Reklama

Kościół

Watykan: wkrótce 3. Dzień Katakumb - w tym roku online

W sobotę 10 października odbędzie się 3. edycja Dnia Katakumb, organizowanego przez Papieską Komisję Archeologii Sakralnej. Z powodu trwającej pandemii odbędzie się ona w formie wirtualnej i będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych.

[ TEMATY ]

Watykan

katakumby

archer10 (Dennis) / Foter.com / CC BY-SA

Tegoroczna edycja, inspirowana 5. rocznicą publikacji papieskiej encykliki o ochronie stworzenia pt. "Laudato sì", będzie odbywała się pod hasłem: "Cóż za Raj!" (wł. "Che Paradiso!"). Jak wyjaśniają organizatorzy, tegoroczne obchody mają m.in. zwrócić uwagę na motywy przyrodnicze, nawiązujące do biblijnego Edenu, które często można spotkać pośród malowideł w katakumbach. 3. Dzień Katakumb ma być inspiracją do zachwytu i ponownego zatęsknienia za Rajem i życiem wiecznym.

"Starożytni chrześcijanie, odwołując się przede wszystkim do tekstów biblijnych, wyobrażali sobie ostateczne przeznaczenie ludzkości w rajskim kontekście, w którym króluje pełna harmonia ze stworzeniem, ze wszystkimi stworzeniami, wezwanymi do nowego życia obiecanego przez Chrystusa i zapoczątkowanego w Jego Zmartwychwstaniu. Obserwowanie i kontemplowanie tych sugestywnych przedstawień oznacza nie tylko wyobrażanie sobie pięknego, harmonijnego, spokojnego i radosnego miejsca naszego przeznaczenia i marzenia o nim, ale także pragnienia i budowania go w teraźniejszości, troszcząc się o 'wspólny dom', o ziemię na której żyjemy i o wszystkie stworzenia, które dzielą tę ziemię z ludzkością. Rajskie obrazy z katakumb wzywają nas więc do troski o ziemski raj, który zamieszkujemy i w którym żyjemy i do zawierzenia Stwórcy" - zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Ze względu na pandemię COVID-19, 3. Dzień Katakumb w całości odbędzie się online. Szczegółowy program w języku włoskim i angielskim oraz dostęp do poszczególnych wydarzeń można znaleźć na stronie: www.giornatadellecatacombe.it

2020-10-06 18:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: łagodzenie restrykcji covidowych

[ TEMATY ]

Watykan

Ks. Tomasz Podlewski

Państwo Watykańskie zniosło obowiązek szczepień „super zieloną przepustką” dla wszystkich pracowników i gości od 1 czerwca, miesiąc po Włoszech, ale nadal jest ona wymagana dla Gwardii Szwajcarskiej. Zgodnie z dekretem z 1 czerwca, ograniczenie to może powrócić dla całego Watykanu 30 września – informuje na sowim koncie Twitter amerykański watykanista Edward Pentin.

Super zieloną przepustkę otrzymują osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 a także ozdrowieńcy.

CZYTAJ DALEJ

Łzy św. Józefiny Bakhita

1 października 2000 r., w strugach deszczu, na Placu św. Piotra w Rzymie Jan Paweł II kanonizował sudańską dziewczynę.

Była niewolnicą. Zabrano jej wszystko. Cały dziecięcy świat. Zapomniała nawet swojego imienia, bo przeżycia związane z niewolą były silniejsze niż pamięć o sobie. "Bakhitą", tzn. "Szczęśliwą", nazwali ją łowcy niewolników. Aż do śmierci pamiętała ciężar łańcuchów na nogach. Dlaczego została nazwana "Szczęśliwą"? Może szczęściem okazało się dla niej to, że żyła w dobie, gdy kończył się czas czarnego niewolnictwa?

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

2023-02-08 13:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Górze

Na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w ramach roboczego spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w Częstochowie. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. propozycje duszpasterskie na Rok Jubileuszowy 2025, w tym wypracowanie nowych narzędzi (np. w mediach społecznościowych) pozwalających zwłaszcza młodym, a także w parafiach, odkrywać, czym jest Kościół w świetle nauczania Soboru Watykańskiego II.

By zagadnienia związane z soborem i jego kluczowymi kwestiami nauczania trafiły do powszechnej świadomości, będą np. przygotowywane krótkie filmy czy wykorzystywany TikTok i Instagram. Planowany jest także konkurs związany z recepcją nauczania soborowego adresowany do młodych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję