Centralne uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela modlitwą ze złożeniem kwiatów na grobie sł. Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Następnie w katedrze warszawsko-praskiej o 10.30 odbędzie się uroczysta gala, podczas której przyznany zostanie Order im. prałata Antoniego Sołtysika.
„Order im. prałata Antoniego Sołtysika to pierwsza taka nagroda przyznawana przez młodzież. W ten sposób chcemy uhonorować ludzi wybitnie zasłużonych dla pracy z młodzieżą w duchu katolickim i patriotycznym” – mówi przewodniczący Prezydium Krajowej Rady KSM Patryk Czech. „W tym roku order otrzyma kilka osób, jednak kto to będzie, dowiemy się dopiero w trakcie uroczystej gali 30-lecia reaktywacji” – dodaje.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Obecni na obchodach będą mogli poznać kulisy filmu „Powstanie Kardynała”. Jest to produkcja przestawiająca losy ks. Stefana Wyszyńskiego, wspierającego Powstanie Warszawskie w Laskach. Uroczystość uświetni także inscenizacja „Kościół i Polska oczami KSM-owicza”. O godz. 13.00 celebracji uroczystej Eucharystii w katedrze warszawsko-praskiej z udziałem zaproszonych biskupów przewodniczył będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
Reklama
Kolejne wydarzenie zaplanowano w Częstochowie. We wtorek 13 października o godz. 21.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze odbędzie się Apel Jasnogórski. Rozważanie dla obecnych wiernych przygotował generalny asystent KSM ks. Andrzej Lubowicki. Na zakończenie przewodniczący Prezydium Krajowej Rady KSM Patryk Czech zawierzy całą wspólnotę Matce Bożej.
Wstęp na uroczystości dla dziennikarzy odbędzie się bez akredytacji z uwzględnieniem wszelkich zasad sanitarnych obowiązujących tego dnia na terenie Warszawy.
Obchody Jubileuszu 30-lecia reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży objął patronatem narodowym Prezydent RP Andrzej Duda. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
W 1990 r. z inicjatywy papieża Jana Pawła II reaktywowano Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, które działało w Polsce jeszcze przed II wojną światową. Stowarzyszenie zrzesza ok. 10 tys. młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat, pragnących twórczo i aktywnie wykorzystać swoją młodość. Głównym celem KSM jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan, a także aktywne uczestnictwo we wspólnocie Kościoła i Ojczyzny.