W tym roku 1 sierpnia mija 8 lat, od kiedy bp Tadeusz Rakoczy zatwierdził w naszej diecezji modlitewne czuwania, jakimi są Jerycha Różańcowe. - Nasza parafia była jedną z pierwszych, która podjęła tę inicjatywę. Trzeba jak najwięcej modlić się za Ojczyznę, za kapłanów i wynagradzać Bogu za grzechy - mówi Tadeusz Malejko, inicjator i organizator Jerycha Różańcowego w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie.
Jerycho Różańcowe powstało w 2003 r. z inicjatywy bp. Romana Marcinkowskiego, krajowego opiekuna Legionu Maryi, i jest odprawiane w różnych parafiach całej Polski. Każda parafia ma wyznaczone dni czuwania tak, by ciągłość modlitwy była zachowana.
- Początki Jerycha są w Gietrzwałdzie. Wokół Gietrzwałdu powstała grupa krucjaty różańcowej modląca się w intencji Ojczyzny. Oni dali apel do „Naszego Dziennika”, by każdy, kto chciałby się włączyć w tę modlitwę, dał im znać. I my odpowiedzieliśmy na ten apel - mówi T. Malejko. W diecezji bielsko-żywieckiej całodobowe czuwania są odprawiane nie tylko w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. Także w parafiach: św. Klemensa w Ustroniu, św. Marii Magdaleny w Cieszynie, w kilku parafiach Bielska-Białej, np. w katedrze św. Mikołaja, w parafii Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie, św. Jana Chrzciciela w Komorowicach i w innych.
W parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie czuwania odbywają się co miesiąc. Rozpoczynają się zawsze wieczorem o godz. 18 Mszą św. 5. dnia danego miesiąca i kończą o godz. 18 następnego dnia. Prowadzą je różne grupy, głównie Róże Różańcowe, i zazwyczaj dana grupa (np. Apostolat Maryjny, AK, franciszkanie) ma wyznaczoną jedną godzinę na modlitwę. Oprócz grup i parafian w kościele gromadzą się także wierni z innych parafii, np. Mali Rycerze Miłosierdzia Bożego i Legion Maryi z Cieszyna. Modlą się w intencjach przebłagalnych i wynagradzających za grzechy, o łaskę wiary w świecie, a głównie w intencji Ojczyzny i wszystkich Polaków.
- Nasza grupa zwykle modli się 6. dnia rano. Przychodzimy na Mszę św. o 6.15 i tuż po niej rozpoczynamy od wezwania Ducha Świętego. W mojej grupie wygląda to tak, że ja prowadzę Różaniec. Po każdej dziesiątce dodajemy modlitwę „Św. Michale Archaniele” i „Potężna Niebios Królowo”. Oprócz tego odmawiamy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, śpiewamy pieśni, a po godzinie następuje zmiana grupy - mówi członkini I Róży Różańcowej z Kiczyc.
Określenie „Jerycho Różańcowe” nawiązuje do starotestamentowej historii Jozuego, który otrzymał od Boga nakaz, by jego wojsko nieprzerwanie przez 7 dni okrążało mury Jerycha i trąbiło na trąbach. W wyniku tego hałasu mury Jerycha popękały i runęły. Miasto zostało zdobyte. Stąd też Jerycho Różańcowe to nieprzerwane czuwanie wiernych przed Najświętszym Sakramentem, to walka modlitwą. Różaniec jest główną modlitwą czuwania, stałym elementem Jerycha jest również Msza św.
Pomóż w rozwoju naszego portalu