Podczas festiwalowego koncertu wykonawcom, którzy przebrnęli przez eliminacje rejonowe i diecezjalne, towarzyszyli warszawscy muzycy pod dyrekcją Stanisława Fijałkowskiego, kompozytora i dyrektora „Big Warsaw Band”.
Święto „Młodych tej Ziemi” rozpoczęło się 24 czerwca, w uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Młodzież zamieszkała w namiotowym miasteczku, ulokowanym pod Kopcem Pamięci Podlasia, w miejscu spotkania z bł. Janem Pawłem II 10 czerwca 1999 r.
Organizatorem spotkania było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Jego diecezjalny asystent ks. dr Andrzej Lubowicki, przedstawiając idee imprezy, nawiązał do papieskiego przesłania odnawiania w Duchu Świętym oblicza ziemi i jej oblicza w sercach młodych ludzi. Byli oni bowiem zawsze jego nadzieją, dostrzegał u nich ogromny potencjał w utrwalaniu wartości chrześcijańskich.
Tegoroczny festiwal miał na celu ukazanie także drogi świętości i pasji Karola W., czyli Karola Wojtyły. Dla wielu jest ciągle, podkreślano, „anonimowym świętym” - pozornie znanym, a jednak ciągle mało odkrywanym i słuchanym.
Przez pierwsze dwa dni młodzież miała okazję zapoznać się z drogą do świętości, jaką podążał Jan Paweł II, oraz jego życiowymi pasjami, które rozwijały w nim spojrzenie na świat i ludzi. Były przypominane jego słowa, wyświetlane filmy poświęcone jego osobie oraz możliwość nabycia wielu publikacji nawiązujących do jego nauczania.
Na początku festiwalu odbyła się piesza pielgrzymka do diecezjalnego sanktuarium maryjnego w Ostrożanach, którego historię przybliżył jego kustosz ks. dr Roman Szmurło.
Konferencję w drodze wygłosił ks. Andrzej Witerski z Bielska Podlaskiego, homilię podczas Eucharystii moderator diecezjalnego Ruchu Światło-Życie ks. dr Jarosław Błażejak. Poruszyli oni rozumienie powołania do świętości.
Wieczorem pierwszego dnia młodzież uczestniczyła w spektaklu muzycznym, przygotowanym przez zespół z Rudki, zatytułowanym: „Santo subito”, który przybliżał duchową siłę Jana Pawła II, oraz w koncercie ewangelizacyjnym, prowadzonym przez zespół „Wspólnota św. Tymoteusza” z Zielonej Góry. Zespół, który prowadzi „Przystanek Jezus” podczas festiwalu Woodstock, zaprezentował różne rodzaje muzyki chrześcijańskiej, przy której można doskonale się bawić, co pokazali również młodzi ludzie w Drohiczynie. Członkowie zespołu podzielili się także świadectwami życia oraz swej bliskości z Bogiem. Koncert zakończył symboliczny gest obmycia dłoni i twarzy nad wodnym basenem, w obliczu wystawionego Najświętszego Sakramentu.
W drugim dniu młodzieżowego festiwalu były wspólna modlitwa Liturgią Godzin, Eucharystia oraz Koronka do Miłosierdzia Bożego. W programie tego dnia znalazły się: rozgrywki sportowe, turnieje sprawnościowe oraz zajęcia plastyczne. Były kiermasz książek katolickich, loteria fantowa, a także prezentacja ruchów i stowarzyszeń katolickich, zabawy muzyczne oraz występ artystyczny, dotykający różnych barw i rozumienia miłości. Przygotowała go młodzież z Drohiczyna pod kierunkiem Anny Siwek. Własnoręczne prace zaprezentowali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej. Swój namiot miał także Instytut Papieża Jana Pawła II z Warszawy.
Dzień ten zakończyły spektakl przybliżający osobowość Jana Pawła II, przygotowany przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie wraz z młodzieżą z Sarnak zakończony modlitwą, oraz koncert zespołu „Stróże Poranka” z Poznania. Podczas koncertu młodych ludzi połączył symbolicznie przekazany płomień i splecione ręce przy śpiewie „Barki”.
Podczas festiwalu promowano także zachowanie ekologiczne i działalność „Kajakowego Patrolu”.
W organizację zaangażowało się wielu woluntariuszy, część duszpasterzy młodzieżowych, klerycy i siostry zakonne. Ci, którzy przyjechali, nie narzekali na brak możliwości wspólnej zabawy przy dobrej muzyce, wartościowych rozważań i konferencji oraz lepszego poznania bł. Jana Pawła II.
Można było także zapoznać się z działalnością Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, duchowością Ruchu Światło-Życie, możliwościami pomocy oferowanej przez Caritas, działalnością harcerstwa czy istotą rywalizacji szachowej.
Żałować mogą jedynie ci, którzy nie skorzystali z zaproszenia organizatorów, wspartego przez bp. Antoniego Dydycza, do wspaniałego spędzenia pierwszych dni wakacji. Żal mogą mieć także ci, którym nie przypomniano, że coś takiego istnieje i nie udzielono im pomocy w dotarciu na te ubogacające, radosne chwile.
Pomóż w rozwoju naszego portalu