Boże młyny” są próbą zachowania w pamięci ginącego piękna i wartości, które ono ze sobą niesie. Jest spojrzeniem na nasz wyjątkowo piękny krajobraz i zachodzące w nim zmiany - mówi pomysłodawca i organizator wystawy ks. prof. Tadeusz Fitych.
Obraz „Boże Młyny”, od którego pochodzi nazwa wystawy, ma szczególne przesłanie: przedstawiony na nim klęczący szlachcic pielęgnuje osobową więź z Chrystusem poprzez dialog religijny powiązany z codziennym życiem. Formą takiego dialogu są także przydrożne kapliczki i krzyże: - Kapliczki są porcją sakrum, która wyszła z kościołów, stanęła na polach, przy drogach, by spotkać człowieka - tłumaczył podczas otwarcia wystawy we Wrocławiu ks. Fitych. - Te 220 obiektów małej architektury sakralnej to pomniki wiary i pobożności, prawdziwa przestrzeń przyjaźni człowieka z Bogiem. Kapliczki i krzyże są modlitwą ludu rzezaną w drewnie lub kutą w kamieniu, uniesieniem serc. To perły krajobrazu i akty strzeliste.
Wystawa obejmuje 30 plansz, na których zaprezentowano ponad 200 archiwalnych i współczesnych fotografii, świadectw, map, tabeli i wykresów. Ekspozycję podzielono na bloki tematyczne: krzyże i kapliczki przydrożne, minikalwarie, znaczenie historyczne i teologiczne dzieł, święci trzech narodów, zwyczaje, nisze oraz epilog. Myśl przewodnią wystawy - Duszą wiary jest dusza kultury - ukryto w ostatniej części.
Skąd pomysł na taką wystawę? - Odkąd zamieszkałem w Kudowie Zdroju z osobistego poczucia odpowiedzialności zacząłem wygłaszać referaty, opracowywać prezentacje multimedialne oraz pisać artykuły na temat kultury i wybitnych ludzi z obszaru ziemi kudowskiej. Powstała w ten sposób potężna baza fotograficzna na temat tamtejszej małej architektury sakralnej i pomysł na wystawę „Boże Młyny”. Przesłanie przydrożnych krzyży i kapliczek to ważne świadectwo kultury duszy, to „ewangeliczna ekologia”, która może uzdrowić i ubogacić współczesnych Europejczyków - przekonuje ks. Fitych. Warto również docenić naukowe walory tego przedsięwzięcia, ponieważ przygotowanie takiej wystawy wiąże się ze swoistą inwentaryzacją, a także rewitalizacją i ratowaniem zniszczonych krzyży i kapliczek przydrożnych.
Jeśli chcą państwo dowiedzieć się więcej o przydrożnych krzyżach, obejrzeć piękne zdjęcia, poznać motywy fundowania kapliczek, ich historię, to zapraszamy do Muzeum Architektury we Wrocławiu. Tę wyjątkową wystawę można oglądać do 11 września 2011.
Pomóż w rozwoju naszego portalu