Reklama

Kościół

Nowe obostrzenia antyepidemiczne

Jedna osoba na 15 m kw. będzie mogła przebywać w kościołach w czasie liturgii - to część nowych obostrzeń, które wprowadzi rząd w celu przeciwdziałania epidemii koronawirusa.

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

Inne to m.in. zdalne nauczanie także dla klas 1-3, zamknięcie placówek kultury oraz galerii handlowych. Wszystkie nowe zasady sanitarne mają obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku do 29 listopada. - Jeśli nie podziałają, ma zostać wprowadzona narodowa kwarantanna - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.

Nowe, zaostrzone zasady przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się koronawirusa to m.in. zdalne nauczanie dla klas 1-3, przedłużenie takiego nauczania dla klas 4-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, a także uczelni wyższych, organizacja wydarzeń sportowych bez udziału publiczności, zawieszenie funkcjonowania basenów, siłowni i klubów fitness.

Ponadto zamknięte zostaną m.in. placówki kultury, w tym kina i teatry. Obowiązywać ma także ograniczenie zgromadzeń publicznych do 5 osób oraz w godz. 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku nakaz przemieszczania się osób do 16. roku życia pod opieką dorosłego.

Reklama

W kościołach ma obowiązywać zasada: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w czasie uroczystości religijnych.

Ponadto rząd wprowadza zalecenie ograniczenia przemieszczania się osób 70+, ale z wyjątkiem obowiązków zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życiowych lub "uczestnictwa w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych".

Zamknięte zostają sklepy w galeriach handlowych zamknięte z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, artykułami budowlanymi i dla zwierząt.

Będzie także m.in. podtrzymany zakaz działalności stacjonarnej lokali gastronomicznych (wyłącznie opcja na wynos i dowóz).

W transporcie publicznym może być zajętych do 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich.

- Przede wszystkim zostańmy w domu, aby nie dać okazji wirusowi do rozprzestrzeniania się - zaapelował minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej dotyczącej nowych regulacji prawnych.

Wszystkie nowe zasady sanitarne mają obowiązywać od soboty 7 listopada, a w przypadku szkół od poniedziałku 9 listopada, i potrwać przynajmniej do 29 listopada z możliwością przedłużenia.

2020-11-04 14:53

Ocena: +2 -10

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Episkopat apeluje o włączenie się w Wielką Nowennę Fatimską

[ TEMATY ]

Kościół

episkopat

nowenna

Fatima

Bożena Sztajner/Niedziela

Włączenie się w uczestnictwo w Wielkiej Nowennie Fatimskiej przed setną rocznicą objawień fatimskich w 2017 r. powinno stać się jednym z elementów ogólnopolskiego programu duszpasterskiego na najbliższe lata – apelował ks. dr Krzysztof Czapla SAC. Pallotyn z Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem był jednym z prelegentów drugiego dnia obrad Komisji Duszpasterstwa KEP w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Niezwykły cud uzdrowienia 7-letniego chłopca

2022-07-03 13:34

[ TEMATY ]

Matka Boża

Piotr Drzewiecki

W kolejnym dniu cyklu wakacyjnych (weekendowych) świadectw cudów za wstawiennictwem Matki Bożej, prezentujemy niezwykłą historię wielkiego zaufania do Maryi małego chłopca.

„Dobra Matka Boska da mi zdrowie...”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję