Stolica Apostolska poinformowała o tym w krótkim komunikacie, „że 25 stycznia, Ojciec Święty przyjął rezygnację, wyrażając Fra’ Festing uznanie i wdzięczność za lojalność i oddanie Następcy Piotra oraz gotowość pokornego służenia dobru Zakonu i Kościoła". Rządy Zakonem przejął Wielki Komandor Ludwig Fra’ Hoffmann von Rumerstein, a 4 lutego 2017 r. delegatem specjalnym Stolicy Apostolskiej dla Zakonu Papież mianował abpa Angelo Becciu.
29 kwietnia 2017 r. Rada Stanu Zakonu wybrała Namiestnikiem Wielkiego Mistrza Suwerennego Zakonu Maltańskiego Fra’ Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto. Namiestnik Wielkiego Mistrza pozostaje na stanowisku przez rok, dlatego w maju 2018 r. w Rzymie ponownie zebrała się Rada Stanu, organ wyborczy Zakonu, która 2 maja wybrała dotychczasowego Namiestnika nowym, osiemdziesiątym w historii Wielkim Mistrzem Zakonu Maltańskiego. Niestety, Fra’ Giacomo Dalla Torre zmarł 29 kwietnia 2020 r. i Rada Stanu musiała się zebrać powtórnie, by wybrać jego następcę. Sprawy się skomplikowały, gdyż 24 września 2020 r. Papież Franciszek przyjął rezygnację kard. Becciu z funkcji prefekta Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych oraz praw związanych z urzędem kardynalskim i z funkcji delegata przy Zakonie Maltańskim.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Włodzimierz Rędzioch
Reklama
1 listopada nowym specjalnym delegatem Papieża został kardynał nominat Silvano Maria Tomasi.
Reklama
Pełna Rada Stanu, która jest organem konstytucyjnym Zakonu i ma za zadanie wybór Wielkiego Mistrza lub Namiestnika, zebrała się w Rzymie w dniach 7 i 8 listopada. Z 56 osób uprawnionych do głosowania w Radzie uczestniczyły 44 osoby, które przybyły do Rzymu z Argentyny, Austrii, Czech, Hiszpanii, Holandii, Francji, Libanu, Malty, Niemiec, Peru, Polski, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Węgier i Włoch.
Obrady Rady Stanu odbywały się Willi Magistralnej, eksterytorialnej siedzibie Zakonu Maltańskiego w Rzymie, znajdującej się na wzgórzu awentyńskim, jednej z dwóch instytucjonalnych siedzib Zakonu Maltańskiego.
Posiedzenia poprzedzały Msze św. - w sobotę, 7 listopada Eucharystię w bazylice świętych Bonifacego i Aleksego celebrowano w intencji zmarłego Księcia i 80. Wielkiego Mistrza Zakonu, Fra’ Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto; koncelebrowali kardynał nominat Silvano Maria Tomasi, specjalny delegat Papieża przy Zakonie, oraz prałat Zakonu, bp Jean Laffitte. Po niedzielnej Mszy św. członkowie Rady przeszli w procesji z bazyliki do Willi Magistralnej, gdzie popołudniu odbyło się głosowanie. Zgodnie z Konstytucją Zakonu wybór Wielkiego Mistrza wymaga większości głosów plus jeden głos uczestniczących w głosowaniu. Z
decydowaną większością głosów na Namiestnika Wielkiego Mistrza Suwerennego Zakonu Maltańskiego został wybrany Włoch Fra’ Marco Luzzago.
Włodzimierz Rędzioch
Silvano Tomasi
Jak podaje biuro prasowe Zakonu Maltańskiego, Marco Luzzago urodził się w 1950 r. w Brescii, a jego rodzina jest spokrewniona z rodziną Montinich, z której pochodził Paweł VI. W swoim rodzinnym mieście ukończył liceum Instytutu Franciszkanów, a następnie przez kilka lat studiował medycynę na uniwersytetach w Padwie i Parmie. Po czym, przez wiele lat zajmował się działalnością gospodarczą swojej rodziny. Do Zakonu Maltańskiego wstąpił w 1975 r. w Wielkim Przeoracie Lombardii i Wenecji, a w 2003 r. złożył uroczyste śluby zakonne. Zaczął brać udział w międzynarodowych pielgrzymkach Zakonu Maltańskiego do Lourdes oraz w pielgrzymkach krajowych do Asyżu i Loreto. Od 2010 r. swoje życie poświęcił całkowicie Zakonowi Maltańskiemu - od 2011 r. jest Komandorem Sprawiedliwości w Wielkim Przeoracie Rzymskim, gdzie pełni funkcję delegata Prowincji Północnych i kierownika biblioteki. Od 2017 r. jest radcą Związku Włoskiego Zakonu Maltańskiego.
Fra’ Marco Luzzago złożył przysięgę przed Radą Stanu w obecności kardynała nominata Tomasiego, specjalnego delegata Papieża. O wyborze Namiestnika Wielkiego Mistrza został natychmiast powiadomiony Papież Franciszek oraz przełożeni Wielkich Przeoratów, sub-Przeoratów i Związków Narodowych Zakonu Maltańskiego na całym świecie, a także władze 110 państw, z którymi Zakon utrzymuje stosunki dyplomatyczne. Fra’ Marco będzie sprawował swój urząd w siedzibie Zakonu, w Pałacu Magistralnym w Rzymie.
Włodzimierz Rędzioch
Zgodnie z Konstytucją Zakonu Maltańskiego, Namiestnik pozostaje na stanowisku przez rok z takimi samymi uprawnieniami jak Wielki Mistrz. Fra’ Marco Luzzago ma obowiązek ponownie zebrać Radę Stanu przed końcem swojego mandatu w celu wyboru Wielkiego Mistrza.