Eucharystii z udzieleniem święceń biskupich będzie przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Współkonsekratorami będą nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz ordynariusz bielsko-żywiecki bp Tadeusz Rakoczy. Elementem liturgii święceń biskupich jest namaszczenie głowy oraz przekazanie księgi Ewangelii i biskupich insygniów.
Biskup nominat Piotr Greger zatwierdził swój herb odwołujący się w symbolice do biskupiego zawołania „In servitio Redemptori” (W służbie Odkupicielowi). Po lewej stronie tarczy pod kapeluszem rangowym znajduje się krzyż z literą „M” nawiązujący do herbu Jana Pawła II. - Moja nominacja na biskupa pomocniczego zbiegła się z datą pierwszego liturgicznego obchodu bł. Jana Pawła II. Stąd ten pomysł nawiązania i do jego osoby, i do momentu nominacji, i do treści, od których Papież Polak rozpoczął swój pontyfikat - wyjaśnia duchowny przypominając, że pojawiający w herbie motyw maryjny nawiązuje do wezwania rodzinnej parafii biskupa nominata - Matki Boskiej Fatimskiej.
Prawa strona tarczy, podzielonej na dwie równe części, zawiera obraz głowy Jana Chrzciciela na misie oraz symbole Eucharystii - kosz z rozmnożonym cudownie chlebem i ryby. Motyw nawiązujący do postaci św. Jana Chrzciciela nie pojawia się przypadkowo. - To ten, który przygotowywał drogę Odkupicielowi, on wskazywał na Tego, który ma przyjść po nim. Z drugiej strony męczennik ten jest od 2000 r. patronem Mysłowic, mojego rodzinnego miasta. W trzeciej części herbu symbole chleb i ryb przypominają, że w sakramentach, a zwłaszcza w Eucharystii, Kościół urzeczywistnia tajemnicę odkupienia. Jest to poza tym bardzo bliskie moim zainteresowaniom liturgicznym, akcentującym Eucharystię, jako szczyt całego życia chrześcijańskiego. Motyw ryby to przy okazji nawiązanie do mojego imienia. To przecież Szymonowi Piotrowi Chrystus powiedział, że będzie odtąd ludzi łowił - wyjaśnia biskup nominat.
Papież Benedykt XVI mianował ks. dr. Piotra Gregera biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej 22 października 2011 r., przydzielając mu stolicę tytularną Assava.
Pomóż w rozwoju naszego portalu