To przejmujące zawołanie bł. Jana Pawła II zawarte w adhortacji apostolskiej „Familiaris consortio” mobilizuje nas, by temat rodziny podejmować poważnie. Jako Wspólnota Sióstr Uczennic Krzyża w swojej misji odczytujemy zadanie formowania apostołów świeckich. Jednym z pól działania jest rodzina jako miejsce wzrastania chrześcijan w wierze, nadziei i miłości. Rodzina jako przestrzeń realizowania powołania katolików świeckich, którzy przez świadectwo życia wiarą stają się świadkami Chrystusa Zmartwychwstałego i niosą Go tam, gdzie kapłani i my, osoby konsekrowanie, nie docieramy bezpośrednio.
Rodzina, by była Bogiem silna, musi czerpać ze źródła, jakim jest życie sakramentalne w Kościele, modlitwa i trwanie z braćmi w komunii. Zachęcamy tych, z którymi się spotykamy, by podpatrywali Świętą Rodzinę z Nazaretu. „Jest ona pierwowzorem i przykładem wszystkich rodzin chrześcijańskich (…), wspomaga wszystkie rodziny chrześcijańskie w wierności codziennym obowiązkom, w przezwyciężaniu niepokojów i udręczeń życiowych, w wypełnianiu planu Bożego” (FC 86).
Podejmując formację rodziny, organizujemy od lat letnie turnusy rekolekcyjne, dni skupienia oraz warsztaty małżeńskie i rodzinne. Korzystamy z różnych form spotkań, które pomagają każdemu uczestnikowi rekolekcji w pełnej realizacji ludzkiego i chrześcijańskiego powołania (por. „Christifideles laici”, 63). W doborze tematów słuchamy Kościoła i tego, jakie zagadnienia aktualnie należy podjąć. Często jest to związane z hasłem roku duszpasterskiego lub nowymi dokumentami Kościoła stanowiącymi inspiracje w opracowywaniu programu rekolekcji. Zdarza się, że świeccy zgłaszają zapotrzebowanie na pogłębienie pewnych treści. Jednak jesteśmy głęboko przekonane, że najważniejszym w przygotowaniu rekolekcji jest wołanie do Ducha Świętego, by przyszedł z łaską, oświecił, pozwolił rozpoznać, do czego zaprasza nas Bóg w czasie kolejnych rekolekcji rodzinnych. Często w konferencjach i spotkaniach z rodzinami opieramy się na nauczaniu bł. Jana Pawła II o małżeństwie i rodzinie.
Na każde rekolekcje Bóg przyprowadza rodziny z całej Polski w widomy sobie sposób. Niektórzy odnajdują nas drogą elektroniczną. Najczęściej jest tak, że ci, którzy doświadczyli takiego błogosławionego czasu, swoim życiem i słowem zachęcają następnych. Na rekolekcjach z rodzinami jest zawsze kapłan, siostry, klerycy, animatorzy świeccy. To piękne doświadczenie wzajemnego ubogacania się. W ciągu 9 dni na turnusach letnich jest czas na spotkania tematyczne, chwile ciszy na medytacji biblijnej, dzielenie się wiarą w małych grupach. Udaje nam się razem odpocząć i ucieszyć, np. niespodzianką przygotowaną przez dzieci lub spektaklem w którym rodziciele mogą się wykazać kunsztem aktorskim. Rodzice uczestniczą w zajęciach „dla dużych”, a ich dzieci mają zapewnioną opiekę animatorów i biorą udział w programie przygotowanym specjalnie z myślą o nieco młodszych chrześcijanach. Eucharystia jest centrum dnia, a wieczorem spotykamy się na cichej adoracji Najświętszego Sakramentu.
Jako siostry doświadczyłyśmy, że każde rekolekcje i spotkania to czas łaski, czas szczególnego działania Boga. Na wspólnotowej stronie
Pomóż w rozwoju naszego portalu