Reklama

Niedziela Małopolska

Zakopane: odnowiono kapliczki w centrum miasta

Kapliczki w centrum stolicy polskich Tatr zostały całkowicie odnowione, dzięki staraniom zakopiańskiego samorządu. Postumenty powstały w XIX i XX wieku.

[ TEMATY ]

Zakopane

commons/wikimedia.pl

- Długo czekały na odnowienie, ale się doczekały. A to nas bardzo cieszy. Dzięki inicjatywie burmistrza Leszka Doruli, dobiegają końca prace restauratorskie i konserwatorskie przy czterech zakopiańskich kapliczkach. W przestrzeniach miejskich możemy już dostrzec ponownie osadzone zabytkowe krzyże przydrożne, przy Rondzie Dmowskiego oraz przy Rondzie Solidarności - mówi KAI wiceburmistrz Zakopanego Agnieszka Gąsienica-Nowak.

Krzyże fundowane były przez mieszkańców w intencjach dziękczynnych jako wota - w podzięce za wysłuchane modlitwy, bądź tak zwanych zaporowych chroniących mieszkańców przed ogniem, zarazą, głodem i wojną. - Na wiosnę 2021 r. zamierzamy przeprowadzić rewitalizację zieleni oraz otoczenia kapliczek. Mam też nadzieję, że zostaną wokół nich zdemontowane wielkoformatowe reklamy - dodaje Agnieszka Gąsienica-Nowak.

Jeden z najstarszych postumentów, który został odnowiony to krzyż przy Rondzie Solidarności. Osadzony na słupie z piaskowca, krzyż z Ukrzyżowanym Chrystusem - tzw. pasyjką, odlano z modelu w hucie kuźnickiej z kuźnickiego żelaza. Jak podaje literatura, krzyż ustawiono między 1873 a 1874 rokiem, w miejscu gdzie pochowano sześć ofiar epidemii cholery. Przypuszcza się, że zostali tam pochowani m.in. rodzice słynnego skrzypka góralskiego, Bartusia Obrochty, a pochówki sprawował Klimek Bachleda, późniejszy „król przewodników tatrzańskich”.

2020-11-23 10:41

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Klerycy z Muminkami

Niedziela łódzka 31/2017, str. 6

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

klerycy

kolonie

Zakopane

Kl. Tomasz Grzejdziak

Nie zabrakło wyprawy nad Morskie Oko

Nie zabrakło wyprawy nad Morskie Oko

Tegoroczne kolonie, organizowane przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Ich Rodzinom „Muminki”, odbyły się w dniach 1-14 lipca w Zakopanem. Dzięki życzliwości ks. Grzegorza Jędraszka, proboszcza parafii pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej w Łodzi, oraz licznych sponsorów, dwudziestodwuosobowa grupa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, na czele z ks. Mariuszem Sicińskim, mogła miło spędzić czternaście dni w górach. Już od kilku lat opiekunami podopiecznych są również klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W tym roku w koloniach uczestniczyło trzech alumnów: Adrian Matuszewski, Tomasz Grzejdziak i Piotr Kałuszka.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Kuria koszalińsko-kołobrzeska wydała komunikat o objęciu diecezji przez bp. Zielińskiego

2023-02-02 14:04

[ TEMATY ]

Koszalin

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

Komunikat o objęciu diecezji przez bp. Zbigniewa Zielińskiego wydała kuria koszalińsko - kołobrzeska. Komunikat podpisany został przez wikariusza generalnego bp. Krzysztofa Zadarkę oraz kanclerza ks. Wacława Łukasza.

Podajemy treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję