Mamy więc szczególny powód, żeby wdzięcznie wspominać minione lata, stawić w swojej pamięci nieżyjących już sosnowieckich pasterzy, zatrzymać się modlitewnie przy naszych ojcach, którzy wyprzedzili nas w pielgrzymce do wieczności, by wreszcie prosić Pana o łaski na dalszą drogę, jakkolwiek pełną niewiadomych, na które z myślą o przyszłości należy odpowiedzieć z Ewangelią - i w rękach, i w sercu…
Duchowy wymiar obchodów
Reklama
Kulminacyjnym punktem jubileuszowych obchodów będzie Msza św. sprawowana w sosnowieckiej bazylice katedralnej 25 marca o godz. 12.00 pod przewodnictwem włoskiego arcybiskupa i dyplomaty watykańskiego, nuncjusza apostolskiego w Polsce, dziekana Korpusu Dyplomatycznego w Rzeczypospolitej Polskiej, abp. Celestino Migliore. Na uroczystość zaproszone są delegacje ze wszystkich parafii naszej diecezji, których przedstawiciele w procesji z darami ofiarują kopię obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwiarz z relikwiami bł. Jana Pawła II. To szczególne dary dla sosnowieckiej diecezji, które tego dnia rozpoczną peregrynację po wszystkich parafiach, wspólnotach zakonnych Kościoła sosnowieckiego. Z racji peregrynacji w poszczególnych parafiach diecezji sosnowieckiej wierni uczestniczyć będą w misjach parafialnych, rekolekcjach oraz dniach skupienia, które mają ich przygotować do owocnego przeżycia czasu nawiedzenia przez obraz Jezusa Miłosiernego i relikwie bł. Jana Pawła II. Będą także zawierzać Miłosiernemu Bogu siebie, swoje rodziny, wspólnoty parafialne i całą diecezję. Będzie to czas intensywnej, ale i pełnej ufności modlitwy. „Ufam, że peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego we wszystkich parafiach naszej diecezji otworzy nas na działanie Boga bogatego w Miłosierdzie, a także obudzi naszą wrażliwość na potrzeby bliźnich oraz zintegruje wiernych Kościoła sosnowieckiego” - zaznacza ordynariusz naszej diecezji, bp Grzegorz Kaszak. „Tam gdzie będą obraz i relikwie, będzie też nasze zanurzenie się w Bożym Miłosierdziu, będzie zawierzanie Bożemu Miłosierdziu naszych parafii i naszych rodzin. Peregrynacja obrazu i relikwii to najważniejszy, najgłębszy szkielet jubileuszowych obchodów. Zawierzenie Jezusowi Miłosiernemu naszej diecezji, parafii, rodzin oraz modlitwa przez wstawiennictwo bł. Jana Pawła II to duchowa strona jubileuszu diecezji” - zaznacza kanclerz sosnowieckiej Kurii Diecezjalnej, ks. dr Mariusz Karaś.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jubileuszowe stacje
Msza św. jubileuszowa w sosnowieckiej Matce kościołów otworzy cykl bogatych w duchowe przeżycia wydarzeń nadchodzącego roku. Jubileusz naszej diecezji przypada na rok, któremu towarzyszy hasło „Kościół naszym domem”. Dlatego też chcemy uświadomić sobie w tym szczególnym czasie, że Kościół to my, to nasza sosnowiecka diecezja, którą tworzymy od 20 lat, to dom, za który jesteśmy odpowiedzialni.
W jubileuszowe obchody wpisuje się 3. edycja Diecezjalnej Akademii Rodziny, której patronować będzie hasło „Nie można być obojętnym”. Tematyka kolejnych spotkań DAR-u oddaje jubileuszowy charakter roku, w którym obchodzimy 20. rocznicę powstania diecezji. W tym roku jubileuszu w sposób szczególny kierowane jest zaproszenie do naszych diecezjan, aby ci liczną obecnością odpowiedzieli na ciekawe zajęcia Akademii.
Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin do Mediolanu (30 maja - 3 czerwca) to kolejna jubileuszowa stacja. Spotkanie z Ojcem Świętym podczas Mszy św. w Mediolanie, a także diecezjalna Eucharystia przy grobie bł. Jana Pawła II w Rzymie - to fundamenty tej pielgrzymki.
Wypełniając „sosnowiecki testament”
Reklama
14 czerwca br. przypada 13. rocznica wizyty Ojca Świętego w stolicy diecezji. W kontekście jubileuszu diecezji w sposób szczególny skłania ona do wgłębienia się raz jeszcze w słowa wypowiedziane wówczas przez twórcę naszej diecezji. Jan Paweł II mówił wówczas o sensie ludzkiej pracy, o tym, że człowiek pracując powinien mieć czas i warunki na odpoczynek, dla rodziny, na rozwój własnej osobowości, czas na kształtowanie własnej więzi z Bogiem. „Chcemy wracać do tych proroczych słów, wypełniając niejako ten sosnowiecki testament bł. Jana Pawła II” - mówi ks. Karaś.
7 października br. - to kolejna znamienna data, która związana jest z Kościołem sosnowieckim. We wspomnienie Matki Bożej Różańcowej w 2008 r. odchodzi do Pana pierwszy pasterz naszej diecezji, bp Adam Śmigielski SDB. Tak się składa, że w tym roku rocznica jego śmierci przypada w niedzielę rozpoczynającą 68. Tydzień Miłosierdzia. Nie sposób nie wspomnieć wydarzenia sprzed lat, kiedy to bp Śmigielski powołał pierwsze w diecezji sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu.
Kilka dni później, 11 października przypada początek ogłoszonego przez Benedykta XVI Roku Wiary. „To co przyczynia się do wzrostu naszej wiary to Miłosierdzie Boże, doświadczamy go w konfesjonale. Przy tej okazji warto przypomnieć o możliwościach skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, zwłaszcza, że w naszej diecezji jest ku temu wiele możliwości, choćby poprzez istnienie stałych konfesjonałów w każdym większym mieście, np. w Sosnowcu, Jaworznie, Dąbrowie Górniczej, Olkuszu czy Czeladzi. W Roku Wiary i roku jubileuszu diecezji pragniemy zwrócić także uwagę na ewangelizację i to na rożnych płaszczyznach, zaktywizować Kręgi Biblijne, młodzież, duszpasterstwo ludzi chorych oraz wiele innych środowisk. Chodzi o to, by tego czasu nie zmarnować, ale go maksymalnie wykorzystać na duchową odnowę więzi z Bogiem” - podkreśla ks. Kanclerz.
To „coś”
To tylko niektóre punkty jubileuszowego programu ogólnodiecezjalnego. A parafie? Tu należy liczyć na kreatywność duszpasterzy. Nie ulega wątpliwości, że peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii bł. Jana Pawła II powinna stać się szansą dla każdej parafialnej rodziny i każdego z osobna. Miejmy nadzieję, że ta wędrówka świętych znaków i symboli nie zakończy się w momencie odjazdu do innej wspólnoty, ale, że to „coś” zostanie i zaowocuje w nas na zawsze.
Dzisiejszym i nadchodzącym generacjom…
W adhortacji apostolskiej „Vita cosecrata” czytamy: „Powinniście nie tylko wspominać i opowiadać swoją chwalebną przeszłość, ale także budować nową wielką historię. Wpatrujcie się w przyszłość, ku której kieruje was Duch, aby znów dokonał z wami wielkich dzieł. (...) Dzięki temu Chrystus będzie was odnawiał każdego dnia, abyście wraz z Jego Duchem budowali braterskie wspólnoty, abyście z Nim umywali stopy ubogim i wnosili swój niezastąpiony wkład w przemienianie świata”. Warto to zdanie odnieść do życia Kościoła sosnowieckiego, przed którym stoi ogromne wyzwanie, które wiąże się z przekazywaniem dzisiejszym i nadchodzącym generacjom wyzwalającego orędzia Bożego Miłosierdzia.