Reklama

Kościół

Włochy: nowy arcybiskup Neapolu wpisuje się w linię duszpasterską Franciszka

Nowy arcybiskup metropolita Neapolu, mianowany na to stanowisko 12 grudnia – Domenico Battaglia jest „człowiekiem papieża”, wpisującym się doskonale w duszpasterski styl jego pontyfikatu.

[ TEMATY ]

arcybiskup

Franciszek

Neapol

Vatican News

Zwrócił na to uwagę w komentarzu redakcyjnym dziennikarz neapolitańskiej gazety „Il Mattino” (Poranek) Angelo Scelzo. Podkreślił, że 57-letni obecnie hierarcha, zanim został powołany na obecny urząd, był przez cztery lata biskupem diecezji Cerreto Sannita-Telese-Sant’Agata de’ Goti na południu Włoch i dał się tam poznać jako pasterz bliski ludziom, zwłaszcza tym najbiedniejszym i potrzebującym oraz bezpośredni w kontaktach.

Gdy 3 września 2016 ks. Battaglia przyjmował sakrę biskupią, otrzymał pierścień przerobiony ze złotego sygnetu swego zmarłego ojca, pastorał wykonany z drewna oliwkowego przez chłopców z ośrodka wychowawczego i również drewniany pektorał (krzyż napierśny), zrobiony ręcznie przez jedną ze wspólnot.

Ze służby ubogim uczynił jedną z głównych linii swego duszpasterstwa i jeśli wcześniej był „księdzem ulicy”, to po nominacji (24 czerwca 2016) stał się „biskupem ulicy”. I w tym znaczeniu jest to filozofia bardzo bliska papieżowi, który często mówi o Kościele „wychodzenia” do innych, na ulice i place miast i wsi.

Podziel się cytatem

Reklama

Autor artykułu zauważył, że w ciągu 7 lat swego pontyfikatu Franciszek wyraźnie odnowił szeregi biskupów, a jeszcze bardziej kardynałów, mianując na najwyższe stanowiska w Kościele kapłanów zaangażowanych społecznie, otwartych na problemy współczesnego świata. Arcybiskup-nominat należy do tego właśnie nurtu w episkopacie włoskim, obok takich hierarchów jak abp Corrado Lorefice z Palermo czy kardynałowie Matteo Zuppi z Bolonii i Augusto P. Lojudice ze Sieny. Stworzyli oni własny styl zaangażowania duszpasterskiego „na pierwszej linii”, zdaniem wielu – o zachwianej równowadze, z korzyścią dla ludzi ostatnich, odrzuconych i zmarginalizowanych, którzy coraz bardziej otaczają obecnie także duże metropolie.

W tym kontekście liczni księża (ale też biskupi) widzą w takiej rzeczywistości, jak ta w Neapolu, swego rodzaju „wielki plac”, mogący stać się decydującym bodźcem do nawrócenia duszpasterskiego, które bardzo interesuje Kościół włoski, zwłaszcza na południu kraju.

Nowy metropolita Neapolu był i pewnie pozostanie „kapłanem i biskupem ulicy”. W czasie posługi w swej poprzedniej diecezji często opuszczał pałac biskupi i wychodził do ludzi, zarówno wierzących, jak i niewierzących, tworząc niejako żywy Kościół na ulicy. Jako biskup robił nadal to, co czynił wcześniej jako proboszcz bardzo popularnego kościoła „Grecia” w centrum Catanzaro w Kalabrii na samym południu Włoch, który stał się miejscem spotkań ubogich i wydziedziczonych. Kapłan, zwany tam „Don Mimmo”, kierował ponadto Kalabryjskim Ośrodkiem Solidarności, związanym blisko ze wspólnotami terapeutycznymi ks. Mario Picchiego (1930-2010).

Po mianowaniu go biskupem w czerwcu 2016 ks. Battaglia udał się zaraz na początku swej nowej posługi do więzienia dla nieletnich w Airoli, dając jasno do zrozumienia, jak będą wyglądały jego rządy w diecezji. Głosił w niej hasło „Ubogi Kościół dla ubogich”, które nie było bynajmniej frazesem, ale znajdowało pełne pokrycie w jego działaniach, m.in. w niepobieraniu sztywnych opłat za odprawianie Mszy i udzielanie sakramentów.

Reklama

Według autora komentarza papież Franciszek z pewnością, zastanawiając się nad nowym metropolitą dla Neapolu, wziął pod uwagę tego biskupa z diecezji położonej stosunkowo niedaleko od tego miasta, który sprawował swój urząd bardzo w jego duchu.

Niewątpliwie wraz z tą nominacją w życiu miasta i całej archidiecezji otwiera się całkiem nowy rozdział i nie chodzi tu o przeskok z niewielkiego miasteczka do dużej metropolii. Również przed nim większość arcybiskupów neapolitańskich ostatnich dziesięcioleci, z wyjątkiem obecnego kard. Crescenzio Sepe, który trafił tutaj z Kurii Rzymskiej, obejmowała katedrę św. Asprena, przychodząc z mniejszych jednostek kościelnych. W rzeczywistości chodzi o całkowitą zmianę perspektywy, począwszy od duszpasterskiej, której z pewnością nie da się rozwiązać wyłącznie za pomocą formuły „księży ulicy”, skądinąd bardzo wymownej.

Zdaniem A. Scelzo dotychczasowy metropolita kard. Sepe, mimo dobrej formacji kapłańskiej, nie był pasterzem bliskim ludziom, choć robił wszystko, aby wcielać w życie nauczanie Franciszka. Ale nowy czas dzisiejszego Kościoła jest tym bardziej nowym czasem takiej rzeczywistości jak neapolitańska, w której ciągle jeszcze dają o sobie znać błędy wynikające z opóźnień, ale i ze szkodliwych gwałtownych zwrotów w polityce. A dziś problemy te jeszcze bardziej zaostrzyła pandemia.

Przed nowym arcybiskupem stoi podwójny front zadań: z jednej strony konieczność mocnego i bezlitosnego demaskowania całego zła, „wytwarzanego” przez miasto: przemocy zorganizowanej i nie tylko, różnych form nieprawidłowości i postaw niesłużących dobru wspólnemu, z drugiej strony działania bardziej zaangażowane i nastawione na odzyskanie pozytywnych energii przychodzących do miasta w sposób niemal „bezpłatny” z jego historii, której bardzo ważną częścią są oczywiście kościoły. Pandemia ze swymi ogromnymi skutkami zarówno sanitarnymi, jak i społecznymi, gospodarczymi i duszpasterskimi, zmieniła karty na stole. Również Kościół, przynajmniej w zakresie swego zaangażowania społecznego, będzie już inny niż dotychczas. Trzeba pewnie będzie znaleźć nowy sposób kontaktowania się z wiernymi, wstrząsanymi, szczególnie w trudnej rzeczywistości Neapolu, przez czasy zarazem tragiczne i tajemnicze.

Reklama

„Mając przed sobą perspektywę długiego rządzenia abp Battaglia ma wszystkie karty w grze, aby służyć jak najlepiej swemu Kościołowi i swemu nowemu miastu, dobrze wiedząc jednak, że dla «biskupa ulicy» nie może być zadania bardziej wzniosłego, a jednocześnie bardziej zobowiązującego i wymagającego niż Neapol” – napisał komentator, dodając, że tutaj nawet nadzieja ma wysoką cenę.

Arcybiskup nominat Domenico Battaglia urodził się 20 stycznia 1963 w Satriano (prowincja Catanzaro na południu Włoch). Święcenia kapłańskie przyjął 6 lutego 1988, po czym m.in. był rektorem swego dawnego seminarium archidiecezjalnego w Catanzaro i członkiem diecezjalnej komisji „Sprawiedliwość i Pokój” (1989-92), pracował duszpastersko w kilku parafiach i był odpowiedzialny za międzykościelną współpracę misyjną (1992-99). W 1992 został przewodniczącym Kalabryjskiego Ośrodka Solidarności, związanego ze wspólnotami terapeutycznymi ks. Mario Picchiego. W latach 2006-15 był ogólnokrajowym przewodniczącym Włoskiej Federacji Wspólnot Terapeutycznych.

24 czerwca 2016 Franciszek mianował go biskupem diecezji Cerreto Sannita-Telese-Sant’Agata de’ Goti; sakrę nominat przyjął 3 września tegoż roku. A 12 grudnia br. został powołany na arcybiskupa metropolitę Neapolu.

Podziel się cytatem

2020-12-14 20:18

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Hoser: małżeństwo to sakrament a nie tylko piękne wydarzenie

Małżeństwo jest sakramentem a nie pięknym wydarzeniem, które dawno już minęło. Trwa ono tak długo jak długo żyją małżonkowie - podkreślił abp Henryk Hoser. Biskup warszawsko-praski przewodniczył w niedzielę mszy św. w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim, gdzie otworzył czternasty na terenie diecezji Ośrodek Formacji Rodziny. - Chcemy pomagać ludziom, zwłaszcza młodym w dojrzewaniu do prawdziwego życia rodzinnego, które promieniuje na swoje otoczenie, przez co z czasem przyczynia się do zdrowia całego społeczeństwa - powiedział abp Hoser.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo zaapelował o kontynuowanie śpiewu Suplikacji w związku z czasem wojny

2022-08-12 11:40

[ TEMATY ]

Suplikacje

Jasna Góra/Twitter

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski wystosował Apel w sprawie kontynuacji modlitwy Suplikacji m.in. w związku z niespokojnym czasem i wojną, która toczy się tuż za naszą granicą. Apel metropolity częstochowskiego został opublikowany 11 sierpnia na stronie internetowej archidiecezji częstochowskiej www.archiczest.pl

Publikujemy treść Apelu abp Wacława Depo:

CZYTAJ DALEJ

1. rocznica śmierci abpa Henryka Hosera

2022-08-13 15:25

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

Karol Porwich/Niedziela

„To był człowiek o niezwykłej kulturze osobistej, oczytany, interesujący się sztuką, polityką, bieżącymi sprawami, medycyną. Potrafił bardzo uważnie słychać, próbujący się wczuć w drugiego człowieka" - tak wspomina arcybiskupa Henryka Hosera ks. Zenon Hanas SAC, przełożony Prowincji Chrystusa Króla Księży i Braci Pallotynów. 13 sierpnia mija pierwsza rocznica śmierci abp. Henryka Hosera, pallotyna, ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej i wizytatora apostolskiego w Medjugorie.

Prowincjał ks. Zenon Hanas SAC w rozmowie z ks. Łukaszem Gołasiem SAC wspomina: - Jego historia życia jest wyjątkowa. Pochodził ze znanej warszawskiej rodziny ogrodniczej, to był ogrodniczy ród pracujący dla królów polskich w przeszłości. Henryk Hoser studiował medycynę, później pracował na misjach, potem w Paryżu, Belgii, gdzie był zaangażowany jako duszpasterz parlamentarzystów, później praca dla misji w Watykanie i funkcja wizytatora apostolskiego w Medjugorje. To były jakby takie punktowe zainteresowania arcybiskupa zwracające jednak uwagę na to, co jest ważne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję