Reklama

Jubileusz w Jakubowie

Pięć lat temu kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie podniesiony został do rangi sanktuarium pielgrzymkowego św. Jakuba. Powstało wówczas pierwsze w Polsce sanktuarium jakubowe. 4 czerwca z tej okazji odbędą się w Jakubowie uroczystości jubileuszowe

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jakubów - niewielka miejscowość w południowej części diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, w powiecie polkowickim, niedaleko Głogowa - od wieków kojarzony jest z kultem św. Jakuba Starszego Apostoła.

Jakub - pielgrzym

Wśród apostołów Jezusa było dwóch Jakubów - Mniejszy i Większy. Św. Jakub Większy jest tym, który wymieniany jest w spisie apostołów wcześniej - został powołany przez Jezusa razem ze swoim bratem Janem jako jeden z Jego pierwszych uczniów. Był synem Salome i Zebedeusza. Był rybakiem i mieszkał nad Jeziorem Tyberiadzkim.
Jakub należał do uprzywilejowanych uczniów Pana Jezusa, którzy byli świadkami wskrzeszenia córki Jaira, przemienienia na górze Tabor oraz modlitwy w Ogrójcu, był również wśród uczniów, którzy pytali Pana Jezusa, kiedy będzie koniec świata. On też był świadkiem drugiego, cudownego połowu ryb, kiedy Chrystus ustanowił Piotra głową i pasterzem Kościoła. Był pierwszym biskupem Jerozolimy.
Jakub zginął w 44 r. śmiercią męczeńską, wyrok wydany został bez procesu, a wykonano go w więzieniu. W IV wieku Euzebiusz z Cezarei napisał, że św. Jakub ucałował swojego kata, czym go tak dalece wzruszył, że sam kat także wyznał Chrystusa i za to sam natychmiast poniósł męczeńską śmierć. Jakub jest pierwszym wśród apostołów, a drugim po św. Szczepanie, męczennikiem Kościoła.
Średniowieczna legenda głosi, że zanim został biskupem Jerozolimy, udał się - zaraz po Zesłaniu Ducha Świętego - do Hiszpanii. Według tradycji, w VII wieku sprowadzono z Jerozolimy do Composteli w Hiszpanii jego relikwie. Tam też znajduje się grób św. Jakuba. Święty jest patronem Hiszpanii i Portugalii, zakonów rycerskich walczących z islamem, czapników, hospicjów, szpitali, kapeluszników, pielgrzymów i sierot.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cel pielgrzymek

Jakubów to miejscowość będąca od wieków celem wypraw pątniczych. Tradycja mówi o pielgrzymkach do źródła św. Jakuba wypływającego z podnóża wzgórza kościelnego, które w XII i XIII wieku przybywały z Czech, Francji, Moraw i Śląska. Jakubów przez długie wieki był regionalnym ośrodkiem kultu apostoła, o czym świadczą m.in. liczne elementy wystroju świątyni. Jest to jeden z najstarszych ośrodków kościelnych w północnej części Dolnego Śląska. Miejscowa tradycja utrzymuje, że jego geneza sięga X wieku. Po II wojnie światowej parafią opiekowali się m. in. Ojcowie Redemptoryści. Swoje tysiąclecie jakubowska parafia obchodziła oficjalnie w 1991 r.
Przywracanie historycznego znaczenia pielgrzymkowego rozpoczęło się po 1999 r., gdy proboszczem parafii w Jakubowie został ks. Stanisław Czerwiński. Przełom w dziejach tej niewielkiej wsi oraz miejscowej parafii nastąpił wraz powstaniem Bractwa św. Jakuba. Dzięki działaniom grona miłośników tego szczególnego miejsca odzyskuje ono swój dawny blask i znaczenie na pielgrzymkowej mapie Europy.
20 czerwca 2007 r. bp Adam Dyczkowski podniósł kościół parafialny w Jakubowie do godności sanktuarium pielgrzymkowego św. Jakuba Starszego Apostoła. Kustoszem sanktuarium został proboszcz parafii ks. Stanisław Czerwiński. W uroczystości uczestniczyli: biskup diecezji legnickiej Stefan Cichy, przedstawiciele duchowieństwa, władz lokalnych, KGHM Polska Miedź SA, szkół, organizacji, stowarzyszeń - na czele z Bractwem św. Jakuba. Powstanie sanktuarium stało się tez okazją do poświęcenia szybu SG -1, stojącego na szlaku św. Jakuba, któremu nadano imię „Święty Jakub”.
W czerwcu 2008 r. w Jakubowie obchodzono pierwszą rocznicę powstania sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła oraz trzecią rocznicę sprowadzenia z Rzymu relikwii patrona. Uroczystościom tym przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz.
Dwa lata później w Jakubowie po raz pierwszy uroczyście obchodzono Rok św. Jakuba, a wśród pielgrzymów był m. in. arcybiskup Santiago de Compostela Julian Barrio Barrio.
Co roku do Jakubowa, nie tylko w okolicach odpustu obchodzonego 25 lipca, przyjeżdżają pielgrzymi z różnych stron świata.

Reklama

Bractwo św. Jakuba

Bractwo św. Jakuba jest stowarzyszeniem, które jako statutowy cel założyło sobie: pomoc w odtwarzaniu wspólnego dziedzictwa kulturowego chrześcijańskiej Europy, które niegdyś łączyło kraje, regiony, ludzi; wspieranie tradycji europejskich związanych z szerzeniem ruchu pielgrzymkowego pw. św. Jakuba Apostoła. Ponadto włączenie Polaków w coraz powszechniejszy ruch osób świeckich z Niemiec, Francji, Austrii, Szwajcarii i Czech wspierających ideę pielgrzymek związanych ze św. Jakubem.
Bractwo św. Jakuba Apostoła powstało w czerwcu 2004 r. Priorytety jakubowej społeczności to przywrócenie parafii Jakubów roli znaczącego ośrodka religijnego i pielgrzymkowego, jaką miała w Europie przed wiekami, oraz opieka i nadzór nad powstającymi z inicjatywy Bractwa szlakami św. Jakuba Apostoła w Polsce.
Dzięki ich staraniom otwarto pierwszy polski odcinek szlaku pątniczego, który włączony został do europejskiej sieci dróg pielgrzymkowych św. Jakuba.

Reklama

Droga św. Jakuba

Dolnośląska Droga św. Jakuba jest pierwszym, odtworzonym w Polsce fragmentem drogi św. Jakuba - europejskiej sieci szlaków pielgrzymich prowadzących do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Odcinek o długości ok. 160 km został otwarty 24 lipca 2005 r. Prowadzi on z kolegiaty w Głogowie, przez sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie, do granicy polsko-niemieckiej w Zgorzelcu-Görlitz, gdzie przez Most Staromiejski łączy się z Ekumeniczną Drogą Pątniczą (Ökumenischer Pilgerweg) przez Saksonię i Turyngię. Początek tego odcinka łączy się obecnie z kolejnym odtworzonym etapem drogi w Polsce - Wielkopolską Drogą św. Jakuba.
Szlak jest także odtworzeniem trasy historycznego traktu handlowego północ - południe: z Wielkopolski przez Łużyce do Czech.
W Polsce są obecnie 153 parafie pod wezwaniem św. Jakuba Starszego, w tym 3 sanktuaria: w Jakubowie, Lęborku i Szczyrku.

Reklama

Szlak pątniczy do Jakubowa

- informacje dla pielgrzymów:
Znakami rozpoznawczymi pielgrzyma na szlaku do Santiago są muszla i kostur. Pielgrzym powinien mieć także credencial (identyfikator pielgrzyma), w którym są odnotowane dane pielgrzyma oraz potwierdzenia z pobytu w innych miejscach na szlaku. Credencial można dostać od Bractwa św. Jakuba Apostoła. Jest on załącznikiem do przewodnika po Dolnośląskim Szlaku św. Jakuba.
Miejsca noclegowe należy zarezerwować z góry, tj. przed przybyciem do danej miejscowości.
Pielgrzym powinien mieć karimatę, śpiwór, płaszcz przeciwdeszczowy, buty odpowiednie do pory roku (latem sandały).
Pielgrzymom, którzy planują rozpocząć wędrowanie po Dolnośląskim Szlaku św. Jakuba, proponujemy, żeby rozpoczynali pielgrzymkę niedzielną Mszą św. w Jakubowie o godz. 12. Z Głogowa ok. godz. 11.30 wyjeżdża autobus do Jakubowa.
Ta sama propozycja dotyczy osób, które rozpoczynają pielgrzymowanie w dowolnym miejscu i będą przechodzić przez Jakubów. Prosimy tak zaplanować trasę, żeby wizyta w Jakubowie wypadła w niedzielę.
Niedzielna Msza św. w Jakubowie nada Waszej pielgrzymce dodatkowy aspekt. A Wasz przykład będzie zauważony przez parafian i gości uczestniczących w Mszy św.
Każdy pielgrzym, który powiadomi księdza proboszcza z Jakubowa o rozpoczęciu pielgrzymki, ma możliwość spowiedzi świętej i otrzyma błogosławieństwo na drogę.
Sugerujemy również żeby pielgrzymi brali pod uwagę wędrowanie dolnośląskim szlakiem w kierunku od Zgorzelca do Jakubowa. Jakubów jako „polskie Santiago” doskonale nadaje się do zwieńczenia wędrowania po polskich ścieżkach jakubowych. W tym przypadku również proponujemy, żeby w miarę możliwości planować dojście do Jakubowa w niedzielę przed południem. Tak, żeby zdążyć na niedzielną Mszę św.

Miejsca noclegowe na szlaku rekomendowane przez Bractwo św. Jakuba Apostoła znajdują się na stronie internetowej www.bractwoswjakuba.pl.

Kontakt:
Bractwo św. Jakuba Apostoła
Jakubów 34, 59-160 Radwanice, tel. (76) 831-22-70

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: co jest warunkiem wszczepienia nas w Kościół?

2024-04-26 13:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

28 Kwietnia 2024 r., piąta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

Z Biskupem Wojtyłą szła do chorych

Niedziela Ogólnopolska 16/2018, str. 14-16

[ TEMATY ]

wywiad

Hanna Chrzanowska

www.hannachrzanowska.pl

Kard. Karol Wojtyła z Hanną Chrzanowską i osobami chorymi

Kard. Karol Wojtyła z Hanną Chrzanowską i osobami chorymi

Hanna Chrzanowska uświadamia nam, że nasze życie to przede wszystkim służba drugiemu człowiekowi. Świadectwem życia wzywa nas do bezinteresownego otwarcia się na potrzeby bliźnich, zwłaszcza chorych i cierpiących – mówi dyrektor Domu Polskiego Jana Pawła II w Rzymie ks. Mieczysław Niepsuj, rzymski postulator procesu beatyfikacyjnego krakowskiej pielęgniarki, w rozmowie z Marią Fortuną-Sudor.

Maria Fortuna-Sudor: – Proszę powiedzieć, jak Ksiądz Dyrektor został postulatorem w procesie beatyfikacyjnym Hanny Chrzanowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję