Reklama

Kościół

Bp Piotrowski: Nazaret jest szkołą Ewangelii

Nazaret jest szkołą Ewangelii, dzięki której rozumiemy życie Jezusa, gdzie uczymy się słuchać, przenikać tajemnicę Bożego Syna i zrozumieć w pełni, kim jest Jezus Chrystus - mówił dzisiaj w uroczystość Świętej Rodziny bp Jan Piotrowski w kościele św. Józefa Robotnika.

[ TEMATY ]

Ewangelia

bp Piotrowski Jan

Nazaret

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Biskup kielecki przewodniczył Eucharystii i wygłosił homilię a także wręczył jubileuszowe pamiątki 23. parom małżeńskim obchodzącym okrągłe jubileusze sakramentu małżeństwa. Cztery spośród par świętowały jubileusz 60. lat pożycia małżeńskiego.

W homilii biskup mówił o znaczeniu wspólnoty rodziny i rodzinie pojmowanej ewangelicznie, a także o przymiotach św. Józefa – patrona roku liturgicznego, a zarazem kieleckiego sanktuarium. Podkreślał, że na wspólnej drodze życia małżeńskiego i rodzinnego potrzeba wzajemnej miłości, która „zaprawiona smakiem Ewangelii jest wierna i nie zazdrości, jest cierpliwa i łaskawa, nie szuka swego, nie unosi się gniewem i obca jest jej pycha”.

Biskup przypomniał, że „rodzicielstwo jest odpowiedzialnym zadaniem obojga rodziców. Taka wspólnota została zamierzona i chciana przez Boga Stwórcę”, a wzorem dla niej pozostaje Święta Rodzina.

- Ideał miłości ma swój obraz w bohaterach dzisiejszego święta, jakimi są: Jezus, Maryja i Józef, czyli Święta Rodzina z Nazaretu. Aby ten ideał był nadal obecny w życiu małżeńskim i rodzinnym, Kościół musi zanieść w te środowiska niezmienną, a zawsze nową Ewangelię Jezusa Chrystusa. To właśnie rodziny powołane są do przyjęcia i przeżywania planu Bożego wobec nich, w zależności od obecnych warunków świata, w jakich żyją – mówił.

Nawiązał również do przeżywanego obecnie Roku Świętego Józefa. - W osobie św. Józefa widzimy kogoś, kto nie jest z innego świata, ale na tym świecie jest wzorem mężczyzny i ojca. Z godnością przyjmuje nowe wyzwania i nie żyje przeszłością, ale prawdziwą miłością – mówił biskup.

Zauważył skromność i odpowiedzialność św. Józefa, który „potrafił kochać w sposób niezwykle wolny i nigdy nie stawiał siebie w centrum. Potrafił usuwać siebie na drugi plan a umieścić w centrum swojego życia Maryję i Jezusa. Jego osobiste szczęście nie polega wcale na logice ofiary z siebie, ale daru z siebie”.

Reklama

Zachęcał, aby od św. Józefa uczyć się „odpowiedzialności za rodzinę i małżeństwa” oraz do sięgnięcia po lekturę – „Cień ojca” Jana Dobraczyńskiego.

Pod koniec Mszy św. składano biskupowi Piotrowskiemu życzenia z okazji imienin. Z kolei małżonkowie jubilaci otrzymali z rąk biskupa pamiątkowe dyplomy i róże. W kościele śpiewano pieśni ku czci św. Józefa i odmawiano specjalne modlitwy.

Jak poinformował proboszcz parafii ks. prałat Jan Iłczyk, w każdy wtorek w kościele – sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny, gromadzą się wierni modlący się w różnych intencjach rodzinnych.

2020-12-27 16:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Góry Jezusa

Adamowi Mickiewiczowi zaproponowano wykłady w Collège de France w 1840 r. Prowadził je przez 4 lata. Zanim jeszcze wieszcz zachwycił się towianizmem, prowadził błyskotliwe analizy dramatów słowiańskich, wprowadzał w słowiańską kulturę, mówił o historii języka, nawiązywał do filozofii i polityki. To właśnie podczas paryskich wykładów z rozmachem wyjaśniał słuchaczom tezę, że cała zachodnioeuropejska kultura wypływa z trzech źródeł, które niczym strumienie spływają z trzech wzgórz: Kapitolu, Olimpu i Golgoty. Sięgając po dzieła literackie, Mickiewicz bezbłędnie dowodził, że mentalność Europejczyków została ukształtowana w oparciu o prawniczą myśl starożytnego Rzymu, filozoficzną myśl antycznej Grecji, a pod względem religijnym – przez myśl judeochrześcijańską.

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Katowice: Śmiertelna ofiara wybuchu gazu; pod gruzami może być jeszcze jedna osoba

2023-01-27 13:57

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Ratownicy przeszukujący rumowisko powstałe po wybuchu gazu na probostwie w katowickiej dzielnicy Szopienice odnaleźli pod gruzami ciało jednej z dwóch poszukiwanych osób; zgon potwierdził już lekarz. Trwają poszukiwania drugiej kobiety, która mogła być w budynku w chwili eksplozji. Z gruzów uratowano psa.

"Około godziny 12.30 strażacy odnaleźli w gruzowisku ciało jednej z osób, następnie lekarz stwierdził zgon (...). Akcja ratunkowa jest kontynuowana. Dalej poszukujemy jednej osoby. Wierzymy głęboko, że albo odnajdziemy ją żywą, albo nie znajdziemy tam już nikogo, a ta osoba znajdzie się w innym miejscu" - powiedział na miejscu akcji wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję