Reklama

Dziś Orszak Trzech Króli - zgodnie z rygorami sanitarnymi

Jak co roku tak i dziś, w Uroczystość Objawienia Pańskiego odbędzie się Orszak Trzech Króli. W niektórych miastach Mędrcy będą odwiedzać poszczególne parafie, w innych odbędą się korowody samochodowe, a w jeszcze innych zaplanowano Mini Orszaki, których może być więcej niż jeden w danej miejscowości.

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

uroczystość Objawienia Pańskiego

Anna Przewoźnik/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przewodniczący fundacji Orszak Trzech Króli podkreślił, że wszystkie potrzebne materiały zostały przesłane do 10,5 tys. parafii, które wcześniej zgłosiły taką chęć. - Mamy nadzieję, że z tych miejsc w przyszłym roku zrodzą się nowe Orszaki i będzie ich jeszcze więcej – zaznaczył Piotr Giertych. Transmisję z wydarzenia będzie można obejrzeć na stronie www.orszak.org.

Warszawa

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Warszawie Orszak Trzech Króli odbędzie się w formie Mini Orszaku. Ze względu na obostrzenia weźmie w nim udział 5 osób. Tradycyjnie rozpocznie go modlitwa Anioł Pański na Placu Zamkowym, poprowadzona przez kard. Kazimierza Nycza. Następnie Trzej Królowie wsiądą do królewskiego pojazdu i wyruszą w stronę Placu Piłsudskiego, aby pokłonić się Jezusowi w szopce.

Przygotowano również tzw. Spacer Orszakowy - to rodzinna gra polegająca na przejściu trasy dotychczasowego Orszaku ulicami miejscowości w celu przeżycia wydarzenia w inny sposób. Tras Orszaku może być więcej jeśli organizator sobie życzy.

Zwykle warszawski Orszak Trzech Króli organizowany był z udziałem kilkuset aktorów i wielotysięcznej publiczności.

Kraków

W Krakowie Trzej Królowie samotnie przejdą tradycyjnymi trasami orszaku czerwonego, niebieskiego i zielonego, aby oddać pokłon Dziecięciu na Rynku Głównym. Z wędrującymi królami będzie można się łączyć poprzez transmisję w internecie. Wszystkie wydarzenia będzie można śledzić na profilu Orszaku na Facebooku. Relacja zrealizowana zostanie przy pomocy pięciu kamer, a Orszak poprowadzą ze studia w Sukiennicach już tradycyjnie Lidia Jazgar i Łukasz Lech. Symboliczne przejście trzech króli ulicami Krakowa nie wiąże się z tworzeniem zgromadzenia publicznego.

Tradycją Orszaku Trzech Króli jest także wspieranie dzieł charytatywnych. Podczas zbiórek organizowanych w 50 krakowskich parafiach będzie można wspomóc m.in. działalność Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Reklama

Łódź

Tegoroczną edycję łódzkiego Orszaku Trzech Króli zainicjował abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki zachęcił by w tym roku przybrała ona formę charytatywną. Akcję wsparli już artyści m.in. Marcin Zieliński, Zakopower, Darek Malejonek, Michał Wiśniewski czy Olga Bończyk.

Nawołując do wsparcia akcji abp Ryś w stroju góralskim zagrał na gitarze i zaśpiewał "A wczora z wieczora". Następnie nominował do śpiewania Jana Cieślara, biskupa Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Golec Orkiestrę i dzieci z kanału Mocni w Duchu Dzieciom. - Stańcie nie tylko do śpiewu, ale przede wszystkim do miłości oraz miłosierdzia. Tak naprawdę wszyscy są nominowani. Zapraszam do Orszaku Trzech Króli. Jednak idziemy! - zaapelował.

Projekt #OrszakwŁodzi Challenge polega na nagraniu dowolnej kolędy i opublikowaniu jej w mediach społecznościowych z hashtagiem #OrszakwŁodzi i tym opisem. Do podjęcia wyzwania należy nominować kolejne 3 osoby, a także wesprzeć potrzebujących. Celem akcji jest zbiórka darów dla Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa.

- Jeśli nie potrafisz śpiewać wystarczy, że zrobisz sobie zdjęcie w stroju kolędnika (np. w koronie, skrzydełkach anioła, aureoli, kapeluszu pastuszka) i wstawisz je na swój profil z hashtagiem #OrszakwŁodzi, tym opisem i nominacjami. Do udziału w wyzwaniu zachęcamy wszystkich, niech każdy poczuje się nominowany – czytamy na stronie wydarzenia.

We wszystkich parafiach w Łodzi trwa również 'Zbiórka darów dla Nowonarodzonego'. Kwesta zakończy się 6 stycznia. W Bazylice Archikatedralnej w Łodzi o godz. 11:00 rozpocznie się Eucharystia pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia. Po Mszy św. Trzej Królowie ruszą do Hospicjum i Domu Samotnej Matki, a za nimi ciężarówki z zebranymi darami.

Ofiarę można przekazać również bez wychodzenia z domu za pomocą strony Caritas Archidiecezji Łódzkiej: http://dobromat24.pl/produkt/dar-dla-nowonarodzonego/

Reklama

Płock

Z uwagi na pandemię w tym roku komitet organizacyjny Orszaku Trzech Króli w Płocku, nie odchodząc od tradycji tego dnia, zaproponował części płocczan nową formę przeżycia tego wydarzenia. Spotkają się oni na wspólnym kolędowaniu w parafii św. Stanisława Kostki 6 stycznia o godz. 11.20. Kolędowanie poprowadzi zespół Bosco Band. O godz. 12.00 Eucharystii z udziałem parafian, zgodnie z liczebnymi ograniczeniami, przewodniczył będzie biskup płocki Piotr Libera.

Parafie w diecezji płockiej, które najczęściej były organizatorami lub współorganizatorami Orszaków Trzech Króli mogą wybrać jedno z zaproponowanych spotkań orszakowych, które zastąpią tradycyjny Orszak Trzech Króli. Mają do wyboru: Mini Orszak – czyli wspólne kolędowanie połączone z występem jasełkowym, w którym występuje element pokłonu przed Świętą Rodziną czy wędrowania do szopki; Spacer Orszakowy – rodzinną grę, polegającą na przejściu trasy dotychczasowego Orszaku ulicami miejscowości, aby przeżyć wydarzenie w inny sposób; Orszak Kolęd - Święty Wieczór – spotkanie kolędowe w wieczór poprzedzający uroczystość Objawienia Pańskiego; Orszakowy Challenge Kolędowy – nagranie filmiku z rodzinnego kolędowania, odpowiedź na wyzwanie oraz wystosowanie go do innych osób.

Szczyrk

Inaczej niż w latach ubiegłych będzie wyglądał Orszak Trzech Króli 2021 w Szczyrku. 6 stycznia przy kościele pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła przed Mszą św. o godz. 11.45 uformuje się Orszak z udziałem: Trzech Króli, górali z Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Ondraszek” wraz z kapelą góralską, tradycyjnych przebierańców, kolędników z gwiazdą kolędniczą oraz pastuszków z szopką. Udział w Orszaku zapowiedzieli także znani muzycy i multiinstrumentaliści – laureat nagrody im. Oskara Kolberga Antoni Gluza z synem Rafałem.

Reklama

Organizatorzy zapowiadają, że Orszak wejdzie do kościoła, gdzie królowie złożą dary w szopce, a cała Msza św. sprawowana będzie w oprawie góralskiej. Po transmitowanej online liturgii zaplanowano kolędowanie.

Dodatkowo, już 5 stycznia o godz. 18:00 na kanale YouTube Miasto Szczyrk odbędzie się transmisja wspólnego kolędowania z udziałem m.in. RZPiT „Ondraszek” oraz Chóru im. ks. A. Kabisa, działających przy Szczyrkowskim Centrum Kultury.

Sandomierz

W Święto Objawienia Pańskiego przedstawiciele diecezji sandomierskiej przebrani za królów oddadzą pokłon Dziecięciu podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej o godz. 12 pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza w katedrze. Tamtejsza Kuria Diecezjalna zachęca, aby podczas Eucharystii oddać cześć Dzieciątku Jezus poprzez śpiew kolęd oraz symbolikę bożonarodzeniową.

„Także w domach, zgromadźmy się przy świątecznym stole i przy choince, oddając pokłon Dziecięciu, które nam się objawiło, poprzez przeczytanie fragmentu Ewangelii (Mt 2,1 – 12) i śpiew kolęd. Na tę okazję można przygotować dla każdego z domowników papierowe korony” – zaleca w komunikacie w ks. Roman Janiec.

Kielce

W tym roku nie będzie okazałych Orszaków, które były organizowane w wielu parafiach diecezji kieleckiej. Do bazyliki kieleckiej jednak taki orszak – choć skromniejszy - przybędzie, na Mszę św. celebrowaną przez bp. Mariana Florczyka 6 stycznia o godz. 13:00. Kuria zachęca jednak do udziału w ograniczonym scenariuszowo wydarzeniu. „Niech Trzej Królowie przybędą na Mszę św. sprawowaną w dniu 6 stycznia i niech w kościołach rozbrzmiewają kolędy i pastorałki” – napisano w komunikacie.

Koszalin

Główne uroczystości diecezjalne będą miały miejsce w koszalińskiej katedrze o godz. 10. Będzie im przewodniczył bp Edward Dajczak. Liturgię będą transmitowały Dobre Media. Tego dnia o godz. 12.00 w katedrze odbędzie się inscenizacja "Opowieść o mędrcach ze Wschodu" i rodzinne kolędowanie. Zarówno rodzice jak i dzieci będą mieli możliwość wylosowania tzw. służby przy żłóbku.

Reklama

Kołobrzeg

W kołobrzeskiej bazylice podczas Eucharystii o godz. 11.30 odbędzie się pokłon Trzech Króli. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w bazylice na tę uroczystość zaproszone są głównie dzieci wraz z rodzicami.

Połczyn-Zdrój

Parafia pw. Św. Józefa Oblubieńca w Połczynie Zdroju zaprasza na orszak zmotoryzowany. Ten trzeci w historii miasta Orszak Trzech Króli rozpocznie się o godz. 12.45 (po zakończeniu Mszy św. o godz. 12). Samochody i motocykle wyruszą spod kościoła parafialnego i wyjadą na ulice Połczyna. Na początku będą jechać na motocyklach trzej królowie.

Darłowo

Franciszkanie z parafii pw. MB Częstochowskiej w Darłowie zapraszają do uczczenia tej uroczystości poprzez wspólne śpiewanie kolęd. W świątyni o godz. 16.00 odbędzie się "Wieczór kolędowy".

Sławsko

W Sławsku w parafii pw. Św. Piotra i Pawła zamiast orszaku wyruszy Spacer Orszakowy Świętej Rodziny. Rozpocznie ona wędrowanie po miejscowości o godz. 14.00 (po Mszy św. o godz. 12.30). Mieszkańcy są zaproszeni do witania Rodziny, wychodząc przed swoje domy.

***

"Panu dzięki oddawajmy" – to motto tegorocznego Oraku Trzech Króli. Nawiązuje ono do 10 rocznicy ustanowienie 6 stycznia dniem wolnym od pracy. Dzięki temu wydarzeniu korowody wiernych mogą przechodzić ulicami miast w samo Święto Trzech Króli.

Orszaki Trzech Króli co roku cieszą się coraz większą popularnością. W zeszłym roku wzięła w nim udział rekordowa ilość ok. 1,3 mln. uczestników, w 872 miejscowościach w Polsce. W samej Warszawie, w wydarzeniu uczestniczyło ok. 90 tys. osób. Barwne korowody przeszły też w 18 miejscowościach za granicą

Pierwszy Orszak Trzech Króli wyruszył w 2009 r. z Placu Zamkowego na Nowe Miasto w Warszawie. Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w szkole “Żagiel” prowadzonej przez Stowarzyszenie “Sternik”. Od tego czasu wydarzenie rozrosło się na wielką skalę. Każdego roku do wydarzenia dołącza ok. 100 kolejnych miejscowości.

2021-01-06 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orszak Heroda?

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Artur Stelmasiak

6 stycznia ulicami Warszawy przejdzie Orszak Trzech Króli. Od kilku lat ta impreza przyciąga wielu ludzi, którzy cieszą się, że mogą publicznie okazać swoje przywiązanie do chrześcijaństwa. Organizatorzy zapraszają wszystkich, bez względu na przynależność do wspólnoty wyznaniowej. Można powiedzieć, że przedsięwzięcie jest udaną formą ewangelizacji kultury masowej.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Wiesław Kamiński

Zakończyło się – trwające od 29 kwietnia br. - rzymskie spotkanie blisko 300 proboszczów z całego świata, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Ojca Świętego Franciszka, by w czynny sposób włączyć się w prace Synodu o Synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję