Reklama

Kościół

Kalwaria Zebrzydowska: ponad 300 tys. pielgrzymów w ub. roku

Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej nawiedziło w 2020 r. ponad 314 tys. pielgrzymów. W porównaniu do poprzedniego roku to niespełna jedna piąta zwykle przybywających tam pątników i turystów - podało biuro prasowe kalwaryjskiego sanktuarium.

[ TEMATY ]

Kalwaria Zebrzydowska

Adam Bujak/Archidiecezja Krakowska

Opiekujący się sanktuarium ojcowie bernardyni zaznaczają, że poprzedni rok, naznaczony pandemią COVID-19, przyniósł duże zmiany w jego funkcjonowaniu. Wraz z wprowadzeniem obostrzeń sanitarnych, pojawiły się nowe wyzwania, także dla duszpasterstwa.

Tętniące życiem modlitwy Dróżki Kalwaryjskie, szczególnie w czasie Wielkiego Tygodnia, nagle opustoszały. Nie znaczy to jednak, że pielgrzymi zapomnieli o Kalwarii, a Kalwaria o nich. Ten trudny czas był inny pod wieloma względami. Trzeba jednak wyciągnąć dobre wnioski - podkreślają zakonnicy - a przede wszystkim pamiętać o konieczności ciągłego nawracania się do Boga.

Podziel się cytatem

Tradycyjne Misteria Kalwaryjskie w Wielkim Tygodniu zostały odwołane, a pielgrzymi łączyli się w modlitwie w domach za pośrednictwem transmisji na żywo odbywającej się drogą internetową. Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski odbyła się w bazylice z udziałem zakonników i była transmitowana na antenie TVP3 w paśmie ogólnopolskim.

Reklama

W tym okresie zanotowano także największą oglądalność nabożeństw z bazyliki przez Internet sięgającą nawet 140 tys.

Ze względu na obowiązujące ograniczenia, forma wielu pielgrzymek została zmieniona na modlitwę w duchowej łączności z sanktuarium, uczestnictwo online, czy inne sposoby dostosowane do norm sanitarnych. Niektóre z nich zostały całkowicie odwołane. W czasie pandemii, 29 kwietnia metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski dokonał aktu zawierzenia Archidiecezji Krakowskiej Matce Bożej Kalwaryjskiej przed Jej cudownym obrazem.

W sanktuarium modlono się o ustanie epidemii przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny oraz świętego Szymona z Lipnicy, patrona w czasie epidemii. Relikwie Świętego nadal są wystawione na głównym ołtarzu, a modlitwa nie ustaje.

Rok 2020 był obchodzony w Kościele w Polsce pod hasłem ”Wielka Tajemnica Wiary”. Był to również czas jubileuszu setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W miejscu bliskim Świętemu w ciągu roku odbywało się wiele inicjatyw mających na celu przypominanie i promowanie nauczania papieskiego oraz wyrażenie wdzięczności Bogu za życie i pontyfikat Jana Pawła II.

W ramach ogólnopolskich obchodów stulecia urodzin św. Jana Pawła II biskupi nawiedzili sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Po poświęceniu i otwarciu nowej auli im. św. Jana Pawła II, zawierzyli siebie i Kościół w Polsce opiece Matki Bożej Kalwaryjskiej. W czasie sumy pontyfikalnej odpustu Wniebowzięcia NMP abp Jędraszewski przekazał na ręce burmistrza miasta dekret Stolicy Apostolskiej ustanawiający św. Jana Pawła II Patronem Kalwarii Zebrzydowskiej.

W 2020 r. minęło 400 lat od śmierci Mikołaja Zebrzydowskiego, fundatora sanktuarium i założyciela miasta. W tym czasie w sanktuarium odbyła się sesja naukowa poświęcona Zebrzydowskiemu.

Na przełomie czerwca i lipca miała miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej Kapituła Prowincjalna, która wybrała nowy Zarząd Prowincji oraz nakreśliła perspektywy życia i działalności bernardynów w przyszłości.

Reklama

Uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia NMP zostały zorganizowane zgodnie z obowiązującymi normami i zasadami sanitarnymi. Odbywały się procesje i nabożeństwa w bazylice i na dróżkach; natomiast wydarzenia towarzyszące zostały odwołane.

5 września 2020 zmarł kard. Marian Jaworski, emerytowany metropolita lwowski, „Kardynał Kalwaryjski”. Pogrzeb hierarchy odbył się 11 września w kalwaryjskiej bazylice. Zgodnie z ostatnią wolą Zmarłego, trumna z ciałem Kardynała spoczęła w krypcie kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej. Kard. Jaworskiego w kalwaryjskim sanktuarium żegnali kardynałowie Konrad Krajewski, Kazimierz Nycz i Stanisław Dziwisz, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski oraz m.in. kilkudziesięciu arcybiskupów i biskupów z Polski i Ukrainy, a także liczni kapłani i przedstawiciele władz państwowych.

Przez cały rok, dla stróżów sanktuarium najważniejsze pozostało sprawowanie sakramentów. Według stałego porządku celebrowane były Msze święte i nabożeństwa oraz spowiedź z zachowaniem norm sanitarnych.

Ilość pielgrzymów zarejestrowanych przez klasztorną furtę i zakrystię wyniosła 18 tys. 326. Łączna suma pielgrzymów zarejestrowana przez Kalwaryjskie Centrum Informacji, zakrystię oraz Dom Pielgrzyma to 314 tys. 020.

W minionym okresie nastąpił znaczący wzrost nawiedzających Dróżki Kalwaryjskie indywidualnie i rodzinnie.

2021-01-10 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka inna niż wszystkie

Niedziela sosnowiecka 34/2019, str. 6

[ TEMATY ]

Kalwaria Zebrzydowska

Dariusz Kosiński

Czeladzianie pielgrzymują na Kalwarię na odpust Wniebowzięcia Matki Bożej

Czeladzianie pielgrzymują na Kalwarię na odpust
Wniebowzięcia Matki Bożej

Kalwaria Zebrzydowska to jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych Polski południowej, niedaleko Krakowa i Wadowic. Obejmuje 44 kościoły i kaplice rozłożone w malowniczym terenie Pogórza Wadowickiego. Zespół klasztorny wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Od roku 1850 nieprzerwanie pielgrzymują tutaj czeladzianie
Z Dariuszem Kosińskim, przewodnikiem kalwaryjskim, rozmawia ks. Tomasz Zmarzły

KS. TOMASZ ZMARZŁY: – Dlaczego czeladzianie upodobali sobie właśnie Kalwarię Zebrzydowską a nie np. Częstochowę, Piekary Śląskie czy Ludźmierz?

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2023 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2023 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Madagaskar: dramatyczna sytuacja po cyklonie

2023-02-01 21:06

[ TEMATY ]

pomoc

Madagaskar

oblaci.pl

Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Egzystencję na wyspie utrudniają także gwałtowne zjawiska pogodowe. W połowie stycznia w kraj uderzył cyklon Cheneso, który przyniósł silne porywy wiatru do 170 km/h oraz ulewne deszcze. Powodzie i osuwiska dotknęły do tej pory blisko 90 tysięcy ludzi, według danych rządowych jest już 30 zabitych. Zniszczenia wpłyną na dalsze funkcjonowanie mieszkańców wyspy, szczególnie na rolnictwo.

Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Egzystencję na wyspie utrudniają także gwałtowne zjawiska pogodowe. W połowie stycznia w kraj uderzył cyklon Cheneso, który przyniósł silne porywy wiatru do 170 km/h oraz ulewne deszcze. Powodzie i osuwiska dotknęły do tej pory blisko 90 tysięcy ludzi, według danych rządowych jest już 30 zabitych. Zniszczenia wpłyną na dalsze funkcjonowanie mieszkańców wyspy, szczególnie na rolnictwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję