Nowenna organizowana jest zawsze wokół przypadającego 22 stycznia Dnia Modlitwy o Prawną Ochronę Dzieci Nienarodzonych, ogłoszonego przez konferencję episkopatu USA. 22 stycznia to dzień, w którym w 1973 r. zapadł wyrok Sądu Najwyższego, legalizujący aborcję w tym kraju.
Tego dnia odbywa się w Waszyngtonie doroczny Marsz dla Życia, jednak w tym roku z powodu ograniczeń związanych z pandemią został on przeniesiony do internetu. Będzie tak po raz pierwszy od 1974 roku. W ostatnich latach uczestniczyło w nim około 100 tys. osób. W ub.r. po raz pierwszy w historii był wśród nich prezydent USA. W najmniej licznym marszu, w 1987 r., z powodu burzy śnieżnej wzięło udział zaledwie 5 tys. uczestników.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ustępujący prezydent Donald Trump podpisał 15 stycznia proklamację ogłaszającą 22 stycznia Narodowym Dniem Świętości Ludzkiego Życia. – Każde ludzkie życie jest darem dla świata. Narodzona czy nienarodzona, młoda czy stara, zdrowa czy chora, każda osoba jest stworzona na święty obraz Boga – napisał szef państwa, dodając że „wszechmogący Bóg daje wyjątkowe talenty, piękne marzenia i wielki cel każdej osobie”.
- W Narodowym Dniu Świętości Ludzkiego Życia świętujemy cud ludzkiego istnienia i odnawiamy nasze postanowienie budowy kultury życia, gdzie każda osoba w każdym wieku jest chroniona, szanowana i ceniona – stwierdził Trump.
Wezwał Kongres do ochrony i obrony „godności każdego ludzkiego życia, w tym tego jeszcze nienarodzonego”, a wszystkich Amerykanów do dalszej „troski o kobiety w niespodziewanej ciąży oraz do wspierania adopcji i opieki zastępczej”, tak aby „każde dziecko mogło mieć kochający dom”.
Wcześniej podobne proklamacje, począwszy od 1984 roku, wydawali kolejni prezydenci wywodzący się z Partii Republikańskiej: Ronald Reagan, George H. W. Bush i George W. Bush.