Reklama

Kościół

Wkrótce zostanie wydany poradnik prawny dla kapelanów szpitalnych w Polsce

W świetle obowiązującego prawa, nikt nie może kategorycznie zabronić posługi duszpasterskiej i dostępu chorym do kontaktu z duchownym, który pełni posługę kapelana w szpitalu – przypomniał ks. dr Radosław Kacprzak, kapelan w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.

[ TEMATY ]

szpital

kapelan

Karol Porwich/Niedziela

Wkrótce zostanie wydany poradnik prawny dla kapelanów szpitalnych w Polsce. W ramach obchodów Światowego Dnia Chorego w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu będzie obchodzona uroczystość odpustowa w kaplicy szpitalnej Matki Bożej z Lourdes.

Pod koniec ubiegłego roku kapelani szpitalni z diecezji płockiej opowiadali o warunkach pracy w szpitalach w czasie pandemii Covid-19. Przyznali, że są one ograniczone, a w wielu szpitalach nie można odprawiać Mszy św.

Ks. Radosław Kacprzak, który był gościem Radia Plus Radom przypomniał, że w świetle obowiązującego prawa, nikt nie może ograniczać chorym dostępu do opieki duszpasterskiej. - Jako kapelani staramy się dostosowywać się do procedur sanitarnych. Przed rozpoczęciem posługi, zawsze pytamy się o aktualną sytuację na poszczególnych oddziałach szpitalnych.

Nasze dotychczasowe doświadczenia wskazują, że w dobie pandemii, chorzy czekają na spotkanie z kapelanami, czekają na Eucharystię, sakrament namaszczenia chorych czy zwyczajnie chcą porozmawiać, tym bardziej, że członkowie rodzin, nie mogą odwiedzać swoich bliskich w szpitalu – powiedział ks. Kacprzak.

Podziel się cytatem

Reklama

Wkrótce zostanie wydany poradnik prawny dla kapelanów szpitalnych. - To będzie nowatorski dokument, który pomoże w posłudze kapelanów w szpitalach. Będą mogli również z niego korzystać zarządzający szpitalami. Okres pandemii pokazał, że było wiele nieprawidłowości w tym zakresie, dlatego środowisko prawników opracowało ten poradnik, jako punkt do twórczej rozmowy czy dyskusji, by rola kapelanów nie była ograniczana. To inicjatywa ogólnopolska – informuje ks. Kacprzak.

Kapelan dodaje, że najważniejsze w duszpasterskiej posłudze jest obecnie dotarcie do chorych i cierpiących. W przypadku Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego, pacjenci nie mogą bezpośrednio przebywać w kaplicy. Dlatego kapelni docierają do nich z Eucharystią i sakramentem namaszczenia.

Ks. Kacprzak zauważył przy okazji, że wciąż wiele osób mówi o tzw. ostatnim namaszczeniu. - My staramy się mówić, że jest to sakrament uzdrowienia, umocnienia w chorobie i cierpieniu. Każdy sakrament jest widzialnym znakiem niewidzialnej łaski Bożej i chorzy, którzy przebywają w domach czy szpitalach tego sakramentu bardzo potrzebują – powiedział ks. Radosław Kacprzak.

W ramach obchodów Światowego Dnia Chorego w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu będzie obchodzona uroczystość odpustowa w kaplicy szpitalnej Matki Bożej z Lourdes. Spotkanie rozpocznie się w czwartek 11 lutego o godz. 10.30 adoracją Najświętszego Sakramentu i modlitwą różańcową. O godz. 12.00 bp Marek Solarczyk będzie sprawował Mszę św. w intencji chorych i personel szpitala. Z powodu obostrzeń sanitarnych organizatorzy zapraszają do udziału on-line. Transmisje przeprowadzi portal diecezji radomskiej.

2021-02-11 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skarżyć się Bogu nie będę

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. 10-12

[ TEMATY ]

kapelan

chorzy

Światosław Lenartowicz

o. Marek Donaj

o. Marek Donaj

Między chorym a kapelanem rodzi się szczególny rodzaj napięcia, z którym trzeba się nauczyć sobie radzić – mówi o. Marek Donaj, augustianin, kapelan w jednym z krakowskich szpitali. – Najtrudniej jest mi w momencie, gdy się dowiaduję, że nie ma szans na powrót do zdrowia pacjenta. Wtedy płaczę w samotności.

Maria Fortuna-Sudor: W Utraconych, książce autorstwa Ojca, znalazłam zdanie: „Każdy ksiądz ma jakąś posługę, bywają proboszczowie, duszpasterze, misjonarze i... kapelani”. Stwierdza Ojciec, że funkcja kapelana nie jest szczególnie pożądana wśród duchowieństwa. Dlaczego tak się dzieje?

Ojciec Marek Donaj: Zdaniem wielu osób, jest to posługa marginalna, chociaż już w Ewangelii często spotykamy się z chorymi, których Pan Jezus uzdrawia. Warto podkreślić, że rola kapelana w szpitalu to ogrom bardzo absorbującej pracy. Ze względu na duże obciążenie psychiczne nie da się tam być nieustannie. Jednakże ksiądz, który odkryje w swym powołaniu potrzebę służby chorym, może w tej posłudze uczynić wiele dobrego i równocześnie sam się ubogacić. Ale nie można do niej posyłać kapłanów np. na emeryturze. W takich sytuacjach niekoniecznie pomogą chorym.

CZYTAJ DALEJ

Wypatrzeni przez Maryję - Dzień Życia Konsekrowanego na Jasnej Górze

2023-02-02 10:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Jasna Góra to dla wielu osób konsekrowanych miejsce ich powołania, dziękczynienia i zawierzenia swej służby Bogu na wzór Maryi. W obchodzony dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego także tutaj trwa modlitwa pielgrzymów za siostry, ojców, braci i świeckich żyjących według rad ewangelicznych.

- Mamy w sercu Kościoła, na jego zapleczu takie osoby, które poświęcają swoje życie. Nie zakładają domów, nie robią kariery, żyją w czystości, ubóstwie i pokorze, ale podejmują wiele dzieł miłosierdzia i są takimi prostymi osobami, ale z wielkim duchowym zapleczem - tak o osobach konsekrowanych mówił w rozmowie z @JasnaGóraNews bp Andrzej Przybylski delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań.

CZYTAJ DALEJ

Klaryska s. Elżbieta Sander: Chrystus niczego nie zabiera

2023-02-02 13:53

[ TEMATY ]

klaryski

wikimapia.org

Chrystus niczego nie zabiera, a daje wszystko. Kto oddaje się Jemu, otrzymuje stokroć więcej – mówi s. Elżbieta Sander OSC z krakowskiego klasztoru sióstr klarysek, wiceprzewodnicząca konsulty Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce. 2 lutego obchodzimy w Kościele Dzień Życia Konsekrowanego.

Dorota Giebułtowicz (KAI): Życie za klauzurą wiąże się na pewno z wieloma ofiarami. Z czego najtrudniej zrezygnować, gdy podejmuje się drogę życia mniszego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję