Reklama

Aspekty

Od 29 lat otrzymujemy szczególny dar

W Domu Biskupim w Zielonej Górze 11 lutego odbyła się konferencja prasowa podczas której zostało zaprezentowane Orędzie papieża Franciszka na XXIX Światowy Dzień Chorego.

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Chorego

Orędzie papieża Franciszka

Kamil Krasowski

Pielęgniarka Wojewódzkiego Szpitala w Gorzowie Wlkp. Monika Rubaszewska o bliskości wobec pacjenta, które jak zaznacza papież Franciszek ma być balsamem dającym wsparcie i pocieszenie

Pielęgniarka Wojewódzkiego Szpitala w Gorzowie Wlkp. Monika Rubaszewska o bliskości wobec pacjenta, które jak zaznacza papież Franciszek ma być balsamem dającym wsparcie i pocieszenie

W czasie spotkania została dokonana prezentacja Orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego. - Dzień 11 lutego jest obchodzony w Kościele jako Światowy Dzień Chorego, którego celem jest zwrócenie uwagi na chorych, a także na te osoby, które opiekują się chorymi. Od 29 lat, każdego roku, otrzymujemy szczególny dar w postaci orędzi papieskich. Zawarte tam są nieocenione treści i one wskazują też na konkretny kierunek i wezwania. To wezwanie jest powielane przez 29 lat poszczególnych papieży, aby patrzeć na chorego nie jako jednostkę chorobową, ale jako na osobę pełną godności i szacunku - powiedział prowadzący spotkanie diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia ks. Tomasz Duszczak.


W konferencji wzięli udział: biskup diecezjalny Tadeusz Lityński, komendant 105. Kresowego Szpitala Wojskowego z Przychodnią płk lek. med. Artur Lipczyński (odniósł się do słów Orędzia Papieża Franciszka i jego globalnego spojrzenia na czas pandemii, gdzie papież zauważa "wiele nieprawidłowości w systemach opieki zdrowotnej oraz braki w zakresie pomocy udzielanej chorym", z drugiej strony podkreślając poświęcenie i wielkoduszność pracowników służby zdrowia), lekarz kardiolog z Wielospecjalistycznego Szpitala SPZOZ w Nowej Soli Renata Malinowska (opowiadała o relacji lekarz-pacjent w kontekście Orędzia papieża Franciszka) oraz pielęgniarka Wojewódzkiego Szpitala w Gorzowie Wlkp. Monika Rubaszewska, która opowiadała o bliskości wobec pacjenta, które jak zaznacza papież Franciszek ma być balsamem dającym wsparcie i pocieszenie.

Z inicjatywy bp. Tadeusza Lityńskiego powstała specjalna aplikacja zatytułowana "Bliżej chorych". Znajdziemy w niej treść Orędzia papieża Franciszka na tegoroczny XXIX Światowy Dzień Chorego, pomoc duchową dla osoby chorej w postaci modlitw przed i po operacji, a także kontakty do wszystkich kapelanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej posługujących w szpitalach. Ukazana na roll-upie treść graficzna na tegoroczny Światowy Dzień Chorego jest ogólnodostępna w formie pliku do pobrania na telefon na stronie duszpasterstwa chorych i służby zdrowia naszej diecezji pod adresem dsz.zgora.pl .

Reklama

- Poprzez wysłanie w formie MMSa zaprezentowanej treści wyraźmy słowa wsparcia, otuchy i modlitwy dla osób, które przebywają w szpitalach, hospicjach, domach opieki, także w izolacjach z powodu koronawirusa - powiedział diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia ks. Tomasz Duszczak.

- Bardzo zachęcam do włączenia się w tą akcję, by dotrzeć do jak największej liczby osób chorych. Niech właśnie ta forma przesłania bliskości za pomocą formy graficznej będzie wyrazem naszej pamięci w dniu dzisiejszym o chorych. Akcję "Bliżej chorych" zainicjował bp Tadeusz Lityński, wysyłając wiadomość w formie MMS do osoby chorej przebywającej na oddziale covidowym.

2021-02-11 13:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: nie ustawajmy w czynieniu dobra

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

Orędzie papieża Franciszka

Grzegorz Gałązka

Nie ustawajmy w modlitwie, w wykorzenianiu zła z naszego życia, w czynieniu dobra w aktywnej miłości względem bliźniego – zachęca Ojciec Święty w tegorocznym orędziu na Wielki Post.

Papież rozpoczyna swe orędzie od cytatu z Listu do Galatów: „W czynieniu dobra nie ustawajmy, bo gdy pora nadejdzie, będziemy zbierać plony, o ile w pracy nie ustaniemy. A zatem, dopóki mamy czas, czyńmy dobrze wszystkim” (Ga 6, 9-10a). Podkreśla, że Wielki Post jest czasem sprzyjającym osobistej i wspólnotowej odnowie, prowadzącej nas do Paschy Jezusa Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie synodalne w Pradze: apel o przejrzystość języka i terminologii synodalnej

2023-02-08 17:38

Grzegorz Gałązka

Apele o przejrzystość języka i terminologii synodalnej wybrzmiały na zakończenie pracy w grupach roboczych europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Wielokrotnie wskazywano, że synodalność powinna być wdrożona w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach życia Kościoła.

Dzisiejsze rozmowy dotyczyły trzeciego pytania zadanego w watykańskim dokumencie na etap kontynentalny, a dotyczącego tematów, jakimi powinni się zająć zgromadzenie Synodu Biskupów w październiku br. w Watykanie. Wysłuchano także relacji z prac grup roboczych z udziałem 390 delegatów, którzy brali udział w zgromadzeniu online.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

2023-02-08 13:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Górze

Na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w ramach roboczego spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w Częstochowie. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. propozycje duszpasterskie na Rok Jubileuszowy 2025, w tym wypracowanie nowych narzędzi (np. w mediach społecznościowych) pozwalających zwłaszcza młodym, a także w parafiach, odkrywać, czym jest Kościół w świetle nauczania Soboru Watykańskiego II.

By zagadnienia związane z soborem i jego kluczowymi kwestiami nauczania trafiły do powszechnej świadomości, będą np. przygotowywane krótkie filmy czy wykorzystywany TikTok i Instagram. Planowany jest także konkurs związany z recepcją nauczania soborowego adresowany do młodych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję