Reklama

Rodzina

Wchodzenie do duchowego skarbca małżeństwa. "Gomułeczki" walentynkowo

Światowy Dzień Małżeństwa w 2021 r. przypada 14 lutego. Walentynki to doskonała okazja na wspólne zastanowienie się: czy rozumiemy co jest prawdziwą istotą małżeństwa? „Niedziela” o tym, w specjalnej rozmowie z "Początkiem Wieczności". Monika i Marcin Gomułkowie szczerze o małżeństwie, budowaniu relacji, receptach na udany związek, „pisklętach” i Kursie Małżeńskim Alpha.

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

walentynki

Archiwum prywatne Moniki i Marcina

Damian Krawczykowski /Niedziela: Na każdym kroku jakiś nowy „międzynarodowy dzień”. Czy uważacie, że małżeństwo też potrzebuje tego swojego „dnia”? Czujecie potrzebę promocji małżeństwa w dzisiejszych czasach?

Monika i Marcin Gomułkowie: W świecie odwróconych wartości każda inicjatywa, która przybliża ludzi do odkrycia piękna bożego zamysłu względem nas jest bardzo cenna. I choć małżeństwo „nie jest na sprzedaż”, to jesteśmy przekonani, że w 2021 r. jako małżonkowie, składający świadectwo o pięknie życia wspólnego, powinniśmy być nie tylko łagodni jak gołębie, ale również przebiegli jak węże.

Skoro jednak padło słowo promocja, to w - skądinąd przeżywającej obecnie kolejną młodość - grze w szachy „promocją” nazywamy zamianę piona na figurę, kiedy ten pierwszy dojdzie do swojej linii przemiany. Naszym pragnieniem jest taka przemiana, nawrócenie myślenia o małżeństwie, promocja małżeństwa do wyższej klasy! Żebyśmy przestali być tylko pionkami na szachownicy życia, ale znaczącymi figurami w grze polegającej na ogłaszaniu Królestwa Bożego.

Obawiam się, że wielu z nas, nawet wierzących katolików, nie do końca rozumie prawdziwą istotę małżeństwa. Czym małżeństwo jest dla Was?

Dla nas i, mamy nadzieję, wszystkich czytelników „Niedzieli” jest jasne, że istotą małżeństwa jest miłość. Tertulian o pierwszych chrześcijanach pisał słynne „Zobaczcie, jak oni się miłują”. Kiedy spotykamy małżonków, którzy przeżyli ze sobą 20, 30 i więcej lat i oni wręcz promienieją, wypływającą z miłości wzajemnej, jednością, odżywa w nas tęsknota za - wpisanymi w nasze człowieczeństwo - dobrem, pięknem, bliskością, Bogiem samym.

Święty Paweł nie napisał, że bez miłości byłby „trochę-nie-do-końca-chrześcijaninem”, tylko: „byłbym niczym”. Nie ma niczego ważniejszego ani w katolicyzmie, a tym bardziej w sakramentalnym małżeństwie.

Podziel się cytatem

Reklama

Jezus w modlitwie arcykapłańskiej prosi Ojca: „Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś” (J 17,23). To jest testament naszego Pana. Będąc wierzącym w Chrystusa małżonkiem, nie można wobec tych słów przejść obojętnie.

Przyznam, że szokują mnie coroczne statystyki rozwodów.. Statystycznie co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem.. Jaki jest Waszym zdaniem powód takiego stanu rzeczy?

Statystyki mówią o co najmniej kilku powodach. Ale zarówno brak pracy nad różnicami charakterów, zdrady, czy plagę uzależnień można zmieścić w jednym, bardzo pojemnym słowie: „niedojrzałość”. Niestety, chodzi przede wszystkim o niedojrzałość emocjonalną jednego lub obojga małżonków.

Miłość to akt wolitywny. Tymczasem utożsamiamy ją z jej, skądinąd kluczową, ale jednak tylko składową, czyli uczuciami. Podamy prosty, bardzo obrazowy przykład. Bóg mówi: „Kocham Cię, dlatego wziąłem na siebie Twoje cierpienie; przyjmij tę miłość w Jezusie - moim Synu, a będziesz zbawiony”, z kolei świat mówi: „Dobrze wiesz, że miłość nie istnieje, bo cierpisz, więc odrzuć wszystko co jest z nią związane, dopiero wtedy naprawdę się zabawisz”.

Reklama

Możemy deklarować, że nie chcemy się zabawić… ale gdyby tak było, nie musielibyśmy chodzić do spowiedzi (śmiech).

Często coś łatwo wygląda w teorii, a znacznie trudniej przychodzi w praktyce. Ciągły rozwój, praca, rodzina, dzieci, brak czasu wolnego.. Jaka jest Wasza recepta na ciągłe dbanie o relację małżeńską?

Nie jesteśmy lekarzami, więc nie mamy recept, ale staramy się słuchać naszego „lekarza rodzinnego”. On zawsze jest blisko nas. W tym roku w walentynkowym Słowie słyszymy: „Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie” (1 Kor 10,31). Dla nas to jest jedyna recepta na życie.

W tym „ciągle coś” staramy się szukać Jego obecności, Jego woli, Jego bliskości. Nie jest to łatwe kiedy dom się trzęsie od dziecięcego krzyku, żona nie wyspała się od dwóch tygodni, a mąż od kilku miesięcy naprawia cieknący kran. Ważne, by w tych trudach nie tracić z oczu wspólnego celu, ciągle się nawracać i wierzyć w dobrą nowinę o małżeństwie, którą wcale nie jest: „On po ślubie się zmieni, a ona się nie zmieni”, ale raczej: „Jak Pan wybaczył wam, tak i wy!” (Kol 3,13).

A czy staracie się wspólnie, jako małżeństwo wzrastać w wierze? Czy duchowość jest ważna w małżeńskiej relacji?

Pewien wybitny specjalista od teologii małżeństwa, którego nazwiska nie przytoczymy, stwierdził kiedyś, że małżeństwo, które nie zaczęło się wspólnie modlić, nie zostało skonsumowane. I choć jest to dosyć radykalny pogląd, chcemy się pod nim podpisać.

Reklama

Jesteśmy przekonani, że dopiero wchodzenie do duchowego skarbca małżeństwa, otwiera nas na działanie łaski. Bez niej, czym różniłoby się małżeństwo sakramentalne od niesakramentalnego? Oczywiście, nie chodzi tylko o wspólną Eucharystię, codzienną małżeńską modlitwę, czy jakiekolwiek inne praktyki pobożnościowe wykonywane razem, ale przede wszystkim uświadamianie sobie że „jesteśmy sakramentem” - jak uczy Kościół, widzialnym znakiem niewidzialnej łaski Boga w świecie. I znowuż, czy nas, małżonków, to w jakikolwiek sposób porusza?

Zaangażowaliście się ostatnio w inicjatywę Kursu Małżeńskiego Alpha. Do kogo jest on skierowany? W jaki sposób możemy wziąć w nim udział? Warto?

Kurs Małżeński Alpha to cykl siedmiu spotkań, opracowanych w taki sposób, by pomóc każdemu (naprawdę każdemu!) małżeństwu w pracy nad wzmocnieniem relacji. Taka cotygodniowa „randka małżeńska” trwa około dwie godziny i aż połowa tego czasu przeznaczona jest na rozmowę pomiędzy małżonkami. Bo choć tematyka, od wzmacniania więzi, przez rozwiązywanie konfliktów, na dobrym seksie kończąc jest bardzo ważna i potrzebna, to zdecydowanie największą zaletą tego narzędzia jest czas przeznaczony na rozmowę ze współmałżonkiem. Polecamy wszystkim małżonkom, niezależnie od tego, czy jesteście nowożeńcami, czy już bliżej wam do Złotych Godów (śmiech). Wszystkie szczegóły na stronie: Zobacz

Na koniec krótko: Wasze największe małżeńskie marzenie to: …?

Wyposażyć pisklęta w skrzydła do miłowania, a następnie wypuścić z gniazda i obserwować jak pięknie wzbijają się ku niebu. Ale że na to jeszcze trochę poczekamy, to… po prostu kilka dłuższych chwil (żeby nie napisać dni) bez piskląt (śmiech).

_______________________________________

Więcej o działaniach Moniki i Marcina na profilach "Początku Wieczności": Zobacz oraz Zobacz

2021-02-14 08:34

Ocena: +9 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież ogłosił rok Rodziny - Amoris laetitia

„Postanowiłem ogłosić specjalny Rok poświęcony Rodzinie Amoris laetitia, który zostanie zainaugurowany podczas zbliżającej się uroczystości św. Józefa a zakończy się obchodami Dziesiątego Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się tutaj, w Rzymie, w czerwcu 2022 roku” – ogłosił Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” 27 grudnia.

Franciszek nawiązał do dzisiejszej uroczystości Świętej Rodziny. Wskazał, że jest ona wzorcem oraz źródeł inspiracji dla wszystkich rodzin świata. „Na wzór Świętej Rodziny, jesteśmy powołani do ponownego odkrycia wychowawczej wartości rodziny: musi być ona oparta na miłości, która nieustannie odnawia relacje i otwiera perspektywy nadziei. W rodzinie można doświadczyć szczerej komunii, gdy jest ona domem modlitwy, gdy miłość jest głęboka i czysta, gdy przebaczenie przeważa nad niezgodą, gdy codzienna chropowatość życia jest łagodzona przez wzajemną czułość i pogodną akceptację woli Boga. W ten sposób rodzina otwiera się na radość, którą Bóg daje tym wszystkim, którzy potrafią dawać z radością. Równocześnie odnajduje duchową energię, by otworzyć się na świat zewnętrzny, na innych, na służbę braciom, na współpracę w budowaniu coraz to nowego i lepszego świata; zdolną zatem stać się nośnikiem pozytywnych bodźców; ewangelizującą przykładem życia” – powiedział papież.

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w dniach 26-27 listopada 2022 r.?

2022-11-25 20:46

Adobe Stock

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu archidiecezji wrocławskiej (26-27 listopada 2022)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję