Reklama

Komunikat Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski

Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski pragnie poinformować, że Ojciec Święty mianował ks. Adama Szala, Rektora Przemyskiego Wyższego Seminarium Duchownego, Biskupem Pomocniczym Archidiecezji Przemyskiej obrządku łacińskiego, przydzielając mu stolicę tytularną Lavello.
Ojciec Święty Jan Paweł II przyjął rezygnację abp. Stanisława Szymeckiego z obowiązków Pasterza Archidiecezji Białostockiej, zgodnie z przepisami kan. 401 par. 1 KPK.
Jego Świątobliwość Jan Paweł II mianował Arcybiskupem Metropolitą Białostockim bp. Wojciecha Ziembę, dotychczasowego Biskupa Diecezji Ełckiej.
Jego Świątobliwość Jan Paweł II mianował Biskupem Ordynariuszern Diecezji Ełckiej bp. Edwarda Samsela, dotychczasowego Biskupa Pomocniczego tejże Diecezji.
Ojciec Święty Jan Paweł II przyjął rezygnację
bp. Józefa Pazdura z obowiązków biskupa pomocniczego Archidiecezji Wrocławskiej - złożoną zgodnie z przepisami kan. 411 i 401 par. 1 KPK.

Warszawa, 16 listopada 2000 r.

Ks. dr Adam Szal

Reklama

47-letni Biskup Nominat święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 1979 r. w Przemyślu. Studiował historię Kościoła w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie obronił pracę doktorską. W 1988 r. został dyrektorem biblioteki i wykładowcą historii Kościoła w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Jest współzałożycielem przemyskiej edycji Niedzieli. W 1996 r. abp Józef Michalik mianował go rektorem Seminarium. Biskup Nominat jest autorem kilkunastu publikacji naukowych. Od 1983 r. wyrusza co rok z pieszą pielgrzymką na Jasną Górę.

Bp dr Wojciech Ziemba

59-letni bp Wojciech Ziemba przewodniczy w Episkopacie Polski Komisji Misyjnej, a także zespołowi ds. Stałych Kontaktów z Episkopatem Litwy, jest ponadto członkiem jego Rady Ekonomicznej. W ostatnim czasie przyczynił się do utworzenia Krajowego Funduszu Misyjnego i Funduszu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, które mają zapewnić stałą pomoc dla misjonarzy i kapłanów pracujących na Wschodzie.
Nowy Metropolita Białostocki ukończył Warmińskie Seminarium Duchowne "Hosianum" w Olsztynie, studiował tam w latach 1960-67, z przerwą na odbycie przymusowej służby wojskowej. Studiował na Sekcji Biblijnej Wydziału Teologii KUL. W 1974 r. obronił doktorat z nauk biblijnych. Odbył jeszcze dodatkowe studia w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Przez wiele lat wykładał przedmioty biblijne w Warmińskim Seminarium Duchownym "Hosianum" w Olsztynie, pełnił też kolejno obowiązki prefekta, wicerektora i rektora. W latach 1976-79 pracował jako diecezjalny dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych.
Od 1982 r. był biskupiem pomocniczym archidiecezji warmińskiej. Po reorganizacji diecezji w Polsce, 25 marca 1992 r., został biskupem nowo utworzonej diecezji ełckiej.

Bp dr Edward Samsel

Na urzędzie biskupa ełckiego zastąpi bp. Wojciecha Ziembę. Jest przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego. Ma 60 lat, pochodzi z Kurpiowszczyzny. Wyższe Seminarium Duchowne ukończył w Łomży, następnie kształcił się w ATK w Warszawie oraz na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza "Angelicum" w Rzymie. Przez dwa lata studiował biblistykę i archeologię także w Jerozolimie.
Od 1982 r. był biskupem pomocniczym w diecezji łomżyńskiej. Po reorganizacji granic diecezji w Polsce został biskupem pomocniczym utworzonej wówczas diecezji ełckiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chciał być bratem wszystkich

2022-05-11 07:24

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 26-27

[ TEMATY ]

bł. Karol de Foucauld

commons.wikimedia.org

Przeżył nawrócenie w konfesjonale w wieku 28 lat. Wtedy właśnie odkrył swoje powołanie i wybrał drogę Jezusa z Nazaretu. Dziś w ślady Karola de Foucauld idą siostry i bracia z całego świata.

Kanonizacja błogosławionego, która odbędzie się w niedzielę 15 maja, daje nam możliwość głębszego poznania tego heroicznego świadka Ewangelii. Karol de Foucauld, francuski arystokrata, kluczowe lata swojego życia spędził jako misjonarz i eremita na Saharze pośród wyznawców islamu. Zanim radykalnie zwrócił się w stronę Chrystusa, żył duchem swojej epoki. Kwestionował wiarę i nazywał się ateistą... Swoje nawrócenie przeżył podczas spowiedzi w kościele św. Augustyna w Paryżu. Od niewierzącego, przez nawróconego, po księdza – historia bł. Karola pozwala nam uwierzyć, że głęboka przemiana człowieka współpracującego z łaską Bożą jest możliwa.

CZYTAJ DALEJ

Siostry od wszelkiej pomocy

2022-05-16 07:51

[ TEMATY ]

pomoc

zakonnice

siostry zakonne

Archiwum Sióstr Elżbietanek

Elżbietanki organizują spotkania, rozmowy z psychologiem, warsztaty oraz naukę języka polskiego. -Widać, że tęsknotę za ojczyzną i bliskimi uchodźcy noszą w sercu. Pierwsze łzy już opadły, ale ból rozłąki wciąż jest ogromny - mówi Family News Service s. Józefa Krupa z Domu Nadziei na poznańskim Pokrzywnie, gdzie świadczona jest pomoc bezdomnym, ubogim, a ostatnio uchodźcom z Ukrainy.

Dom Nadziei to miejsce dla osób, które chcą wyjść z kryzysu bezdomności i poprzez współpracę z psychologiem, rozmowy i pomoc duchową powrócić do społeczeństwa. Prowadzą je na terenie poznańskiego Pokrzywna siostry elżbietanki. Od początku marca mieszkają tam także uchodźcy z Ukrainy - matki z dziećmi oraz osoby starsze.

CZYTAJ DALEJ

Etnograf w sutannie

2022-05-16 10:00

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

ks. Władysław Siarkowski

Agnieszka Dziarmaga

Ks. Siarkowski był niestrudzonym badaczem XIX-wiecznej Kielecczyzny

Ks. Siarkowski był niestrudzonym badaczem XIX-wiecznej Kielecczyzny

Nazywano go „etnografem w sutannie”, bo w istocie – XIX-wieczny kapłan łączył posługę duszpasterską z pasją badawczą. Dokonania ks. Władysława Siarkowskiego pozostają nadal bardzo cennym źródłem dla etnologów, etnografów i antropologów badających Kielecczyznę.

Badacze kultury duchowej regionu wyruszają w teren śladami ks. Siarkowskiego, aby zweryfikować, co do dzisiaj przetrwało w religijnej tradycji i duchowości mieszkańców regionu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję