Reklama

"Niedziela" gratuluje, pozdrawia i obiecuje deszcz modlitwy " swojemu Biskupowi"

Radość zespołu redakcyjnego Niedzieli jest ogromna. Prawie w sześć lat od czasu, gdy do Redakcji zawitał skromny, nieco nieśmiały ks. dr Adam Szal, by podjąć obowiązki redaktora odpowiedzialnego za przemyską edycję Niedzieli, Radio Watykańskie ogłosiło, że ów Kapłan włączony został w szeregi dostojnego grona Polskiego Episkopatu. 16 listopada w południe usłyszeliśmy, że Niedziela ma "swojego Biskupa".
Przebiegam szybko w myślach historię naszej wspólnej pracy. Jakież to wzruszające - od ciasnoty pomieszczeń, w których smakowicie zajadało się "dogmatyczne" mandarynki, poprzez kolejne spotkania, debaty, wizytę w Przemyślu, którą organizował ks. red. Adam Szal, do przestronności obecnej Redakcji i radości wyniesienia do takiej godności człowieka nam tak bliskiego.
Po drodze były kolejne awanse - rektor seminarium, prałat kapituły archikatedralnej, konsultor i wreszcie... Radość odbiera poprawność stylu i składni.
W czwartek 16 listopada, po południu, w domu biskupim w Przemyślu metropolita przemyski - abp Józef Michalik potwierdził nasze marzenia. Pamiętam, jak przed laty, goszcząc u Księdza Arcybiskupa, zwiedzaliśmy biskupią bibliotekę, pełną portretów dostojnych biskupów. Wtedy red. Karol Klauza, wskazując na wolne miejsce, zażartował - " Tu widać miejsce na portret kolejnego medialnego biskupa". Dziękujemy Ojcu Świętemu i temu, który przyczynił się do naszej radości - Księdzu Arcybiskupowi Michalikowi za to, że nie wiedząc o owym żarcie, zatroszczyli się o to wolne miejsce, tak ważne dla zespołu Niedzieli. Niezłego " nosa" miał także i nasz "Naczelny" - ks. inf. Ireneusz Skubiś, gdy kilkakrotnie zapytywał, kiedy to wreszcie Ksiądz Adam zostanie purpuratem. Stało się. Dość.Dajmy głos wydarzeniom czwartkowego popołudnia.
W dwie godziny po oficjalnej wiadomości dom biskupi zapełnił się gośćmi. Powszechna radość płynęła z przekonania, że wybór to doskonały.
Skromny, pokorny, o wielkiej erudycji, a nade wszystko człowiek głębokiej modlitwy i dziecięcego wprost umiłowania Kościoła - dostąpił daru pełni kapłaństwa. Punktualnie o godz. 14.00 Ksiądz Arcybiskup - witając wszystkich, wzruszonym głosem wyraził swoją radość: "...Dzisiejszy dzień Matki Bożej Miłosierdzia uświadamia, że w Bożych planach bardzo potrzebny jest udział człowieka. Mówi też o tym dzisiejsza Ewangelia, obrazuje to niejako nasza uroczystość z okazji podniesienia do pełni kapłaństwa ks. Adama Szala. Jest to dla Ciebie, Księże Biskupie Nominacie, kolejny dowód Bożego zaufania. Niech za tą nominacją idzie jeszcze większe zjednoczenie nas wszystkich wokół Bożych planów. Będzie potrzebna praca Księdza Biskupa. Szczególnie bardzo serdecznie pragnę prosić o pomoc w budowaniu jedności naszego prezbiterium przemyskiego, jedności ludu i naszej jedności z ludem, wraz z którym kroczymy po drogach doczesności do wiecznej Ojczyzny. Błogosławieństwo Boga nie idzie przez podział, ale przez jedność. Proszę też wszystkich o wsparcie modlitewne dla przyszłej posługi Księdza Biskupa Nominata. Na koniec składam moje gratulacje Księdzu Nominatowi i całemu prezbiterium. Wyrażam swoją wdzięczność Ojcu Świętemu, który uznał za potrzebną taką pomoc, bo jak mówił wielki i mądry Biskup przemyski: ´Lat nam nie ubywa, a i siły słabną´. Stąd nasza radość. I wielka wdzięczność".
Po tych słowach zgromadzeni odśpiewali Magnificat - modlitwę wdzięczności i zawierzenia posługi nowego Biskupa. Następnie ks. kanclerz prał. Józef Bar odczytał dekrety nominacyjne przesłane z Nuncjatury Apostolskiej.
Oklaski, śpiew: Życzymy, życzymy... i długa kolejka z gratulacjami. Wreszcie usłyszeliśmy pierwsze słowa nowego Biskupa: " Zacznę przysłowiem, które mówi, że każdy żołnierz nosi w plecaku buławę generalską. Nie wiedziałem, że w bagażu mojego życia niosłem to, czego dziś jesteśmy świadkami. Pragnę wyrazić wdzięczność za to Panu Bogu, Ojcu Świętemu, ale i ludziom, którzy stanęli na mojej drodze. A miałem szczęście do dobrych ludzi". Tu popłynęły słowa wdzięczności pod adresem rodziców, kapłanów i przyjaciół. Z radością usłyszeliśmy ciepłe słowa wobec Niedzieli. Kończąc, Ksiądz Biskup dodał: "Czuję się dziś po trosze - z całą świadomością niedoskonałości porównania - jak ongiś Naród wybrany. Tak maleńki wobec innych nacji, a jednak to jego Bóg wybrał, by niósł i głosił imię Jahwe. Wiem, jestem przekonany, że wielu, bardzo wielu byłoby godniejszych tego wyniesienia. Skoro jednak Bóg tak chciał, z tym większą pokorą poddaję się Jego wyrokom i z tym większym zawierzeniem oddaję Mu moją posługę, ufny, że nie braknie mi na tej drodze i Waszej modlitwy".
Prysły struktury oficjalności: kawa i ciastka obficie serwowane przez Siostry stworzyły kontekst do radosnych rozmów, żartów.
Biskup Nominat Adam Szal rozpocznie swą nową posługę w dniu święceń biskupich, które przyjmie w archikatedrze przemyskiej 23 grudnia br. o godz. 11.00.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rejonowy Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie na Nowym Dworze

2022-05-15 19:17

materiał archiwalny

15 maja br. Ruch Światło-Życie miał swój popaschlany dzień wspólnoty. Jedno z takich spotkań odbyło się w parafii pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze, gdzie przybyli oazowicze z rejonu Wrocław - Zachód.

Spotkanie rozpoczęło się od zawiązania wspólnoty. Po niej odprawiona została Msza święta, której przewodniczył ks. Radosław Rotman, diecezjalny moderator RŚ-Ż. W homilii ks. Radosław nawiązał do słowa “nowe”, które w dzisiejszej liturgii słowa występuje kilkukrotnie. W tym kontekście nawiązał do fundamentu oazy: nowego życia, nowego człowieka, nowej kultury,

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Czarnek o maturach 2023: będą zdawać pierwsi absolwenci systemu 8+4

2022-05-16 09:55

[ TEMATY ]

matura

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Przyszły rok pokaże nową maturę, gdyż będą ją zdawać pierwsi absolwenci systemu 8+4, który wprowadził nasz rząd i to był bardzo dobry ruch – mówił w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Przyznał, że przychyla się do tezy, aby egzamin maturalny z matematyki pozostał obowiązkowy.

Tegoroczni maturzyści muszą przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję