Reklama

W oczekiwaniu na konsekrację kościoła św. Jana z Dukli w Warszawie Czerniakowie

Niedziela Ogólnopolska 48/2000

W filmie Krzysztofa Zanussiego "Z dalekiego kraju" są kadry poświęcone zmaganiu się metropolity krakowskiego - kard. Karola Wojtyły oraz wiernych z władzą komunistyczną o budowę kościoła w powstającym pod Krakowem mieście - Nowej Hucie. To nowe miasto, według ówczesnej władzy, miało być wzorem ateizmu, kuźnią przyszłego społeczeństwa socjalistycznego bez Boga, bez Kościoła.

Dziś wiemy - z czego już od czasu posługiwania kapłańskiego zdawał sobie sprawę Metropolita krakowski - że każdy kościół jest wielkim dobrodziejstwem dla społeczeństwa, dla miasta, dla wspólnoty parafialnej. Kościoły, te materialne, są bardzo ważnym czynnikiem budowy Kościoła, jak mówi św. Paweł Apostoł - Mistycznego Ciała Chrystusa.
Warszawa, a szczególnie jej historyczna cząstka - Czerniaków, będzie w niedzielę, w Uroczystość Chrystusa Króla, którą niejako podsumowujemy cały rok liturgiczny, przeżywać wielkie wydarzenie.
26 listopada o godz. 11.15, blisko pl. Bernardyńskiego w Warszawie, Prymas Polski - kard. Józef Glemp odda na chwałę Bożą kościół pw. św. Jana z Dukli. Przypomnijmy, że Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał aktu kanonizacji św. Jana podczas Mszy św. na lotnisku w Krośnie 10 czerwca 1997 r.
Kościół, który będzie konsekrowany w Roku Jubileuszowym, nie powstał w tak trudnych czasach, jak kościoły budowane w latach 50. czy 60., niemniej jednak nie brakowało trudności na drodze do powstania tej budowli sakralnej - jak wszędzie, gdzie powstaje wielkie dzieło. Nie będę jednak o tym pisał. Daty, które podam, ukażą historię budowy bernardyńskiej świątyni pw. św. Jana z Dukli. Fakty te zapisane są w Miesięczniku Parafialnym z czerwca 1995 r. Podał je o. Antoni Prosowicz w wywiadzie udzielonym Zofii Uszyńskiej. Otóż, kościół powstawał przez 12 lat. 28 sierpnia 1988 r. rozpoczęto prace przy budowie fundamentów kościoła. 18 września dokonano ich poświęcenia (wcześniej wmurowano kamień przywieziony z Ziemi Świętej), 3 listopada 1989 r. zalano strop nad dolnym kościołem. 17 listopada 1996 r. kościół został uroczyście poświęcony.
Kościół pw. św. Jana z Dukli powstał dzięki inicjatywie o. Rajmunda Matejki i wspólnoty klasztornej przy poparciu ojca prowincjała Franciszka Rydzaka oraz Zarządu Prowincji. Kontynuatorami dzieła byli: kolejny gwardian - o. Witold Klimczak, budowę tę prowadził również śp. o. Joachim Gąbka, później - obecny ojciec gwardian Kazimierz Kowalski, od 1990 r. proboszcz parafii, wraz ze swoimi współpracownikami, szczególnie z o. Antonim Prosowiczem, który prowadził budowę do jej poświęcenia w 1996 r.
Świątynię do konsekracji przygotował, dzięki wspaniałemu talentowi organizacyjnemu, proboszcz parafii - o. Kazimierz Kowalski oraz ofiarni parafianie. Duża część pieniędzy na tę piękną budowę pochodzi z ofiar składanych przez wiernych przy okazji prowadzenia misji św. i rekolekcji w różnych diecezjach naszego kraju i poza jego granicami - w Anglii i Belgii. Kiedy zaistniała krytyczna sytuacja i budowa zaczęła się przedłu żać, do pracy rekolekcyjno-misyjnej, zaangażowali się ojcowie: śp. o. Joachim Gąbka, o. Włodzimierz Szklarski, o. Kazimierz Kowalski, o. Antoni Prosowicz, o. Wojciech Frączyk, o. Józef Zapała, o. Tacjan Mróz, o. Robert Groń i piszący te słowa.
Przy tej okazji pragniemy wszystkim Czcigodnym Księżom Proboszczom wyrazić nasze serdeczne podziękowanie za zaproszenia i ofiary, które były zbierane, i dzięki ich dobroci przekazywane na budowę świątyni pw. św. Jana z Dukli. Dziękujemy wszystkim wiernym, którzy nas wspierali swoją otwartą i hojną dłonią. Dziękujemy za każdą cegiełkę złożoną na ten piękny dom Boży. Naszych Darczyńców zapewniamy o pamięci modlitewnej przed relikwiami św. Jana z Dukli i św. Bonifacego, którego relikwie mieszczą się w ponad 300-letnim barokowym kościele-mauzoleum rodu Lubomirskich, widocznym z Wisłostrady prowadzącej w kierunku Wilanowa.
Ojcowie Bernardyni zapraszają na konsekrację kościoła pw. patrona Lwowa - św. Jana z Dukli. Kościół ten jest wotum Zakonu Braci Mniejszych, Prowincji Bernardyńskiej za dar kanonizacji naszego Świętego Rodaka, który pracował w pięknym kościele i klasztorze we Lwowie, gdzie też umarł 29 września 1484 r. Niech ta świątynia pisze nową historię Czerniakowa w Warszawie. Historię naszych serc.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież ogłosił dziesięcioro nowych świętych

2022-05-15 10:37

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

W niedzielę 15 maja Franciszek ogłosił 10 nowych świętych – 6 mężczyzn i 4 kobiety – z Francji, Holandii, Indii i Włoch. Są to, w kolejności podanej przez Stolicę Apostolską, błogosławieni: Tytus Brandsma z Holandii (Niderlandów), Łazarz, zwany Devasahayam z Indii, Cezary de Bus z Francji, Ludwik (lub Alojzy) Maria Palazzolo i Justyn Maria Russolillo z Włoch, Karol de Foucauld i Maria Rivier z Francji oraz Maria Franciszka od Jezusa Rubatto, Martia od Jezusa Santocanale i Maria Dominika Mantovani z Włoch. Dzisiejsza uroczystość była pierwszą kanonizacją od 13 października 2019 roku.

Na początku liturgii, po odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego („Veni Creator Spiritus”), z prośbą o kanonizację dziesięciorga błogosławionych zwrócił się do Ojca Świętego prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Następnie przedstawił ich krótkie życiorysy. Po odśpiewaniu przez zgromadzonych litanii do Wszystkich Świętych, papież wygłosił uroczystą formułę kanonizacyjną, za co kard. Semeraro mu podziękował. Na frontonie bazyliki wisiały wielkie portrety nowych świętych, a ich relikwie stały przy ołtarzu.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Modlitewne Legiony Maryi

2022-05-16 09:58

[ TEMATY ]

Apostolat Maryjny

diecezja kielecka

Władysław Burzawa

Nowi członkowie Apostolatu Maryjnego

Nowi członkowie Apostolatu Maryjnego

Dwadzieścia pięć lat temu w diecezji kieleckiej zagościł Apostolat Maryjny. Przez ćwierć wieku setki kobiet i mężczyzn żyje według dewizy „Wszystko dla Niepokalanej”.

Kilkuset czcicieli Maryi wzięło udział w Eucharystii w bazylice katedralnej, dziękując Bogu i Maryi za ćwierć wieku żywej działalności Apostolatu Maryjnego w diecezji kieleckiej. Mszy św. przewodniczył bp Jan Piotrowski. Zebranych powitał kustosz bazyliki katedralnej ks. Adam Kędzierski. Krótko przypomniał historię Apostolatu, który wywodzi się ze Stowarzyszenia Cudownego Medalika, zatwierdzonego przez papieża Piusa X w 1905 roku. Jak podkreślił, w naszej diecezji wspólnota Apostolatu Maryjnego powstała w 1997 r. W wygłoszonej homilii bp Jan Piotrowski mówił o roli Maryi w naszym życiu oraz o Jej świadectwie wiary. - Tego odważnego świadectwa wiary uczy nas Maryja, która podobnie, jak w czasach apostolskich, jest obecna w Kościele i jest wzorem jego pielgrzymowania – mówił Biskup. Zwracając się do zebranych Biskup powiedział, że „Apostolat Maryjny uczy nas chodzenia drogami Ewangelii we wspólnocie Kościoła – życia łaską sakramentów świętych”. Biskup Jan podkreślił także znaczenie modlitwy różańcowej, która „otwiera modlącemu się horyzont potrzeb Kościoła”. – To różaniec kieruje nasze spojrzenie ku Chrystusowi, czyni nas budowniczymi pokoju na świecie, ma charakter wołania, by modlić się i nie ustawać. Z modlitwy i bliskości z Jezusem rodzi się nadzieja chrześcijańska, która pozwala przekraczać horyzont ludzkiej wyobraźni i sięga Nieba – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję