W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego (ur. 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli, zm. 28 maja 1981 r. w Warszawie). Ponadto Polacy oczekują na jego beatyfikację, przesuniętą w czasie z powodu epidemii. To wszystko stanowiło okazję do pokazania w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej ekspozycji poświęconej kardynałowi. – Wystawa składa się z 17 plansz obrazujących poszczególne etapy duszpasterstwa Prymasa Tysiąclecia. Teksty na planszach zaczerpnięto z nauczania papieża Jana Pawła II i kard. S. Wyszyńskiego – poinformował dyrektor Książnicy Beskidzkiej Bogdan Kocurek. W placówce można było ją oglądać do połowy marca.
Reklama
W listopadzie 2020 r. Sejm RP ustanowił uchwałą rok 2021 – Rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego. Decyzję umotywowano przekonaniem o szczególnym znaczeniu jego osoby dla poszanowania godności człowieka i wolności, szacunku do ojczyzny i budowania wolnej i niepodległej Polski. – Angażował się nie tylko w życie religijne, ale również w życie społeczne naszego narodu zagrożonego demoralizacją i powojenną dewastacją życia rodzinnego, brutalną ateizacją ze strony wojującego komunizmu, godzącego także w podstawowe swobody i wolności obywatelskie. Jako człowiek głębokiej wiary i miłości do Kościoła i ojczyzny szukał porozumienia z władzą. Gdy jednak działania władz PRL zagroziły prawom Kościoła i wiernych – usłyszały one zdecydowane „Non possumus”! Prymas Polski został uwięziony. Stał się symbolem niezłomnej postawy sprzeciwu wobec zła – czytamy w uchwale.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ekspozycję przygotował Samorząd Województwa Śląskiego – Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie we współpracy z Instytutem Prymasa Wyszyńskiego w Częstochowie. Projekt zrealizowano we współpracy z Fundacją „Czas to Miłość” przy udziale Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego. Można ją też oglądać online na: www.wystawa.czastomilosc.pl .
Pisaliśmy o tym w Niedzieli na Podbeskidziu nr 11 na 14 marca 2021 r.