Reklama

Polska

Obajtek dla wpolityce.pl: To próba wyniszczenia ludzi, ale ja sobie na to nie pozwolę

”To bardzo paskudne manipulacje, pomówienia. Tak naprawdę „Gazeta Wyborcza” uprawia kłamstwo za kłamstwem. To nic innego, jak zlecenie ataku na moją osobę. Ale ja pracuje dalej” - podkreślił na antenie telewizji wPolsce.pl prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, komentując medialne ataki wymierzone w jego osobę.

[ TEMATY ]

Obajtek Daniel

PKN Orlen

Daniel Obajtek

Daniel Obajtek

Obajtek zwrócił uwagę, że redakcja z Czerskiej pomija w swoich artykułach kilka kwestii.

Jeżeli mówimy o wycofaniu sprawy, „GW” pomija parę rzeczy. Po pierwsze, pomija zażalenie prokuratora Seremeta do Sądu Najwyższego. Po drugie, pomija to, że w tym zakresie wypowiedział się sąd w Sieradzu i prokura również umorzyła. Ale również umorzenie prokuratury było badane przez sąd w Krakowie, który stwierdził, że nie ma podstaw w tamtym czasie do postawienia mi jakichkolwiek zarzutów. To potworne kłamstwo, manipulacja. W żadnym wypadku nie szanuje się decyzji prokuratury. A przede wszystkim, nie szanuje się w ogóle decyzji niezawisłych sądów. Ten permanentny atak jest niczym innym, jak zleceniem na moją osobę.

– ocenił szef Orlenu.

Daniel Obajtek odniósł się także do informacji podawanych przez TVN24 ws. jego oświadczeń majątkowych. Przypomniał, że CBA dwukrotnie prowadziło kontrolę, a jako prezes Orlenu nie ma obowiązku składania oświadczeń majątkowych.

To jest następna manipulacja. Kontrola moich zeznań majątkowych była rozpoczęta w 2011 roku. Trwała do 2013 roku. To prokuratura w 2013 roku uznała, że nie ma podstaw do postawienia mi zarzutów. Podkreślam, że był to 2013 rok, czyli za czasów pana prokuratora Seremeta i za czasów pana Wojtunika, jeśli chodzi o szefa CBA. W związku z tym byłem permanentnie kontrolowany. Wszystkie dokumenty na przełomie 10 lat – przelewy, konta, akty notarialne, wszystkie osoby, z którymi zawarłem akty notarialne były przesłuchiwane i wszystko było sprawdzone, łącznie z całą moją rodziną. W tym czasie byłem najbardziej prześwietlonym człowiekiem, jeśli chodzi o samorząd.

– mówił Obajtek.

Druga kontrola miała miejsce, kiedy przyszedłem na stanowisko prezesa Orlenu. Ja nawet nie wiedziałem, że CBA prowadzi działania kontrolne. Druga kontrola zaczęła się 8 lutego 2018 i trwała do sierpnia. Czyli od 2013 do 2018. Ta kontrola nie stwierdziła różnicy między stanem faktycznym, który jest a moimi oświadczeniami majątkowymi.

Reklama

– podkreślił.

Kolejna sprawa dotyczy okresu, kiedy jestem prezesem Orlenu. Prezes Orlenu, w związku z tym, że jest w biznesie i zarządza mniejszościową spółką Skarbu Państwa nie składa nigdy jakichkolwiek oświadczeń majątkowych. Tego nigdy nie robił żaden prezes Orlenu. Jesteśmy spółką akcyjną i to są publikacje giełdowe. To nie jest żadna tajemnica. Mój poprzednik, jeszcze za czasów Platformy Obywatelskiej, zarobił ok. 26 mln w Orlenie. I jemu nie wypomina się majątku. Moje zarobki są zdecydowanie niższe w tym zakresie. Są jeszcze kredyty, których nikt nie bierze pod uwagę. Mój majątek ma w pełni pokrycie. Zastanawiam się, czy mi odmawia się prawa do inwestowania? Czy jako osoba nie mogę inwestować, nie mogę kupować nieruchomości? Orlenem ma zarządzać osoba, która nie umie nawet inwestować swoich prywatnych pieniędzy?

– zwrócił uwagę prezes PKN Orlen.

Prezes Orlenu odpowiedział też na zarzuty stawiane przez polityków opozycji i sprzyjające jej media.

Ja nie jestem w polityce, ja jestem w biznesie. Nie jestem gadżeciarzem. W momencie, kiedy pan Sikorski bezczelnie pisze o wartości moich zegarków, to ja błyskawicznie robię zdjęcia tych zegarków i wysyłam. Najtańszy kosztuje ok. 400 zł, a ten najdroższy to ok. 3 tys. złotych, który dostałem od rodziny na 30. urodziny. A Sikorski mówi o 250 tys. To wstrętna manipulacja, oszukiwanie ludzi.

Podziel się cytatem

Reklama

– ocenił.

Odniósł się także do kwestii sponsorowania przez Orlen klubów sportowych. Podkreślił, że kłamstwem jest mówienie o tym, że deweloper jest właścicielem Akademii Beniaminek.

On jest jednym ze sponsorów. My takich klubów sportowych finansujemy w setkach. W klubie jest ok. 600 dzieciaków, które trenują. Orlen sponsoruje bardzo dużo takich klubów, a deweloper nie jest właścicielem. W ten sposób krzywdzi się dzieci.

– zauważył Obajtek.

Będąc na stanowisku prezesa Orlenu jest się permanentnie sprawdzanym. To stanowisko nie tylko biznesowe, ale wiąże się ono z bezpieczeństwem państwa. Byłem naprawdę niejednokrotnie weryfikowany. Na wszystko mam pokrycie, na wszystko mam akty notarialne, wszystko jest płacone przelewami.

Podziel się cytatem

Reklama

– zapewnił szef spółki.

Obajtek zwrócił też uwagę na zagrożenie, jakie stanowią działania polityków opozycji. Podkreślił, że ujawnianie adresu zamieszkania prezesa spółki, która ma wpływ na bezpieczeństwo państwa to metody działania z dawnej epoki.

Co do prywatności, to posłowie opozycji łamią wszelkie standardy polskiego prawa, standardy mojego bezpieczeństwa. Ujawniają mój adres zamieszkania, zagrożona jest moja rodzina, zagrożony jestem ja. Od kiedy jest tak, że można publicznie ujawniać czyjeś adresy zamieszkania? Nawet jeśli osoby publiczne składają zeznania majątkowe, to strona z miejscem zamieszkania nigdy nie jest publikowana. Ja nie składam takiego zeznania, bo jestem prezesem spółki mniejszościowej Skarbu Państwa. Moje mieszkanie jest bezpieczeństwem. Podejmuję ciężkie decyzje, praktycznie idę w poprzek wielkim interesom, narażam się na wielkie niebezpieczeństwo. Jak wyglądała mafia paliwowa? Jak dziś wyglądają raporty Orlenu. Czy ktokolwiek podaje miejsce zamieszkania prezesów innych spółek paliwowych? Czy to nie jest skandalem? To robią parlamentarzyści PO. To nie do przyjęcia w jakichkolwiek warunkach. To metody zastraszania z dawnej epoki.

– mówił Daniel Obajtek.

Ten lincz trwa już trzy tygodnie. Chcę powiedzieć, że nie ugnę się. Będę realizował to zadanie i nie zrobię ani kroku do tyłu. Zajmuję się koncernem, podejmuję decyzje, ogłaszam to praktycznie codziennie i dalej będę w tym koncernie zarządzał, bo uważam, że jest to dobre dla polskiej gospodarki. Jeżeli się łamie pewne interesy, nie inwestuje się w „Gazetę Wyborczą”, co robili moi poprzednicy, to trudno. Wrzask będzie.

Podziel się cytatem

Reklama

– powiedział.

Komentując nagonkę na syna Beaty Szydło, Obajtek wyjaśnił, że jest dziesięcioprocentowym udziałowcem w spółce, która zatrudniła Tymoteusza Szydło.

Podziel się cytatem

Reklama

Więc w żadnym wypadku nie mam większościowego pakietu. Jest to młody chłopak, dlaczego miałem mu nie pomóc? Czy zatrudniłem go do spółki Skarbu Państwa? Mogłem poprosić o to, żeby tego człowieka zatrudnić na zwykłe stanowisko. Zachowałem się jak człowiek i zachowałem się w porządku. Ale tamci nie szanują żadnej świętości. Atakują tego pana. On ma prawo do życia, ma prawo do pracy. To powinien być plus dla osoby pani premier i mojej, a jesteśmy obiektem wstrętnego atakowania. Trzeba powiedzieć wprost: te osoby uczyły się od poprzedniego systemu. To wyniszczanie ludzi, ale ja sobie na to nie pozwolę.

– powiedział na antenie telewizji wPolsce.pl prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

2021-03-18 11:40

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Daniel Obajtek wzywa "GW" do przeprosin i usunięcia materiałów na jego temat

[ TEMATY ]

Obajtek Daniel

PKN Orlen

Daniel Obajtek

Daniel Obajtek

Przeprosin, zaprzestania naruszania dóbr osobistych, usunięcia materiałów zawierających nieprawdę i wpłaty 200 tys. zł na Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourettea - domaga się od "Gazety Wyborczej" i jej dziennikarzy w wezwaniu przedsądowym Daniel Obajtek.

Poinformował o tym we wtorek pełnomocnik Obajtka mec. Maciej Zaborowski. Adwokat podkreślił, że prezes Orlenu w tej sprawie występuje jako osoba prywatna. Mecenas poinformował dziennikarzy podczas konferencji prasowej przed budynkiem Agory, że we wtorek rano na adres wydawnictwa wysłano ostateczne wezwanie przedsądowe skierowane do "Gazety Wyborczej", wydawcy i dziennikarzy, którzy - zdaniem pełnomocnika - "przez ostatnie dni w sposób bezprecedensowy naruszali dobra osobiste Daniela Obajtka w postaci czci, dobrego imienia i prawa do prywatności".

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

2023-02-08 13:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Górze

Na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w ramach roboczego spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w Częstochowie. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. propozycje duszpasterskie na Rok Jubileuszowy 2025, w tym wypracowanie nowych narzędzi (np. w mediach społecznościowych) pozwalających zwłaszcza młodym, a także w parafiach, odkrywać, czym jest Kościół w świetle nauczania Soboru Watykańskiego II.

By zagadnienia związane z soborem i jego kluczowymi kwestiami nauczania trafiły do powszechnej świadomości, będą np. przygotowywane krótkie filmy czy wykorzystywany TikTok i Instagram. Planowany jest także konkurs związany z recepcją nauczania soborowego adresowany do młodych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję