Reklama

Kościół

Abp Kupny: Wielki Piątek to dzień miłości

Wiara, nadzieja i miłość – to cykl rozważań jakie na czas Triduum Paschalnego i Świąt Wielkie Nocy przygotował abp Józef Kupny. Filmy są codziennie publikowane w internecie.

[ TEMATY ]

miłość

Wielki Piątek

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

To nie jest tak, jak się często powtarza, że Kościół na czas epidemii przeniósł się do przestrzeni wirtualnej – tłumaczy w rozmowie z KAI metropolita wrocławski, dodając, że wspólnota, którą stworzył Chrystus była i jest realna. – Istota Kościoła jest gromadzenie się w imię Boga i dla Boga – podkreśla abp Kupny.

Zapytany o powód nagrywania filmów z rozważaniami i ich publikowani w sieci, abp Kupny

odpowiada: – Wielu chrześcijan z bólem serca dziś pozostaje w swoich domach, bo z różnych powodów nie może uczestniczyć w liturgii w kościołach parafialnych, ale to nie znaczy, że ich nie ma w Kościele. Kościół jest w ich domach. Tam przeżywają Triduum Paschalne, gromadzą się na modlitwie, rozważaniu Pisma Świętego i przeżywaniu najważniejszych tajemnic naszej wiary. Tym ludziom chcemy wyjść naprzeciw i dać im znać, że duchowo jesteśmy razem, łączymy się i w ten sposób tworzymy Kościół.

W nagraniu przeznaczonym na Wielki Piątek abp Kupny zaprasza wszystkich do przeżycia tego dnia jako dnia miłości. – Takiej miłości, którą trudno nam zrozumieć – zaznacza hierarcha i dopowiada: – Bo przyznajmy, że nie jest łatwo zaakceptować fakt, że miłość Boga do człowieka wyraziła się w sposób tak konkretny i tak namacalny w dziejach, na które składają się wszystkie wydarzenia: przykre i chwalebne. Bóg jest pierwszym, który pokazuje jak kochać i przypomina, że miłość to nie wzniosłe deklaracje i słowa. Miłość jest konkretna. Wyraża się w czynach. A tym czynem, który dziś skupia naszą uwagę jest gotowość oddania życia za każdego z nas.

W dalszej części rozważania metropolita wrocławski prosi wiernych, by wyeksponowali, przystroili i ustawili w centralnym miejscu krzyże, które znajdują się w ich mieszkaniach. – Na ten jeden dzień, zdejmijcie je ze ścian, tak byście w każdej chwili mogli na nie patrzeć, a wieczorem, po zakończeniu codziennych obowiązków, uklęknijcie przed tymi krzyżami, ucałujcie je, tak jak się całuje dłonie matki, przez które doświadczyliśmy tyle dobra. Niech to będzie Wasz dzień miłości – wzywa abp Kupny.

Reklama

Metropolita wrocławski przypomina przy tym słowa Pana Jezusa „po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali” i prosi słuchaczy, by ich miłość do Boga wyraziła się w konkretnych czynach wobec konkretnych ludzi. – Niech to będzie prosty gest, dobre słowo, które będzie znakiem tego, że jesteście gotowi żyć dla tego człowieka i go kochać tak, jak Chrystus pokochał nas – tłumaczy ksiądz arcybiskup.

Filmy z rozważaniami metropolity wrocławskiego można obejrzeć na stronie internetowej archidiecezji wrocławskiej. Będą tam publikowane do wielkanocnego poniedziałku.

2021-04-02 09:44

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Liturgia Wielkiego Piątku w toruńskiej katedrze

- Mamy uwierzyć w Dobrą Nowinę o miłości i przebaczeniu w Kościele, odkryć, że Krzyż jest Drzewem Życia, tego życia, które przyjmujemy podczas Eucharystii pod postacią Chleba i Wina – mówił bp Józef Szamocki podczas Liturgii w Wielki Piątek w toruńskiej katedrze.

Ksiądz Biskup w homilii zaznaczył, że wielkopiątkowa liturgia Słowa to program zawsze aktualny, dla wszystkich wierzących, ale także dla poszukujących wiary i wezwanych, by pójść śladami swojego Pana. - W każdym kościele adoracja Krzyża ma dziś szczególne odniesienie do konfesjonału. Adorujemy Krzyż, dziękując za zbawienie i chcemy po tej wielkanocnej spowiedzi przyjąć Pana Jezusa do swojego serca w Komunii św. – zauważył. Następnie dodał, że: „w ciszy konfesjonałów, przez cały rok, mocą ofiary Baranka, ze śmierci do życia, z ciemności grzechu do świata łaski, ze świata nienawiści do miłości powstaje wielu. Potem w radości przyjmują kolejną Komunię św.”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zawierzył Matce Bożej swą podróż do Afryki

2023-01-30 17:36

[ TEMATY ]

Franciszek w Afryce

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Dziś po południu, jak zwykle przed zagranicznymi pielgrzymkami, papież Franciszek pojechał do bazyliki Matki Bożej Większej, aby pomodlić się przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i powierzyć jej swoją zbliżającą się podróż apostolską do Afryki.

W dniach 31 stycznia - 3 lutego Franciszek będzie przebywał w Demokratycznej Republice Konga, a w dniach 3-5 lutego w Sudanie Południowym.

CZYTAJ DALEJ

Chirurg wojskowy z Azowstalu: będę ratować życie każdego, nawet jeśli jest to wróg

2023-01-31 09:02

[ TEMATY ]

Ukraina

Parafia św. Mikołaja w Kijowie

Zniszczony Chresoń

Zniszczony Chresoń

Służyłem, służę i nadal będę służył, aby ratować życie i zdrowie wszystkich, którzy tego potrzebują, nawet jeśli jest to wróg – powiedział w rozmowie z rkc.org.ua ukraiński chirurg wojskowy polskiego pochodzenia Denys Hajduk, jeden z czterech chirurgów, którzy pracowali w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu w czasie rosyjskiej inwazji wojskowej. Opowiedział o swojej pracy i pobycie w niewoli.

W czasie pobytu w Azowstalu Denys Hajduk wielokrotnie znajdował się w sytuacjach zagrażających życiu. Gdy w czasie ostrzału bunkier, gdzie chronili się ludzie, został naruszony odkopanych rannych przenoszono od razu na stół operacyjny. „W pewnym momencie, kiedy czekaliśmy na kolejnego rannego, wewnętrzny głos, czy jakieś przeczucie, kazało mi natychmiast wyjść z sali operacyjnej (…). Było nas wtedy około 4 osób. I jak tylko wyszliśmy za drzwi, 30 sekund później nastąpiło bezpośrednie trafienie rakiety w szyb bunkra, który prowadził do sali operacyjnej. Fala podmuchu natychmiast wyrzuciła nas za drzwi. Nasze włosy i polarowe kurtki zostały spalone przez ogień. Gdybyśmy byli na bloku operacyjnym, nie mielibyśmy szans na przeżycie” – opowiedział Hajduk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję