Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prymas Polski poświęcił kościół na Jamnej

Zbudowaną przez górali i młodzież akademicką świątynię, przypominającą góralski szałas, poświęcił 3 maja br. Prymas Polski - kard. Józef Glemp na górze Jamna (530 m n.p.m.).
Kościół Matki Bożej Niezawodnej Nadziei jest jednym z elementów wioski Jamna, budowanej tam przez dominikanina, o. Jana Górę. O. Jan podkreślił, iż pomysł zbudowania świątyni zrodził się we Francji, podczas jego wizyty w klasztorze Sióstr z Betlejem. Jednocześnie wyraził nadzieję, że wokół kościoła Matki Bożej Niezawodnej Nadziei koncentrować się będzie działalność duszpasterska młodzieży.
W uroczystościach uczestniczyło ok. 3 tys. osób. Wśród gości byli m.in.: marszałek Senatu Alicja Grześkowiak, władze województwa małopolskiego oraz posłowie i senatorowie. Największą grupę stanowiła młodzież.
W 1998 r. Ojciec Święty Jan Paweł II koronował ikonę Matki Bożej Jamneńskiej - Matki Dobrej Nadziei. Została ona namalowana na pamiątkę tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się podczas okupacji hitlerowskiej w jamneńskiej wiosce. W 1944 r. Niemcy przeprowadzili akcję karną przeciwko tamtejszym mieszkańcom, wspierającym AK. Ukryci w piwnicy ludzie wysłali naprzeciw hitlerowcom 2 kobiety: jedną z trojgiem dzieci, drugą z obrazem Matki Bożej. Sądzono, że Niemcy nie będą do nich strzelać, jednak okupanci nie oszczędzili nikogo.

Laureaci Nagrody im. W. Pietrzaka

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Edward Moskal oraz abp Marian Oleś - nuncjusz apostolski w Kazachstanie, Kirgizji, Tadżykistanie i Uzbekistanie otrzymali tegoroczne Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka. Nagrody wręczono 8 maja br. w Centrum Kultury "Civitas Christiana" w Warszawie.
Nagroda im. W. Pietrzaka przyznawana jest w kilku kategoriach. Nagrodę specjalną otrzymał Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego za "wieloletnią i ofiarną troskę o zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia" oraz Adolf Wisłowski za "heroiczne trwanie w służbie wartościom kultury ojczystej tradycji chrześcijańskiej na ziemi lwowskiej".
Nagrodę zagraniczną przyznano abp. Marianowi Olesiowi za "pełną poświęcenia służbę Ojcu Świętemu, Kościołowi i rodakom rozsianym po całym świecie" oraz Edwardowi Moskalowi za "niezłomną służbę naszemu narodowi i za troskę o utrwalenie więzi rodaków z ojczyzną".
Nagroda naukowa przypadła w tym roku ks. prof. dr. hab. Andrzejowi Dziubie za "osiągnięcia w dziedzinie teologii moralnej, a zwłaszcza za wkład w percepcję myśli antropologicznej Ojca Świętego Jana Pawła II".
Nagrodę artystyczną za "wybitne dokonania w dziedzinie ewangelizacji świata przez sztukę" otrzymał prof. dr hab. Czesław Dźwigaj. Artysta przekazał ją na rzecz budowy kolegiaty w Żółkwi na Ukrainie.
Edward Moskal swoją nagrodę oddał na potrzeby Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Karmelitańska refleksja nad "Novo millennio ineunte"

Wszyscy zakonnicy Karmelu krakowskiego wraz z delegacjami pracujących także w Niemczech, na Ukrainie, Słowacji, w Burundi, Rwandzie i w USA zgromadzili się w dwóch turach - 25 kwietnia br. w Karmelitańskim Ośrodku Rekolekcyjnym w Chrzanowie i 2 maja br. w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego w Czernej - aby odpowiedzieć na wyzwania zawarte w adhortacji Novo millennio ineunte oraz w dokumencie na kapitułę generalną 2003 r. pt. Powrót do tego, co istotne (na płaszczyźnie prowincjalnej, wspólnotowej i indywidualnej).
Referaty wygłosili o. prof. dr hab. Dominik E. Wider OCD i o. Jerzy Zieliński OCD. Spotkaniom przewodniczył o. dr Szczepan T. Praśkiewicz OCD.
W tym roku środowiska i wspólnoty karmelitańskie zapraszają wiernych do przeżycia jubileuszowego daru 750-lecia szkaplerza św. Ogólnopolskie uroczystości z udziałem delegacji Episkopatu Polski zostały zaplanowane na 21 lipca br. w Czernej.

Reklama

TV PULS otrzymała zgodę na 15-procentowy limit reklam

Telewizja PULS będzie mogła nadawać reklamy przez 15% czasu antenowego - taką decyzję podjęła jednogłośnie 10 maja na specjalnym posiedzeniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Jej przewodniczący Juliusz Braun wyjaśnił, że wzięto pod uwagę nowe argumenty wnioskodawcy i "Rada nie widziała interesu społecznego w odrzuceniu tego wniosku" .
"Nowym argumentem, który najbardziej przemówił do członków Rady, była potrzeba pluralizmu na rynku mediów" - powiedział J. Braun dziennikarzom tuż po głosowaniu. Wyjaśnił, że interes społeczny wymagał wsparcia tego nadawcy przez stworzenie lepszych możliwości finansowania jego programu.
Gdy dziennikarze dopytywali się o powód zmiany początkowej decyzji KRRiT, podkreślając, że w tym czasie "interes społeczny" się nie zmienił, przewodniczący odparł, że "przecież nawet Sejm zmienia często swe decyzje po poprawkach Senatu". J. Braun dodał, iż członkowie Rady przyjrzeli się uważnie dokumentacji prawnej załączonej przez wnioskodawcę. Zwiększenie limitu reklam jest zmianą pierwotnej koncesji Ojców Franciszkanów i kosztować ich będzie, jak każda inna zmiana koncesji, ok. 500 tys. zł. "Wysokość tej opłaty jest zawsze uzależniona od ilości czasu reklam u danego nadawcy" - wyjaśnił przewodniczący.
Rada podjęła decyzję jednogłośnie, przy nieobecności dwóch swoich członków z SLD: Adama Halbera i Włodzimierza Czarzastego.
W rozmowie z KAI Waldemar Gasper - szef Telewizji PULS wyraził wdzięczność osobom, dzięki którym zapadła decyzja: członkom KRRiT Markowi Jurkowi, który zwrócił się z prośbą o ponowne rozpatrzenie wniosku, Janowi Sękowi, Aleksandrowi Łuczakowi i przewodniczącemu Juliuszowi Braunowi, który już w pierwszym głosowaniu opowiedział się za podwyższeniem limitu reklam.

Reklama

Pielgrzymka Represjonowanych Żołnierzy-Górników

W dniach 29-30 kwietnia odbyła się IV Ogólnopolska Pielgrzymka Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników. Uczestniczyło w niej kilkuset mężczyzn, którzy w latach 1949-59 zostali powołani do odbycia zasadniczej służby wojskowej, jednak z powodów politycznych trafili do kopalń węgla kamiennego, uranu i do kamieniołomów, gdzie byli zmuszani do ciężkiej pracy.
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego. Zwracając się do uczestników Liturgii, abp Nowak powiedział: "Wy byliście przedmiotem nienawiści i przeróżnych represji. Trzeba o tym mówić, trzeba pisać prawdę o bohaterstwie. Trzeba zachować pamięć o trudach ofiary i poświęcenia. Trzeba, bo z tego składa się Polska". Ksiądz Arcybiskup dodał, że cały ten trud trzeba jeszcze ofiarować Bogu na wzór Maryi stojącej pod krzyżem. Na zakończenie abp Nowak powiedział: "Jesteśmy tutaj, aby modlić się za Polskę i prosić Boga, aby doznane represje zaowocowały zmartwychwstaniem i dobrem".

Pielgrzymka Ziemiaństwa

W dniach 4-5 maja przybyła V Ogólnopolska Pielgrzymka Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. W spotkaniu wzięło udział ponad 250 osób. W programie pielgrzymki znalazły się referaty poświęcone tworzeniu wspólnoty ziemiańskiej w nawiązaniu do tradycji.
W drugim dniu Mszę św. dla uczestników pielgrzymki odprawił biskup pomocniczy diecezji włocławskiej Roman Andrzejewski, krajowy duszpasterz rolników. "Cóż można powiedzieć dzisiaj rodzinom ziemiańskim, które z taką nadzieją oczekiwały ustawy reprywatyzacyjnej uchwalonej przez Sejm III RP, gdy weto prezydenckie uniemożliwiło wprowadzenie jej w życie?" - pytał Ksiądz Biskup w homilii. Odpowiadając, przywołał słowa św. Piotra: "Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego" (J 6, 68). "Gdy coraz mniejsze są możliwości działania na poziomie ludzkiej sprawiedliwości, gdy ludzie nie potrafią sprawiedliwie postępować, to wtedy krzywda ludzka, zło popełnione przez człowieka uruchamia mechanizmy Bożej sprawiedliwości" - mówił bp Andrzejewski i dodał, że ta pielgrzymka jest po to, "by nie ulec złu, by wzmocnić nadzieję, by uwierzyć w zwycięstwo, by zwyciężyć razem, solidarnie" .

Reklama

KALENDARIUM JASNOGÓRSKIE

Zapowiedzi:
25-26 maja- Pielgrzymka Civitas Christiana, Rekolekcje Służby Zdrowia
26 maja- Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi
26-27 maja - Pielgrzymka Służby Zdrowia
27 maja- Pielgrzymka Bibliotekarzy
28 maja - Dzień modlitw o beatyfikację sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego

Album o Jasnogórskim Skarbcu

Przed 350 laty wzniesiono na Jasnej Górze Skarbiec Wotywny Najświętszej Maryi Panny. W miejscu tym po dziś dzień przechowywane są dowody wyjątkowej roli Maryi w historii narodu oraz materialne znaki miłości ludzi do Matki Bożej. Czciciele Maryi ofiarowywali Jej w przeszłości i ofiarują Jej dzisiaj przedmioty dla nich wartościowe, często wykonane ze szlachetnych metali, zdobione drogocennymi kamieniami - bardzo cenne dziś dzieła sztuki. Nie wartość muzealna stanowi jednak o ich wyjątkowości.
Przez wieki pielgrzymowano na Jasną Górę, aby prosić Częstochowską Panią o opiekę i dziękować za otrzymane łaski. Ze złożonymi przy tych okazjach darami wiążą się ludzkie dzieje, a także wyjątkowe chwile narodu. Elementem, który łączy te wszystkie dary w jedno, jest miłość. Są darami i wotami, dlatego że ofiarowane zostały z miłości. Wspaniałe kielichy mszalne, kunsztowne relikwiarze, dostojne monstrancje, bogato haftowane ornaty, wysadzane drogocennymi kamieniami sukienki Matki Bożej i inne przedmioty, nawet codziennego użytku, przekonują o miłosnej czci, jaką pokolenia Polaków otaczały Matkę Bożą Jasnogórską - swoją Panią.
Z tych wszystkich względów Jasnogórski Skarbiec pozostaje stałym punktem programu jasnogórskiego pielgrzymowania. Pobyt w nim, związany skądinąd z przeżyciami estetycznymi, nie jest jednak taki sam, jak zwiedzanie kolejnego muzeum. Świadomość, że pozostające w nim dzieła sztuki zostały zgromadzone na większą chwałę Matki Boga, może i powinna być okazją do głębokiego przeżycia religijnego.
"Na większą chwałę Matki Boga" składano na Jasnej Górze mniej i bardziej drogocenne wota. Tak samo "Ad Maiorem Matris Dei Gloriam" powstał album prezentujący dzieła sztuki z Jasnogórskiego Skarbca. Album "Skarbiec Jasnej Góry" zawiera 220 fotografii i tyleż opisów. Ta księga, piękna jak drogocenny klejnot, z konieczności, jak deklarują autorzy, "ukazuje to dziedzictwo wotywne w dużym wyborze i w pewnym ograniczeniu". Mimo to, a może właśnie dlatego, album jest dobrą lekcją historii Polski, historii sztuki - a nade wszystko historii nierozerwalnych związków narodu, który Bogarodzicę obrał sobie za Matkę i Królową.

R.
O. ppłk Jan Golonka - paulin, Jerzy Żmudziński, "Skarbiec Jasnej Góry", Wydawnictwo Zakonu Paulinów - PAULINIANUM, Jasna Góra, Częstochowa 2000. Album można zamówić pod adresem: Sklep Claromontana, ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa.

JEDNYM ZDANIEM

Bp Stanisław Dziwisz otrzymał doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Senat Akademicki KUL uhonorował bp. Dziwisza swoim najwyższym wyróżnieniem za "pełne oddania i odpowiedzialne pełnienie posługi sekretarza Ojca Świętego Jana Pawła II, przyczynienie się do upowszechnienia nauczania papieskiego, pomoc w kształceniu młodzieży z krajów postkomunistycznych".

Na ostatnim Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski został uzupełniony skład Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą. Na czele Komisji stoją: kard. Józef Glemp - przwodniczący, abp Szczepan Wesoły - wiceprzewodniczący i bp Ryszard Karpiński - wiceprzewodniczący.

Tradycyjne uroczystości ku czci św. Wojciecha odbyły się w diecezjalnym sanktuarium jego męczeńskiej śmierci w Świętym Gaju 30 kwietnia i 1 maja br. Tegorocznym uroczystościom, oprócz biskupów elbląskich, przewodniczył abp Edmund Piszcz, metropolita warmiński.

Dorobek kard. Wyszyńskiego w dziedzinie kultury, historii i edukacji - to temat sesji, która odbyła się 4 maja br. w Warszawie. Jej organizatorami byli m.in.: Rada i Dyrekcja Kolekcji im. Jana Pawła II oraz Duszpasterstwo Środowisk Twórczych. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: ks. Wiesław Niewęgłowski, ks. Zdzisław Peszkowski oraz senator Krystyna Czuba i poseł Jan Maria Jackowski (przewodniczący 2 parlamentarnych komisji kultury).

Po ponadrocznej przerwie została odprawiona Msza św. w kościele na pustelni św. Jana z Dukli. W ub. r. obfite opady deszczu i topniejący śnieg spowodowały osunięcie się gruntu przed kościółkiem i budynkiem pustelni. Opiekujący się pustelnią Ojcowie Bernardyni zostali wtedy zmuszeni do wyłączenia obiektu z kultu religijnego.

Szef polskiej dyplomacji - min. Władysław Bartoszewski po rozmowie z komisarzem ds. rozszerzenia Unii Europejskiej Guanterem Verheugenem oświadczył, że starania Polski o przystąpienie do UE w 2003 r. są nierealne.

Komisja Europejska zaproponowała, by punktem wyjścia do rokowań z Polską było wprowadzenie 7-letniego okresu przejściowego na zakup ziemi rolnej i lasów oraz 5-letniego na zakup domków letniskowych i działek, tymczasem nasi negocjatorzy chcą 18-letniego okresu przejściowego.

Z okazji święta Konstytucji 3 Maja w Sejmie odbyło się uroczyste spotkanie marszałka M. Płażyńskiego z korpusem dyplomatycznym. Abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, w imieniu 50 dyplomatów akredytowanych w Warszawie złożył życzenia z okazji 210. rocznicy uchwalenia Konstytucji.

Rząd, po aferze we wrocławskiej Klinice Hematologii Dziecięcej, gdzie zabrakło leków ratujących życie, postanowił wrócić do wcześniejszych przepisów i przyjął projekt nowelizacji kilku ustaw, która umożliwi sprowadzanie rzadkich medykamentów z zagranicy.

Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami zaprezentował pierwszy w Polsce raport pt. Dzieci w sektach. Autorzy opisali w nim 14 sekt, w których dzieci wykorzystywane są do ciężkich prac fizycznych, a nawet zmuszane do prostytucji.

Szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Jacek Saryusz-Wolski został koordynatorem programowym Platformy Obywatelskiej ds. międzynarodowych i integracji europejskiej oraz pełnomocnikiem PO ds. kontaktów zagranicznych.

IPN przejął tajne dokumenty peerelowskich służb i milicji, a także materiały KGB znajdujące się dotąd w archiwach MSWiA. Posłużą one jako dowody w śledztwach dotyczących zbrodni komunistycznych w Polsce.

Rada Miejska Oświęcimia przychyliła się do wniosku ponad 6 tys. mieszkańców domagających się referendum w sprawie nowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów wokół Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

150 minut do potęgi

2024-05-11 09:02

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko projekt infrastrukturalny, lecz także manifestacja polskiej determinacji i ambicji. W kraju, gdzie przez lata samo mówienie o potrzebie rozwoju i byciu na równi z zachodem było kwestionowane. Gaszenie polskich ambicji pustymi hasłami o „megalomanii”, „mocarstwowości” i „machaniu szabelką” to zmora ostatnich 35 lat. Dziś sama idea CPK stanowi punkt zwrotny, jako symbol odrzucenia kompleksów na rzecz przyszłościowych inwestycji.

Zacznijmy od faktu, że projekt CPK to nie tylko lotnisko, ale cała, rozległa sieć kolei, którą może zobrazować jedna liczba: 2,5 godziny, czyli 150 minut. Tyle zajmowałby dojazd do Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) i Warszawy z każdej aglomeracji w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Anioł z Auschwitz

Niedziela Ogólnopolska 12/2023, str. 28-29

[ TEMATY ]

Wielcy polskiego Kościoła

Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi

Stanisława Leszczyńska

Stanisława Leszczyńska

Są postacie, które nigdy nie nazwałyby samych siebie bohaterami, a jednak o ich czynach z podziwem opowiadają kolejne pokolenia. Taka właśnie była Stanisława Leszczyńska – „Mateczka”, położna z Auschwitz.

Przyszła bohaterka urodziła się 8 maja 1896 r. w Łodzi, w niezamożnej rodzinie Zambrzyckich. Jej bliscy borykali się z tak dużymi trudnościami finansowymi, że w 1908 r. całą rodziną wyjechali w poszukiwaniu lepszego życia do Rio de Janeiro. Po 2 latach jednak powrócili do kraju i Stanisława podjęła przerwaną edukację.

CZYTAJ DALEJ

Adorować to postawić Boga w centrum życia

2024-05-11 09:47

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski

Drugi dzień II Kongresu Wieczystej Adoracji rozpoczął się w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

W homilii abp Józef Kupny wyjaśnił, czym jest adoracja Najświętszego Sakramentu. - Odkrywamy adorację jako wymóg wiary. Adorować to postawić Boga w centrum życia, to nadać wszystkim sprawom właściwy porządek, stawiając Boga na pierwszym miejscu. W życiu wiarą nie wystarczy sama wiedza teologiczna, potrzeba Go spotkać i adorować. Na niewiele zdadzą się nasze wiadomości z zakresu życia religijnego czy zdolności duszpasterskie, jeśli nie padamy na kolana. Wiara jest relacją z żywą osobą, którą się kocha. Stając twarzą w twarz z Jezusem poznajemy Jego oblicze. Adorując odkrywamy dzieje miłości z Bogiem, w którym nie wystarczają idee, ale trzeba Go postawić na pierwszym miejscu, tak jak stawia się osobę, którą kochamy. Taki właśnie musi być Kościół, adorujący i zakochany w Jezusie, swoim Oblubieńcu - wskazał. abp Kupny i dodał: - Trwanie na kolanach przed Jezusem jest lekarstwem na podziały w Kościele. Dzisiaj chcemy rozważać, że adoracja czyni jedność w Kościele. Przez adorację dokonuje się wyzwolenie z największego niewolnictwa, uzależnienia do nas samych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję