Reklama

Niedziela Świdnicka

Książę wojska niebieskiego w świdnickiej parafii NMP Królowej Polski

W parafii NMP Królowej Polski w Świdnicy rozwija się kult ku czci św. Michała Archanioła. Pomysł narodził się z inicjatywy miejscowych wikariuszy ks. Michała Kropidłowskiego oraz ks. Artura Tomczaka, którzy zachęcają do wspólnej modlitwy.

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Świdnica Królowa Polski

ks. Artur Tomczak

Uroczystość wprowadzenia figury św. Michała Archanioła

Uroczystość wprowadzenia figury św. Michała Archanioła

Zapoczątkowaniem kultu św. Michała w kościele na osiedlu Młodych w Świdnicy była pielgrzymka do sanktuarium św. Michała w Gargano na Półwyspie Apenińskim. – Już podczas wyjazdu zrodziła się myśl, by św. Michał jeszcze mocniej mógł działać wśród nas i w naszej parafii. Dlatego postanowiliśmy, aby właśnie z Gargano przywieść figurę św. Michała oraz kamień z jego groty - tłumaczy ks. Kropidłowski.

Objawienia św. Michała

Źródła kultu św. Michała Archanioła należy szukać na górze Gargano na Półwyspie Apenińskim, gdzie cztery razy na przestrzeni wieków objawił wódz niebieskich zastępów. Pierwsze objawienie to rok 490 – wtedy św. Michał objawia się miejscowemu biskupowi mówiąc: „Ja jestem archanioł Michał stojący przed obliczem Boga. Grota jest mnie poświęcona; ja sam jestem jej strażnikiem. Tam, gdzie się otwiera skała, będą przebaczone grzechy ludzkie. Modlitwy, które będziecie tu zanosić do Boga, zostaną wysłuchane. Idź w góry i poświęć tę grotę dla kultu chrześcijańskiego. Ale biskup nie posłuchał” – brzmi legenda. Drugie objawienie związane jest ze zwycięstwem Longobardów w roku 492, którzy w bitwie z Grekami, proszą o wstawiennictwo świętego. Rok później miało miejsce cudowne poświęcenie groty. Odbyło się to 29 września, stąd w kalendarzu liturgicznym tego dnia wspomina się trzech archaniołów. Od czasu tych nadzwyczajnych wydarzeń grota cieszy się tytułem „Niebiańskiej Bazyliki”, gdyż jako jedyna świątynia na świecie nie była nigdy poświęcona ręką ludzką. Ostatnie objawienie datuje się na rok 1656. Wtedy to dzięki poświęconym kamieniom mieszkańcy uniknęli śmierci z powodu panującej zarazy. Te kamienie są uważane za relikwie św. Michała.

ks. Artur Tomczak

Figura św. Michała Archanioła zostałaprzywieziona z włoskiego Gargano

Figura św. Michała Archanioła zostałaprzywieziona z włoskiego Gargano

Początki kultu

W roku 2019 figura archanioła została uroczyście wprowadzona do świdnickiej świątyni NMP Królowej Polski i od tego czasu każdego 29 dnia miesiąca wierni gromadzą się na wspólnej Eucharystii oraz na nabożeństwie, ku czci świętego modląc się w intencjach o uwolnienie i ochronę przed złym duchem. Rok później figura św. Michała otrzymała krzyż, który jest nie tylko symbolicznym, ale realnym narzędziem w walce duchowej. Poświęcony krzyż, który jest znakiem ostatecznego zwycięstwa w walce z szatanem nałożył ks. prał. Rafał Kozłowski, proboszcz lokalnej wspólnoty parafialnej. - Każde spotkanie ze św. Michałem to okazja do modlitwy za naszego biskupa, diecezję i za wszystkich parafian. Jest potrzeba modlitwy, bo widzimy, że zagrożenie niewątpliwie istnieje. Czas pandemii, a także postępująca laicyzacja społeczeństwa osłabia wiarę wielu ludzi. W ten sposób szatan próbuje dostać się do człowieka i chce go sprowadzić na złą drogę. Staramy się robić wszystko, żeby ludzie mogli oddać Bogu wszystko to, co złego jest w ich życiu. Nie o to chodzi, żeby to był kult dla samego kultu, ale chcemy ożywiać wiarę w naszej wspólnocie parafialnej – mówi ks. Artur Tomczak.

ks. Artur Tomczak

Tłumy wiernych przybyły do świątyni podczas wprowadzenia figury św. Michała Archanioła we wrześniu 2019 r.

Tłumy wiernych przybyły do świątyni podczas wprowadzenia figury św. Michała Archanioła we wrześniu 2019 r.

Zachęta

- Dlatego wszystkich czcicieli św. Michała Archanioła jeszcze raz serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy, 29 dnia każdego miesiąca, o godz. 18.30, aby święty Archanioł mocą Bożą strącił do piekła Szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzki, po tym świecie krążą – jak się wielokrotnie modlimy – zachęcają duszpasterze.

2021-04-08 15:22

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hubertus w Świdnicy. Myśliwi i leśniczy to prawdziwi strażnicy polskości i tradycji

[ TEMATY ]

Świdnica

Świdnica Królowa Polski

hubertus

ks. Jan Gargasewicz

ks. Rafał Kozłowski

ks. Mirosław Benedyk

Sztandary łowieckie stanowią ważną część polskiej symboliki łowieckiej

Sztandary łowieckie stanowią ważną część polskiej symboliki łowieckiej

Obchodząc wspomnienie św. Huberta leśnicy i myśliwi okręgu wałbrzyskiego spotkali się na dorocznym pikniku zorganizowanym po raz pierwszy przy parafii NMP Królowej Polski na osiedlu Młodych.

- Cieszymy się, że możemy dziś gościć w naszej świątyni tych, którzy troszczą się o nasze zasoby leśne – mówił we wstępie do Mszy świętej miejscowy proboszcz ks. prał. Rafał Kozłowski, witając zgromadzonych w kościele leśników i myśliwych oraz członków Zarządu Okręgowego Związku Łowieckiego w Wałbrzychu pod przewodnictwem Huberta Drzewieckiego - Łowczego Okręgowego i pracowników Nadleśnictwa Świdnica na czele z Nadleśniczym - Romanem Bereźnickim – głównych organizatorów wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: przerażenie i współczucie po ataku na synagogę w Jerozolimie

2023-01-28 13:27

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Atak na synagogę w osiedlu Neve Jaakov we Wschodniej Jerozolimie w piątek wieczorem, w wyniku którego zginęło siedem osób i kilkoro zostało rannych, wywołał międzynarodową konsternację. Przedstawiciele Kościoła i polityki potępili ten czyn i złożyli wyrazy współczucia bliskim.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wyraził szczególne zaniepokojenie, że do ataku doszło w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Polityk wezwał do "maksymalnej powściągliwości" w świetle obecnej eskalacji przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję