Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bóg nie jest w służbie jednego człowieka lub jednego narodu i żaden ludzki plan nie może zmierzać do zawłaszczania Go. Synowie Abrahama wiedzą, że Bóg nie może być zawłaszczony przez nikogo: Boga wszyscy przyjmujemy. Stojąc przed szopką, chrześcijanie mogą najlepiej pojąć, że sam Jezus nie narzucał się nikomu i odrzucił stosowanie siły, aby szerzyć swoje Królestwo!

Jan Paweł II

(Z przemówienia do Korpusu Dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej - 10 stycznia 2002 r.)

"Anioł Pański" z Papieżem

13 stycznia br. w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II zachęcił młodych ludzi z wszystkich zakątków ziemi, by wzięli udział w XVII Światowym Dniu Młodzieży w Toronto. W swych rozważaniach Ojciec Święty nawiązał również do porannej ceremonii, podczas której udzielił chrztu 20 dzieciom z czterech krajów. Jan Paweł II powiedział m.in.:
"W tych dniach odbywa się w Toronto ważne spotkanie przygotowujące XVII Światowy Dzień Młodzieży, który odbędzie się w tym mieście w lipcu br. Pragnę skierować serdeczne pozdrowienie do delegatów Konferencji Episkopatów, stowarzyszeń i ruchów kościelnych, którzy przybywają z różnych zakątków ziemi, by uczestniczyć w tym spotkaniu. Dziękuję Papieskiej Radzie ds. Świeckich i Komitetowi Kanadyjskiemu za ich wkład, zarówno duszpasterski, jak i organizacyjny, i życzę, aby Światowy Dzień Młodzieży w Kanadzie odnowił wspaniały entuzjazm rzymskiego doświadczenia z roku 2000. Dlatego myśl moja zwraca się szczególnie ku Wam, drodzy młodzi, którzy duchowo jesteście już ´w drodze´ - w drodze do Toronto w Kanadzie - przez różnego rodzaju przedsięwzięcia formacyjne i misyjne wspólnot, z których się wywodzicie. Z upragnieniem oczekuję kolejnego spotkania z Wami, znowu tak licznie zgromadzonymi. Pozostawcie wszelki lęk i niepewność. Pamiętajcie, że to właśnie Wy powinniście być ´strażnikami świtu´, zawsze gotowymi, by ogłaszać nadejście nowego dnia, by ogłaszać, że Chrystus zmartwychwstał.
Maryi powierzam przygotowanie i przebieg najbliższego Światowego Dnia Młodzieży. Jej macierzyńskiej opieki przyzywam także nad dziećmi, które ochrzciłem dzisiaj rano, aby wraz ze swymi rodzicami i rodzicami chrzestnymi wzrastały jako wierni uczniowie Chrystusa. Gdy dobiega końca liturgiczny okres Bożego Narodzenia, niech Maryja dopomoże nam wszystkim nadal postępować w świetle prawdy i miłości, które Chrystus przyniósł ludzkości przez swoje narodzenie w Betlejem" .

Reklama

Spotkanie z władzami Rzymu i regionu Lacjum

14 stycznia br. Ojciec Święty przyjął na tradycyjnej noworocznej audiencji władze Wiecznego Miasta, prowincji Rzymu i regionu Lacjum. Jan Paweł II nawiązał do zakończonego przed rokiem Wielkiego Jubileuszu, którego "owoce, światła i łaski nie przestają wspierać wiernych, a dla ludzi dobrej woli stanowią powód do nadziei, mimo iż na scenie międzynarodowej trwają liczne i trwałe konflikty". Papież podkreślił, iż ma na myśli przede wszystkim Ziemię Świętą, dla której mieszkańców trzeba prosić Boga o dar pokoju.
Ojciec Święty wyraził się z uznaniem o niedawnej inicjatywie władz regionu Lacjum w zakresie pomocy rodzinom. Papież spodziewa się, że niebawem świetlice parafialne doczekają się prawnego uznania, a także pomocy ze strony administracji terenowej . Ojciec Święty upomniał się, jak zwykle, o ludzi starszych, ubogich i zepchniętych na margines, podkreślając, że znaczny ich procent to imigranci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papieskie odwiedziny w zakładzie oczyszczania miasta

Jak co roku, Papież Jan Paweł II odwiedził 13 stycznia br. szopkę w lokalu zakładów oczyszczania miasta AMA w pobliżu Watykanu. Powitali go: burmistrz Rzymu Walter Veltroni, kierownictwo przedsiębiorstwa, pracownicy i ich rodziny. Obecny był autor szopki - Giuseppe Ianni, dziś już na emeryturze.
Pierwszą edycję szopki, w 1974 r., odwiedził Papież Paweł VI. Jan Paweł II przybywa tam regularnie co roku. W 1996 r. gościem AMA była Matka Teresa z Kalkuty. Oblicza się, że w ciągu tych trzydziestu lat szopkę widziało ponad milion osób.
W wygłoszonym przemówieniu Papież pogratulował autorowi i jego pomocnikom imponującego dzieła. Korzystając z okazji, przypomniał myśli z Orędzia na XXXV Światowy Dzień Pokoju: "Filarami prawdziwego pokoju są sprawiedliwość i ta szczególna forma miłości, jaką jest przebaczenie (...). Każdy musi być w swoim środowisku budowniczym pokoju - dodał. - Oby wierzący oraz wszyscy ludzie dobrej woli przyjęli orędzie pokoju, ogłoszone przez aniołów nad Grotą Betlejemską!".

Reklama

Ojciec Święty Jan Paweł II doktorem honoris causa SGGW

11 stycznia br. Jan Paweł II przyjął z rąk rektora SGGW w Warszawie - prof. Włodzimierza Klucińskiego godność doktora honoris causa tej uczelni, nadaną w uznaniu jego wkładu w budowanie w świecie cywilizacji miłości. Na specjalną audiencję papieską z tej okazji przybył senat, profesorowie i studenci SGGW.
"Wsłuchując się od ponad 23 lat w słowa Waszej Świątobliwości - najwybitniejszego przedstawiciela nauk humanistycznych, teologa i filozofa - pragniemy nadaniem tej godności wyrazić swoją wdzięczność za wszelkie dobro, które otrzymujemy z pasterskiego nauczania" - powiedział Rektor.
Dziękując za wyróżnienie, Papież powiedzał, że uważa je za wyraz głębokiej więzi, jaka łączy SGGW z chrześcijańską tradycją kulturalną polskiego narodu i całej Europy. SGGW "może się poszczycić długą i bogatą tradycją, sięgającą bolesnego okresu zaborów, nadziei związanych z oświeceniem oraz społeczną i edukacyjną działalnością takich postaci, jak Stanisław Staszic czy Stanisław Potocki" - przypomniał Papież.
Ojciec Święty zaapelował, aby nie zapominano o korzeniach, o tradycji, która "nakazywała wszystkim tworzącym wspólnotę tej Szkoły troskę o rozwój wsi i budzenie miłości do polskiej ziemi - matki żywicielki". "Nie ustawajcie w trudzie budowania naukowych podstaw rozwoju polskiej wsi, rozwijania perspektyw jej kulturalnego i duchowego wzrostu. Nie ustawajcie nade wszystko w dawaniu wobec wszystkich mieszkańców miast i wsi świadectwa o miłości i szacunku, jakie należą się polskiej ziemi i tym, którzy w pocie czoła czynią ją sobie poddaną. Uczyńcie wszystko, co w Waszej mocy, aby polska wieś mogła wchodzić w struktury zjednoczonej Europy z godnością, zasobna materialnie i bogata duchem" - prosił Jan Paweł II pracowników i studentów SGGW, zapewniając o swej modlitwie w ich intencji.

Reklama

Chrzest dzieci w Kaplicy Sykstyńskiej

13 stycznia br. - w niedzielę Chrztu Pańskiego Papież Jan Paweł II ochrzcił w
Kaplicy Sykstyńskiej 20 dzieci z czterech krajów: Włoch, Francji, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych.
W kazaniu Jan Paweł II nawiązał do uroczystości Chrztu Pańskiego, a zwracając się do rodziców, stwierdził, że za sprawą sakramentu "łaska Chrystusa przemieni egzystencję ich dzieci ze śmiertelnej w nieśmiertelną, uwalniając ją od grzechu pierworodnego". "Dziękujcie Panu za dar ich narodzin oraz za dzisiejsze ponowne narodziny - duchowe" - powiedział Papież.
Ojciec Święty zwrócił uwagę na rolę rodziców w procesie duchowego wzrostu dzieci, mówiąc: "Tym dzieciom potrzebni jesteście przede wszystkim Wy, drodzy rodzice; potrzebują one również Was, rodzice chrzestni, ażeby nauczyć się poznawać prawdziwego Boga, który jest miłosierną miłością. Waszym zadaniem jest wprowadzić je do tej znajomości, w pierwszym rzędzie przez świadectwo Waszego postępowania w stosunkach z nimi i z innymi - stosunkach nacechowanych troską, otwarciem i przebaczeniem. Zrozumieją, że Bóg jest Miłością, jeżeli będą mogły rozpoznać Jego Oblicze przede wszystkim w Waszej, pełnej miłości obecności". Jan Paweł II zawierzył nowo ochrzczone dzieci Matce Bożej.

Watykan zatwierdził zmiany organizacyjne w Kościele greckokatolickim

11 stycznia br. Jan Paweł II zatwierdził utworzenie nowego egzarchatu greckokatolickiego we wschodniej Ukrainie oraz mianowanie trzech nowych biskupów dla tego Kościoła. Decyzje w tych sprawach podjął wcześniej Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego ( UKGK).
Nową jednostką terytorialną jest egzarchat arcybiskupi doniecko-charkowski, obejmujący najdalej na wschód wysuniętą część Ukrainy. Jest ona też najbardziej zrusyfikowana, a pod względem wyznaniowym - w największym stopniu zateizowana; wśród wierzących przeważają prawosławni, należący do Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Pierwszym egzarchą tej jednostki kościelnej został o. Stepan Meniok CSsR, dotychczasowy przełożony klasztoru św. Alfonsa we Lwowie.
Papież potwierdził wybór dwóch biskupów pomocniczych Arcybiskupa Większego Lwowa w osobach ks. Ihora Woźniaka CSsR i ks. Hliba Łonczyna MSU.
Zgodnie z prawem kanonicznym katolickich Kościołów wschodnich ( obowiązującym od 1 października 1991 r.) - najwyższą władzą są tam Synody Biskupów, złożone ze wszystkich hierarchów danego Kościoła na świecie. Mają one m.in. prawo mianować biskupów i zwierzchników swych Kościołów, a także ustanawiać nowe diecezje (eparchie) i zmieniać granice już istniejących. Każdorazowo jednak postanowienia te musi zatwierdzać Papież, udzielając im tzw. wspólnoty kościelnej (ecclesiastica communio). Dopiero z tą chwilą dany biskup może objąć urząd.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Milewski: nie możemy ustawać w głoszeniu Ewangelii

2024-04-25 19:23

[ TEMATY ]

Ewangelia

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

Wielu powie, że głoszenie Ewangelii to niemożliwe zadanie. Trzeba nam jednak ją głosić i się nie zniechęcać, choć przeszkód i problemów tak dużo - uważał bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej, w święto św. Marka Ewangelisty. Zachęcił także wiernych, aby „pozostawali wierni sobie i wierni Bogu”.

W święto św. Marka Ewangelisty, ucznia Pana Jezusa, towarzysza św. Piotra i św. Pawła, apostoła - misjonarza, bp Milewski stwierdził, że dzięki jego Ewangelii poznajemy czyny miłości Boga wobec ludzkości. Naoczny świadek życia Jezusa swoją księgę zaadresował do ludzi do środowiska chrześcijan, którzy nie urodzili się Żydami. Symbolem ewangelisty stał się skrzydlaty lew, zwierzę symbolizujące potęgę i działanie, moc i odwagę, siłę ducha.

CZYTAJ DALEJ

Papież: wynegocjowany pokój lepszy niż niekończąca się wojna

2024-04-25 07:41

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS Franciszek wezwał do zaprzestania wojen na Ukrainie, w Strefie Gazy i na całym świecie. Przypomniał, że w Kościele jest miejsce dla każdego: jeśli ksiądz w parafii nie wydaje się przyjazny, poszukaj gdzie indziej, zawsze jest miejsce, nie uciekaj od Kościoła, jest wspaniały - stwierdził Ojciec Święty.

Fragmenty wywiadu, który trwał około godziny i został przeprowadzony przez Norah O'Donnell, dyrektora „Cbs Evening News”, zostały wyemitowane po północy czasu polskiego. Rozszerzona wersja dialogu zostanie wyemitowana w niedzielę, 19 maja, w przeddzień Światowego Dnia Dziecka, który odbędzie się w Rzymie w dniach 25 i 26 maja.

CZYTAJ DALEJ

Warszawska Pielgrzymka Piesza Dziedzictwem Kulturowym

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. Jej fenomen polega na ciągłości, wierni wypełniali śluby pielgrzymowania do Częstochowy nawet w czasie rozbiorów, wojen i komunizmu. Jest nazywana „matką” pielgrzymek w Polsce.

- Pielgrzymowanie wpisane jest w charyzmat Zakonu i w naszego maryjnego ducha, stąd wielka troska o to dziedzictwo, jakim jest Warszawska Pielgrzymka Piesza. Czujemy się spadkobiercami tego ogromnego duchowego skarbu i robimy wszystko, aby przekazać go nowemu pokoleniu paulinów. To doświadczenie pielgrzymowania zabieramy na inne kontynenty - powiedział o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów na zwieńczenie pielgrzymki w 2023r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję