Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu

Współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu ze strony rządowej został Jarosław Kalinowski - szef PSL, wicepremier oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Skład strony kościelnej jest następujący: przewodniczącym ze strony Kościoła jest metropolita gdański - abp Tadeusz Gocłowski, członkami Komisji są: metropolita lubelski - abp Józef Życiński, metropolita szczecińsko-kamieński - abp Zygmunt Kamiński, przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej - bp Tadeusz Pieronek i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski - bp Piotr Libera. Przedstawiciele rządu i Episkopatu zbierali się po wojnie w latach 1949-68, najpierw w ramach Komisji Mieszanej, a od 1956 r. Komisji Wspólnej. Od listopada 1980 r. Komisja Przedstawicieli Rządu PRL i Episkopatu zbierała się dość regularnie, także w stanie wojennym. Po 1989 r. Komisja spotykała się regularnie 3-4 razy w roku. Umocowaniem prawnym dla działania Komisji Wspólnej jest Ustawa o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w RP z 17 maja 1989 r., dział I, rozdział 1, art. 4. Artykuł ten stwierdza m.in., że Komisja Wspólna Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski składa się z upoważnionych przedstawicieli w uzgodnionej liczbie na zasadzie parytetu. Jej zadaniem jest rozpatrywanie problemów związanych z rozwojem stosunków między państwem a Kościołem oraz sprawy interpretacji ustawy o stosunku państwa do Kościoła i jej wykonywania.

Dla dzieci w Afryce i Syberii

Ponad półtora tysiąca kolędników misyjnych z całej diecezji tarnowskiej spotkało się w połowie stycznia na podsumowaniu bożonarodzeniowej akcji pomocy dzieciom z Afryki i Syberii. Mali kolędnicy przyjechali ze swoimi opiekunami do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Dębicy. Byli ubrani w stroje, w których odwiedzali domy w swoich parafiach. Z kolędnikami misyjnymi spotkał się biskup tarnowski Wiktor Skworc.
W czasie podsumowania misyjnego kolędowania bp Skworc podkreślił, że takie spotkania mają bardzo duże znaczenie dla Papieskiego Dzieła Misyjnego. - Są mobilizacją do całorocznej pracy w grupach parafialnych - mówił. Jego zdaniem, wiele zależy od zaangażowania misyjnego księży proboszczów, katechetów i wiernych świeckich. Bp Skworc, który jest przewodniczącym Komisji Misyjnej Konferencji Episkopatu Polski, apelował też do duszpasterzy, aby formacja misyjna w diecezji tarnowskiej trwała cały rok.
Zdaniem ks. Jana Piotrowskiego, dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych w
Polsce, podczas misyjnego kolędowania dzieci, efekty finansowe - choć imponujące - nie są najważniejsze. - Misje są przede wszystkim sprawą wiary - mówił ks. Piotrowski.
Po Mszy św. dzieci z całej diecezji tarnowskiej spotkały się na przeglądzie misyjnych grup kolędniczych oraz obejrzały film o "dzieciach ulicy", którym pomagały w czasie bożonarodzeniowej kolędy.
Kolęda misyjna odbywa się już niemal w połowie parafii diecezji tarnowskiej. W tym roku dzieci zostały posłane już po raz ósmy, a trzeci raz z kolei przy okazji przedsięwzięcia kolędników misyjnych wspierane są projekty związane z pracą tarnowskich misjonarzy. Dzieci odwiedzały mieszkania ze słowami zachęty: "Otwierając drzwi swojego domu, budujesz dom dzieciom w Afryce".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

K. D.

Rządowa Komisja Konkordatowa

Wicepremier Marek Pol został przewodniczącym Rządowej Komisji Konkordatowej. Natomiast na czele Kościelnej Komisji Konkordatowej stoi
bp Tadeusz Pieronek, ponadto w jej skład wchodzą: bp Piotr Libera - sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup szczecińsko-kamieński Zygmunt Kamiński, ks. Witold Adamczewski SJ - przedstawiciel nuncjatury apostolskiej w Polsce i
ks. prof. Remigiusz Sobański.
Komisję Konkordatową powołała dekretem Nuncjatura Apostolska w Warszawie 11 maja 1998 r. jako instytucję czuwającą nad wprowadzaniem w życie i późniejszą realizacją postanowień Konkordatu między Polską a Stolicą Apostolską, podpisanego 23 lipca 1993 r., a ratyfikowanego 8 stycznia 1998 r.
Komisja wprowadziła w życie tzw. małżeństwa konkordatowe - opracowała dla rządu akty wykonawcze do ustawy i instrukcje dla księży i wiernych. Z czasem w Komisji powstały trzy zespoły robocze. Pierwszy zajmował się ubezpieczeniami duchowieństwa i sprawami finansowymi. W tym zespole dyskutowano m.in. sprawę funduszu kościelnego i zastanawiano się, czy nie zmienić sposobu finansowania pracy charytatywnej i oświatowej Kościoła. Drugi zespół zajmował się szkolnictwem, zwłaszcza rozwiązywaniem problemów dotyczących katechezy w szkole. Komisja renegocjowała umowę dotyczącą uznania przez państwo stopni i tytułów naukowych nadawanych przez uczelnie papieskie. Trzeci zespół Komisji Konkordatowej zajmował się duszpasterstwem w szpitalach, więzieniach i domach poprawczych.
Komisja zajmowała się także bieżącymi problemami. Niektóre z nich to np.: uzyskiwanie przez kościelne osoby prawne (Caritas, parafie, zakony) osobowości prawnej, nierówność w opłatach za zawarcie małżeństwa konkordatowego i cywilnego czy też zniżki na przejazdy kolejowe dla pracowników niepaństwowych uczelni kościelnych.

Reklama

Medale św. Brata Alberta

Kapituła Medalu św. Brata Alberta, która zebrała się w 85. rocznicę śmierci swojego patrona, przyznała doroczne Medale św. Brata Alberta następującym osobom: śp. bp. Janowi Chrapkowi z Radomia - za wspieranie dzieł charytatywnych na terenie diecezji toruńskiej i radomskiej oraz za wspieranie filii Fundacji im. Brata Alberta w Toruniu, Aleksandrowie Kujawskim i Radwanowicach; księstwu Irinie i Hubertowi Wittgenstein z Niemiec - za organizowanie kwest wśród europejskich bractw kurkowych na rzecz charytatywnych dzieł dla niepełnosprawnych w Polsce; parafii katolickiej w Charkowie na Ukrainie - za wszechstronną działalność charytatywną na rzecz bezdomnych i niepełnosprawnych, organizowaną od 10 lat we współpracy z polskimi organizacjami pozarządowymi; Radzie i Zarządowi Miasta Libiąża - za wieloletnie wspieranie organizacji pozarządowych oraz za zorganizowanie w czerwcu 2001 r. ogólnopolskiego spotkania integracyjnego osób niepełnosprawnych; Stanisławowi Ziębie z Krakowa, radnemu miasta i prezesowi Fundacji "Solidarni Solidarnym" - za organizację pomocy dla dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

Uroczystość Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika na Jasnej Górze

12 stycznia br. rozpoczęła się na Jasnej Górze nowenna ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika - Patriarchy Zakonu Paulinów. Nabożeństwo, popularnie zwane "Pawełkami", zawsze obchodzone jest w styczniu. Na Jasnej Górze "Pawełki" mają szczególnie uroczysty charakter. Codziennie przez 9 dni o godz. 18.00 wszyscy ojcowie i bracia paulini gromadzą się w odświętnie udekorowanej i oświetlonej kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Celebrans w otoczeniu asysty i ministrantów po okadzeniu relikwii św. Pawła, wystawionych na ołtarzu, intonuje jeden z dwóch hymnów opowiadających o prześladowaniu chrześcijan w czasie panowania rzymskich cesarzy Decjusza i Waleriana i o życiu św. Pawła na pustyni w Egipcie. Hymny śpiewają na przemian zakonnicy i wierni przy akompaniamencie organów i wielkiej dętej orkiestry. Po hymnach jeden z ojców głosi Słowo Boże na temat życia św. Pawła, jego przesłania na dzisiejsze czasy oraz duchowości paulińskiej.
Jasnogórskie "Pawełki" gromadzą co roku wielu wiernych, wśród nich młode małżeństwa z dziećmi. Św. Paweł - Pustelnik z Egiptu, żyjący na przełomie III i IV wieku, czczony jest bowiem jako patron i opiekun matek spodziewających się dzieci lub pragnących je mieć oraz jako patron dzieci.

W SKRÓCIE

8 stycznia w Kaplicy Różańcowej odbył się wykład Piotra Pawłowskiego nt. Samoorganizacja ludzi w społeczności lokalnej. Organizatorem był Instytut Edukacji Narodowej przy KUL-u. Wykład został poprzedzony Mszą św. pod przewodnictwem o. Zachariasza Jabłońskiego, paulina.

11 stycznia w tradycyjnym czuwaniu nocnym wzięli udział wierni z archidiecezji częstochowskiej, a także z archidiecezji łódzkiej i diecezji sosnowieckiej.

12 stycznia w nocnym czuwaniu uczestniczyła grupa 15. - Purpurowa z Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Mszy św. dla pątników przewodniczył o. Kamil Szustak, przewodnik grupy.

13 stycznia w Bibliotece Jasnogórskiej odbyła się uroczystość wręczenia medalu Konfederacji Przyjaciół Jasnej Góry. Z rąk przeora Jasnej Góry - o. Izydora Matuszewskiego medale otrzymali: Jerzy Gacek - senior rodu, który od lat wspiera Jasnogórskie Sanktuarium, oraz jego syn Artur - prezes zarządu firmy "Polontex" SA wraz z małżonką Jolantą, którzy kontynuują pomoc dla Jasnej Góry. Po raz pierwszy takie odznaczenie, przyznawane jako wyraz wdzięczności za zasługi i udział w posłannictwie Sanktuarium Jasnogórskiego, otrzymała rodzina.
ZAPOWIEDZI

28-31 stycznia - Sympozjum Księży Rekolekcjonistów, Spowiedników i Ojców Duchownych.

2 lutego - Pielgrzymka Parlamentarzystów;
- Pielgrzymka Zgromadzeń Zakonnych Archidiecezji Częstochowskiej.

3 lutego - Rekolekcje Powołaniowe Zakonu Paulinów.

O. Robert M. Łukaszuk OSPPE - rzecznik prasowy Jasnej Góry

TYDZIEŃ W POLSCE

Posługa duszpasterska wśród ludzi biednych i bezrobotnych, używanie nowego języka w głoszeniu Ewangelii i uczenie ludzi dobrego korzystania z wolności - to niektóre postulaty odnośnie do pracy duszpasterskiej w roku bieżącym, jakie padły podczas obrad Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski w zakopiańskiej Księżówce.

Prezydent Rosji Władimir Putin przebywał z pierwszą oficjalną wizytą w Polsce. Według komentatorów, nie przyniesie ona przełomu w naszych wzajemnych stosunkach. Jedynym nawiązaniem do bolesnej przeszłości było złożenie przez Putina kwiatów pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego. Tuż przed przyjazdem Putina do Warszawy ks. prał. Zdzisław Peszkowski oświadczył, że wizyta prezydenta Rosji byłaby dobrą okazją do przeprosin za zbrodnię katyńską i inne sowieckie prześladowania, aby tę "dziejową niesprawiedliwość i krzywdę próbować naprawić w godny sposób".

W związku z wizytą prezydenta Rosji - w Warszawie oraz w Krakowie odbyły się demonstracje przeciwko kontynuowaniu przez wojska rosyjskie zbrodniczej wojny w Czeczenii. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele Komitetu Polska-Czeczenia i Komitetu Wolny Kaukaz.

Zakończono prace nad budową cmentarzy żołnierzy armii gen. Władysława Andersa w Uzbekistanie oraz w Kazachstanie. Na 11 cmentarzach w Uzbekistanie i 2 w Kazachstanie spoczywa łącznie 2514 Polaków.

Przyjęte przez rząd Litwy założenia ustawy o oświacie mniejszości narodowych zbulwersowały polską wspólnotę w tym kraju. Najstarsze klasy polskich szkół będą zmuszone uczyć się z podręczników w języku litewskim.

"Ok. 3/4 polskich gospodarstw rolnych, a jest ich blisko 2 mln, nie będzie w stanie sprostać konkurencji, jeśli Polska wejdzie do Unii Europejskiej" - stwierdzono m.in. w unijnym raporcie przygotowanym dla Komisji Europejskiej. Oznacza to, że setki tysięcy naszych rolników może stracić pracę.

Pełnomocnik rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn - min. Izabela Jaruga-Nowacka przyznała, że w jej radzie programowo-konsultacyjnej nie będzie przedstawicielek katolickich kobiet, choć jest ich w Polsce zdecydowana większość. "Rada Jarugi-Nowackiej będzie głosem małej grupy feministek" - oświadczyła Ewa Kowalewska, występując w imieniu organizacji katolickich.

Nowym prezydentem Warszawy został Wojciech Kozak (PO), dotychczasowy wiceprezydent stolicy. Innych kandydatów nie było. l Marek Barański, współpracownik Jerzego Urbana w tygodniku NIE, został wicenaczelnym w dzienniku Trybuna.

Pierwszy prokurator stracił pracę w wyniku procesu lustracyjnego. Sąd lustracyjny uznał za kłamcę lustracyjnego prok. Annę Sieradzką-Żukowską z Rzeszowa, która zataiła w swym oświadczeniu lustracyjnym tajną współpracę z peerelowską Służbą Bezpieczeństwa.

Służby celne, które wraz z urzędnikami skarbowymi prowadzą kontrole w firmach farmaceutycznych, stwierdziły, że koncerny farmaceutyczne zarabiają miliony złotych, zawyżając wartość leków wwożonych do Polski. Tracą na tym kasy chorych i pacjenci.

Policja odnalazła pociętą na 15 części rzeźbę Chłopiec w ławce, skradzioną z grobu Tadeusza Kantora na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Złodzieje chcieli sprzedać pomnik jako złom.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obchody Triduum Paschalnego w diecezji

2024-03-27 17:00

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

Głogów

sulechów

Nowa Sól

Karolina Krasowska

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Najważniejsze dni w ciągu roku liturgicznego są poświęcone obchodom męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego. W wybranych parafiach diecezji posługę będą sprawowali biskupi.

Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem od celebracji Mszy Wieczerzy Pańskiej, kończy się zaś wieczorem w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczyste celebracje Triduum Paschalnego odbędą się we wszystkich kościołach parafialnych.

CZYTAJ DALEJ

Kapłaństwo - dar Jezusa dla Kościoła

Niedziela legnicka 4/2004

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Bóg dał światu wielki dar kapłaństwa. On sam wybiera tych, którzy stają się ministrami Jego nieskończonej miłości, którą przekazują wszystkim ludziom. Jezus Chrystus, zanim powrócił do Ojca, ustanowił sakrament kapłaństwa, aby na zawsze zapewnić obecność kapłanów na ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Liturgista, ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział PAP, że część pierwsza Triduum - misterium Chrystusa ukrzyżowanego - rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek) i trwa do Liturgii na cześć Męki Pańskiej (Wielki Piątek). Po tej liturgii rozpoczyna się dzień drugi - obchód misterium Chrystusa pogrzebanego, trwający przez całą Wielką Sobotę. Nocna Wigilia Paschalna rozpoczyna trzeci dzień - misterium Chrystusa zmartwychwstałego – obchód trwający do nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję