Reklama

Wiadomości

Europoseł Wiśniewska na straży pamięci o niezłomnym rotmistrzu Witoldzie Pilieckim

W 2019 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał do ustanowienia 25 maja Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Data nie jest przypadkowa. Tego dnia, w 1948 r., rtm. Witold Pilecki został stracony przez władze komunistyczne w mokotowskim więzieniu.

[ TEMATY ]

Witold Pilecki

Jadwiga Wiśniewska

Mat.prasowy

O poparcie tej inicjatywy w liście skierowanym do wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej zaapelowała Europoseł Jadwiga Wiśniewska, wskazując że byłaby to ważna lekcja historii dla całej Europy, o której nie możemy zapomnieć i która wyznacza europejską tożsamość.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska w liście do Very Jourovej zwróciła uwagę, że ustanowienie Międzynarodowego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem w dniu egzekucji rtm. Witolda Pileckiego, byłoby wyrazem szacunku i hołdu dla wszystkich tych, którzy walcząc z totalitaryzmami, wykazali się heroizmem i prawdziwą miłością do wolności.

Jak przekonuje w korespondencji Europoseł Jadwiga Wiśniewska, taką postawę prezentował Niezłomny Rotmistrz, który podczas jednej z niemieckich łapanek na warszawskich ulicach w 1940 r., pozwolił na to, by go aresztowano i przewieziono do KL Auschwitz, dzięki czemu mógł zbierać informacje o zbrodniach nazistowskich i przekazywać je potem polskiemu ruchowi oporu i aliantom. Z tego też powodu mówi się o nim, że był ochotnikiem do Auschwitz. Z obozu uciekł w 1943 r. Po zakończeniu II wojny światowej wrócił do Polski rządzonej przez marionetkowy rząd podporządkowany komunistycznemu reżimowi Stalina i podjął z nim walkę tworząc konspiracyjną organizację. W 1947 r. Pilecki został aresztowany przez władze komunistyczne, a rok później zamordowany strzałem w tył głowy w mokotowskim więzieniu.

W przesłanej odpowiedzi komisarz Jourova wprawdzie podkreśla, że pamięć o przeszłości i jej upamiętnienie mają fundamentalne znaczenie dla teraźniejszości i przyszłości Europy, ale wskazuje na datę 23 sierpnia i Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Reżimów Totalitarnych, odnosząc się do rocznicy podpisania Paktu Ribbentrop-Mołotow.

Działania te wpisują się w podejmowane przez Europoseł Jadwigę Wiśniewską inicjatywy przywracające pamięć o Żołnierzach Niezłomnych, takie jak coroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, połączone z koncertami patriotycznymi, w których dla mieszkańców województwa śląskiego wystąpili: Forteca, Contra Mundum, Michał Gasz i De Press oraz raper Tadek Polkowski. Jadwiga Wiśniewska zaprasza także mieszkańców województwa śląskiego na Biegi Tropem Wilczym, w których biegną całe rodziny, by pokonując symboliczną trasę 1963 m, dać świadectwo pamięci o Wyklętych Bohaterach.

Reklama

Wśród inicjatyw patriotycznych, szczególne miejsce zajmuje jednak Wojewódzki Konkurs „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, który Wiśniewska organizuje od sześciu lat. W ciągu dotychczasowych edycji powstały 1604 prace ze szkół z całego województwa śląskiego.

- Rtm. Witold Pilecki jest dla młodych ludzi wzorem patrioty i bohatera, dla którego Bóg, Honor i Ojczyzna były najwyższymi wartościami. Udowadniają to uczestnicy konkursu, którzy piękną treścią wypełniają duchowy testament Niezłomnego Rotmistrza, inspirując się świadectwem jego życia. Wanesa Starzyczny z Mikołowa, laureatka V edycji, dotarła do syna i prawnuka rtm. Pileckiego. Z kolei młodzież z Zabrza, laureaci IV edycji, są autorami piosenki i teledysku poświęconej patronowi swojej szkoły, rtm. Pileckiemu – wskazuje Jadwiga Wiśniewska.

Pamięć o rtm. Pileckim wybrzmiała także podczas gali finałowej IV edycji Konkursu, która odbyła się w podziemiach Kopalni Guido w Zabrzu. Na zaproszenie Europoseł z monodramem „Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki” wystąpił Przemysław Tejkowski.

2021-05-25 12:25

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Europoseł Jadwiga Wiśniewska: Naszym wspólnym celem powinna być troska o równe szanse dla kobiet i mężczyzn

[ TEMATY ]

Unia Europejska

kobiety

płeć

parlament europejski

Jadwiga Wiśniewska

Biuro poseł do PE

Jadwiga Wiśniewska

Jadwiga Wiśniewska

Dziś w Brukseli, podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego miała miejsce debata na temat równouprawnienia płci, szczególnie w kontekście kryzysu związanego z COVID-19 oraz okresu pokryzysowego, europejskiej strategii na rzecz równouprawnienia płci, a także zniwelowania przepaści cyfrowej między kobietami a mężczyznami: kobiety w sektorze cyfrowym. W imieniu Grupy EKR głos zabrała Jadwiga Wiśniewska.

"Naszym wspólnym celem powinna być troska o kobiety i o to, żeby miały one takie same szanse i możliwości, bez względu na to, w jakim miejscu świata żyją, tak jak mężczyźni" – mówiła Jadwiga Wiśniewska.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat bpa T. Lityńskiego w związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-08 17:18

[ TEMATY ]

zbiórka

bp Tadeusz Lityński

komunikat

trzęsienie ziemi

ks. Rafał Witkowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

W związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii bp Tadeusz Lityński skierował komunikat do diecezjan, w którym zwraca się z prośbą o wsparcie dla poszkodowanych przez kataklizm.

W niedzielę 12 lutego w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Wtedy też zostanie odczytany wiernym poniższy komunikat. Na łamach "Niedzieli" można się z nim zapoznać już wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

2023-02-08 13:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Górze

Na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w ramach roboczego spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w Częstochowie. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. propozycje duszpasterskie na Rok Jubileuszowy 2025, w tym wypracowanie nowych narzędzi (np. w mediach społecznościowych) pozwalających zwłaszcza młodym, a także w parafiach, odkrywać, czym jest Kościół w świetle nauczania Soboru Watykańskiego II.

By zagadnienia związane z soborem i jego kluczowymi kwestiami nauczania trafiły do powszechnej świadomości, będą np. przygotowywane krótkie filmy czy wykorzystywany TikTok i Instagram. Planowany jest także konkurs związany z recepcją nauczania soborowego adresowany do młodych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję