Reklama

Głos z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 12/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ANNA WYSZYŃSKA: - 25 marca mija 7 lat od dnia, kiedy po raz pierwszy na falach radiowych w świat popłynęły słowa: "Tu Radio Jasna Góra". To już wystarczający okres do podsumowań. Jakie były początki Radia?

O. ROMAN MAJEWSKI OSPPE: - Radio zostało erygowane w 1995 r. W uroczystość Zwiastowania Pańskiego nadaliśmy pierwszy całodzienny program. Mieliśmy niewielki nadajnik o mocy 1 kW i dlatego ograniczał nasz zasięg. Mówiąc o początkach, trzeba również powiedzieć, że od razu było oczywiste, iż najwłaściwszą nazwą dla nas jest właśnie: Radio Jasna Góra. Jednym z naszych najważniejszych celów jest przecież ukazanie życia Jasnej Góry. Chcemy mówić o Matce Bożej, o misji, jaką Jasna Góra pełni w kraju i w świecie, o historii tego miejsca i jego teraźniejszości. W dekrecie erygującym nasze Radio jest mowa o wierności nauczaniu Stolicy Apostolskiej. Dzięki dobrej współpracy z Radiem Watykańskim działalność Ojca Świętego i jego nauczanie to stałe punkty naszego programu. Mamy profil typowo religijny, chociaż podejmujemy również sprawy, które wiążą się z codziennym życiem. Mam na myśli zarówno aktualności, jak i audycje o charakterze poradnikowym, poświęcone problemom rodzinnym, zdrowotnym i innym.

- Początkowo Radio obejmowało swoim zasięgiem najbliższe okolice, teraz dociera do ponad 1,3 mln potencjalnych słuchaczy - czyli powiększył się krąg odbiorców?

- Dokładniejsze liczby otrzymamy po przeprowadzeniu specjalistycznych badań, które pozwolą nam również uzyskać więcej danych o naszych słuchaczach, ich wieku, wykształceniu i zainteresowaniach. Zastanawiamy się jednak czasem, czy tak dokładne badania są potrzebne. Jeden z naszych ojców wyraził kiedyś opinię, że nawet gdyby słuchało nas niewiele osób i nawet gdyby tylko jedna osoba miała dzięki temu Radiu stać się lepsza - jest to już wystarczający powód, aby Radio istniało. Taka jest Boża ekonomia.
Krąg naszych stałych słuchaczy wzrastał stopniowo. Od początku pragnęliśmy, aby na antenie byli obecni również nasi słuchacze i zachęcaliśmy ich do kontaktów telefonicznych. W miarę upływu czasu coraz więcej osób zaczęło włączać się do wspólnej modlitwy i do udziału w konkursach. Łączność mamy również przez Księgę Modlitwy Apelowej Radiosłuchaczy.
Gdy przed dwoma laty uruchomiono nowy nadajnik o mocy 5 kW, zasięg Radia wzrósł do ok. 90 kilometrów w promieniu wokół Częstochowy. Obecnie słychać nas nie tylko w archidiecezji częstochowskiej, ale również w łódzkiej, katowickiej, sosnowieckiej, gliwickiej, kaliskiej. Radio Jasna Góra jest odbierane także w archidiecezji poznańskiej, w niektórych dzielnicach Warszawy i Wrocławia, a także po drugiej stronie Tatr, w Starym Smokowcu. Od kilku lat można nas słuchać także przez Internet na stronie Jasnej Góry, której adres brzmi: www.rjg.pl.

- Mówiąc o zasięgu, o kręgu słuchaczy Radia Jasna Góra, nie można pominąć odniesienia do obecnej sytuacji mediów katolickich w Polsce...

- Nasza praca jest wyjściem naprzeciw wezwaniu Ojca Świętego Jana Pawła II, który powiedział, że Ewangelię trzeba rozgłaszać na dachach. W papieskim orędziu na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony w 2001 r. czytamy: "W dzisiejszym świecie prawie na wszystkich dachach wyrasta las anten i przekaźników, wysyłających na cztery strony świata i przyjmujących zewsząd informacje wszelkiego rodzaju. Należy koniecznie zadbać o to, aby pośród wielorakich przekazów słyszalne było też słowo Boże. Rozgłaszać wiarę z dachów - znaczy dziś rozpowszechniać słowo Jezusa w dynamicznym świecie mediów i za ich pośrednictwem".
Zwłaszcza tu, na Jasnej Górze, którą Jan Paweł II nazywa amboną i konfesjonałem narodu, Radio powinno służyć ewangelizacji. Jesteśmy rozgłośnią niekomercyjną, ze statusem nadawcy społecznego. Nie przyjmujemy i nie będziemy przyjmować reklam. To powoduje konsekwencje finansowe. Utrzymujemy się wyłącznie z ofiar, które wierni składają na rzecz Radia lub Jasnej Góry. Sytuacja mediów katolickich nie jest łatwa, stanowią one bowiem niewielki procent wszystkich mediów w Polsce. Jesteśmy jedną z niewielu stacji, które pragną ewangelizować, odzwierciedlać rzetelnie polską historię, polskiego ducha, oprócz pogłębiania wiary i wspólnej modlitwy pragniemy uczyć patriotyzmu, pielęgnować wartości, które są w polskim narodzie najcenniejsze i które chcemy przekazać następnym pokoleniom. Jednym z ostatnich przykładów może być Kongres Kultury Polskiej, który w grudniu 2001 r. odbył się w Krakowie. Nagrania uzyskane dzięki Redakcji Niedzieli retransmitujemy obecnie w odcinkach na naszej antenie. Od początku marca dwa razy dziennie możemy przekazywać arcyważne treści z tego Kongresu, zaprezentowane przez wybitnych przedstawicieli życia kulturalnego w Polsce.

- Chciałabym prosić o informacje o Waszym zespole redakcyjnym.

- Na stałe w naszym zespole pracują dwaj ojcowie paulini - o. Kamil Szustak i o. Marek Dutkiewicz. Pracownicy świeccy - to zespół młodych ludzi, którzy ukończyli studia historyczne, filologiczne lub jeszcze studiują. Są to ludzie związani z Kościołem i uczestniczący w jego życiu, aktywni w różnych ruchach i stowarzyszeniach. Mamy niewielu pracowników etatowych i dlatego każdy z nas powinien wykazać się różnymi umiejętnościami: musi umieć zapowiedzieć program lub poprowadzić go na żywo, a nawet zmontować audycję. W rozgłośniach świeckich każdy ma swoją specjalność, kartę mikrofonową do prowadzenia programów, wywiadów lub czytania serwisów. U nas trzeba być wszechstronnym i otwartym na zdobywanie nowych umiejętności, a przede wszystkim - żyć duchem tego miejsca. Program Radia Jasna Góra ubogacają osoby współpracujące z nami od dawna: o. Szymon Botul - prowadzący Rozważania przed Koronką do Miłosierdzia Bożego, o. Józef Stępień, o. Krzysztof Pisanko i o. Ireneusz Wybraniak - przygotowujący spotkania z Biblią, o. Stanisław Rudziński - autor audycji Spacerem po Jasnej Górze. Wielu innych ojców współpracuje z nami i pomaga przy innych okazjach. Stałe audycje w Radiu mają: ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli oraz ks. prał. Ludwik Warzybok, p. Stanisława Nowicka. Współpracuje z nami wiele osób zakonnych, lekarzy, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych "Betel", przedstawiciele kręgów Anonimowych Alkoholików i wiele innych osób.

- Czy macie kontakt z innymi rozgłośniami radiowymi?

- Bardzo dobrze współpracuje się z Radiem Watykańskim, które jest dla nas wzorcem profesjonalizmu. Dwukrotnie w ciągu dnia przekazujemy audycje tego Radia. Jednocześnie nasze audycje oraz informacje o Jasnej Górze są nadawane na falach Radia Watykańskiego, które dociera na wszystkie kontynenty. Współpracujemy również z chicagowską rozgłośnią WPNA, która nadaje 15-minutowe audycje dotyczące życia Jasnej Góry, mamy stałe kontakty z Radiem Maryja, Radiem Niepokalanów, Radiem Rodzina we Wrocławiu, Redakcją Katolicką I Programu Polskiego Radia, Radiem VIA w Rzeszowie, częstochowskim Radiem FIAT. Chętnie współpracujemy z innymi rozgłośniami, pomagamy w dostępie do informacji z Jasnej Góry, a nawet użyczamy naszych pomieszczeń podczas ważnych wydarzeń na Jasnej Górze.

- Jakie są najbliższe plany Radia Jasna Góra - rozgłośni Sanktuarium narodowego Polaków?

- Planów jest wiele, wśród nich zamontowanie nowego nadajnika, który - podobnie jak poprzednie, został nam podarowany przez ofiarodawców z Niemiec. Planujemy nowe cykle programowe, np. audycję informacyjno-publicystyczną pod roboczym na razie tytułem Od soboty do soboty. W tej audycji będą przekazywane informacje na bieżące tematy społeczne, sięgające wprost do źródeł, z możliwością komentarzy ze strony zaproszonych ekspertów oraz słuchaczy. Planów jest bardzo wiele, mamy przecież młody i twórczy zespół, bierzemy również pod uwagę głosy słuchaczy, którzy informują nas o swoich oczekiwaniach. W miarę możliwości staramy się wyjść im naprzeciw, abyśmy służyli jak najlepiej i wspólnie tworzyli naszą rozgłośnię.
W intencji Radia Jasna Góra w 7. rocznicę wyemitowania pierwszego programu zostanie odprawiona Msza św. - w poniedziałek 25 marca o godz. 16.45 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Bardzo prosimy o włączenie się w tę modlitwę.

- Dziękuję za rozmowę. Życzę dalszego rozwoju Radia Jasna Góra i - oczywiście - jak najwięcej dobrych wiadomości na falach eteru.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święcenia kapłańskie w Przemyśl

2024-05-18 13:30

kl. Krzysztof Bilik

Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

Kapłan jutra ma mieć zatem serce podobne do serca Jezusowego, ma poznać swoje serce i mieć to serce otwarte tak jak serce Jezusa, otwarte na Pana Boga, na wolę Bożą, ale także na drugiego człowieka – mówił abp Adam Szal – metropolita przemyski w czasie święceń kapłańskich, w czasie których udzielił tego sakramentu sześciu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.

W czasie homilii abp Szal zwrócił się do kandydatów do święceń: „jesteście drodzy bracia diakoni w ręku Pana Boga, za chwilę przyjmiecie szczególną posługę jako kapłani jak przypomniał nas Chrystus. To On nas wybrał na tę służbę. Wybrał was po to, abyście szli w Jego imieniu na cały świat – mówił metropolita przemyski.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż w miejscu publicznym nie narusza wolności

2024-05-18 16:28

[ TEMATY ]

krzyż

rozmowa

archiwum dr. Błażeja Pobożego

dr. Błażej Poboży

dr. Błażej Poboży

O tym, kto w Warszawie boi się krzyża, pozornej bezstronności władz publicznych i dążeniu do starcia światopoglądowego mówi dr Błażej Poboży, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Dr Błażej Poboży: To jest w mojej ocenie odbieranie obywatelom, urzędnikom prawa do okazywania swoich uczuć religijnych i swojego związku z religią. Jest to sytuacja absolutnie niedopuszczalna i oburzająca. Stanowi pewną konsekwencję działań, które stołeczny ratusz podejmował od dłuższego czasu. Pamiętam, jako radny Warszawy z pięcioletnim stażem, jak najpierw niektórym radnym z zaplecza prezydenta Trzaskowskiego przeszkadzały kolędy w windach, które jeździły w Pałacu Kultury. Później, już dwa lata z rzędu, zrezygnowano z tradycyjnego „opłatka”, który przez lata, niezależnie od tego, kto był prezydentem stolicy, był czymś zupełnie naturalnym w okresie świątecznym. A teraz, w myśl zasady jednego z aktualnych ministrów w rządzie Donalda Tuska, który mówił o opiłowywaniu katolików z przywilejów, mamy skandaliczne, niezrozumiałe, w mojej ocenie sprzeczne z Konstytucją RP i z wyrokami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zarządzenie prezydenta Trzaskowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Nowe wino

2024-05-19 11:10

Magdalena Lewandowska

Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego – i w przed dzień rozpoczęcia II Synodu Metropolii Wrocławskiej – różne wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej zgromadziły się w kościele NMP na Piasku na czuwaniu i wspólnej modlitwie.

Mszy św. przewodniczył bp Jacek Kiciński, a homilię wygłosił bp Maciej Małyga. Przed Eucharystią odbyła się modlitwa uwielbienia i wstawiennicza, konferencję o nowym winie, nowym stworzeniu i Godach Baranka wygłosił ks. prof. Mariusz Rosik. A od godziny 1:00 do godz. 7:00 trwała nocna adoracja przed otwarciem Synodu naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję