Reklama

Wydanie specjalne autobiografii ks. Pawlukiewicza w rocznicę jego święceń

Wszystkim tym, dla których śp. ks. Piotr Pawlukiewicz był bliską i ważną osobą, w I rocznicę jego odejścia od nas, Wydawnictwo RTCK przygotowało kolekcjonerską wersję albumu z autobiografią „Z braku rodzi się lepsze… Wydanie specjalne”.

[ TEMATY ]

ks. Piotr Pawlukiewicz

youtube.com/rtck

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przygotowana specjalnie by uczcić tę rocznicę edycja, w skład której wchodzą:

• audiobook do książki ks. Piotra Pawlukiewicza „Z braku rodzi się lepsze…” w wykonaniu Małgorzaty Kożuchowskiej i Dariusza Odiji

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

• Platynowa Płyta muzyczna Krzysztofa Antkowiaka „Zostanie mi muzyka…” z nowym, bonusowym utworem przygotowanym tylko na edycję specjalną

• niepublikowane nigdy wcześniej fragmenty oryginalnego wywiadu z ks. Piotrem do książki „Z braku rodzi się lepsze…”

• utwór muzyczny w wykonaniu młodego ks. Piotra!

• specjalnie na tę okazję skomponowany utwór do słów ks. Piotra w wykonaniu Józefa Skrzeka – największego idola muzycznego ks. Piotra!

• a także… liczne zdjęcia, teksty utworów muzycznych ks. Piotra i wypowiedzi bliskich o nim.

Zobacz więcej informacji nt. zakupu: Zobacz

Prezentujemy informacje RTCK nt. publikacji:

W marcu 2020 r., po pogrzebie ks. Piotra Pawlukiewicza, w którym – ze względu na ówczesną sytuację epidemiologiczną – mogło wziąć udział zaledwie kilka osób, wielu ludziom z pewnością towarzyszyła myśl, że zabrakło odpowiedniego pożegnania tego niezwykłego człowieka, że wiele spraw nie wybrzmiało, jak należy, że w opowieści o księdzu Piotrze Pawlukiewiczu i jego życiu zabrakło tej przysłowiowej kropki nad „i”.

Premiera książki Z braku rodzi się lepsze… Wywiad strumyk, przygotowywanej jeszcze przed śmiercią ks. Piotra, a wydanej we wrześniu 2020 r., wywołała wielkie poruszenie. Po raz pierwszy ksiądz Piotr mówił o sobie…, i nie była to bynajmniej ani oczywista, ani przewidywalna rozmowa. Jesienią 2020 r. nie planowaliśmy jeszcze kolejnych działań, ale gdy zaczęliśmy dostawać wiele pytań i próśb o audiobooka, zdecydowaliśmy się na produkcję.

Reklama

Zaproszenie do opracowania wersji audio Z braku rodzi się lepsze… przyjęli znakomici aktorzy Małgorzata Kożuchowska i Dariusz Odija. Pani Małgorzata znała ks. Piotra osobiście, gdyż błogosławił jej małżeństwo i wygłaszał homilię na ceremonii ślubnej, zaś Dariusz Odija – jak się okazało niemal rówieśnik ks. Piotra – podzielał z nim większość sympatii muzycznych i wspomnień z lat młodości. Z tej współpracy narodził się produkt znów nieoczywisty, gdyż interpretacja wywiadu z ks. Piotrem w wykonaniu pary profesjonalistów to coś o wiele więcej niż tylko „przeczytana książka”. Dzięki ich kreacjom aktorskim słuchacze uczestniczą w intymnym klimacie tej pamiętnej rozmowy i mają szansę przeżyć te same emocje, które towarzyszyły rozmówcom. Nawet dla osób, które książkę dobrze znają, audiobook jest niemałym zaskoczeniem, bo dostarcza zupełnie nowych artystycznych wrażeń.

I na tym miał być koniec. Ale zbliżała się I rocznica śmierci ks. Piotra, a my czuliśmy, że trzeba przeżyć ten dzień w wyjątkowy sposób… Tak powstał pomysł na zorganizowanie koncertu upamiętniającego ks. Pawlukiewicza, w jego stylu i z bliskimi mu osobami.

Zaproszenie przyjął Krzysztof Antkowiak, którego album pt. Zostanie mi muzyka…, skomponowany do tekstów ks. Piotra, a wydany razem z książką, w zaledwie trzy miesiące od premiery pokrył się platyną! Drugą gwiazdą koncertu był największy idol muzyczny ks. Piotra – Józef Skrzek z legendarnego zespołu SBB (pierwsze z nim spotkanie ks. Piotr opisywał ze łzami w oczach w wywiadzie strumyku).

Krzysiek specjalnie na tę okazję przygotował dodatkowy utwór Quo vadis do słów ks. Piotra, a Józef Skrzek, poruszony Apokalipsą kapłana, skomponował i nagrał swoją wersję tego utworu. Do kompletu brakowało już tylko pierwszego, oryginalnego wykonania tego kawałka… Ale udało się! Dotarliśmy do archiwalnego nagrania, na którym bardzo młody ksiądz Piotr śpiewa Apokalipsę ze swoim zespołem Kontrast.

Reklama

Od zebrania całego tego artystycznego bogactwa w całość i wydania w formie kilkupłytowego albumu dzielił nas już tylko jeden krok…

Ostatnim – i chyba najbardziej niezwykłym elementem albumu są fragmenty oryginalnego wywiadu, jakiego schorowany już wówczas ks. Piotr udzielił do książki Z braku rodzi się lepsze… zaledwie siedem tygodni przed śmiercią. Nigdy wcześniej nie były one publikowane. A zostały wyjęte z bardzo osobistej rozmowy, z której wiele wątków nie pojawiło się w książce. Oddają one unikalny, choć niełatwy klimat ostatniego spotkania z księdzem Piotrem…

I tak oto 2 czerwca 2021 r., w rocznicę święceń kapłańskich ks. Piotra Pawlukiewicza, oddajemy w Wasze ręce pięciopłytowy album o ks. Piotrze Pawlukiewiczu, dla ks. Piotra i bardzo w jego stylu muzycznym. Jesteśmy przekonani, że bohater tej publikacji ogromnie by się z niej cieszył, nawet jeśli (podobnie jak podczas wywiadu do książki) wciąż powtarzałby: „Pawlukiewicz… To nic ciekawego… Nie ma o czym gadać”.

2021-06-02 15:18

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki: niezwykle ceniłem ks. Pawlukiewicza, jego homilie trafiały prosto w serce

Niezwykle ceniłem ks. Piotra Pawluszkiewicza, jego homilie zawsze trafiały prosto w serce - napisał sobotę premier Mateusz Morawiecki o zmarłym kapłanie archidiecezji warszawskiej.

Ks. prałat Piotr Pawlukiewicz, ceniony duszpasterz, kaznodzieja i rekolekcjonista, kapłan archidiecezji warszawskiej zmarł w nocy z piątku na sobotę w wieku 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara wymaga od nas odwagi

2024-04-29 15:54

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niedziela

apel

Ks. Jarosław Grabowski

B.M. Sztajner/Niedziela

– Wiara obejmuje zmianę zachowania, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 28 kwietnia rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

– Maryja uczy nas, że wiara to nie tylko ufność, to nie tylko zaufanie Bogu, to nie tylko prosta prośba: Jezu, Ty się tym zajmij. Wiara ogarnia całe życie, by móc je przemienić. To postawa, sposób myślenia i oceniania. Wiara angażuje w sprawy Jezusa i Kościoła – podkreślił ks. Grabowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję