Reklama

Kościół

Bp Nitkiewicz: rodzina jest podstawą życia religijnego i społecznego

Rodzina jest podstawą życia religijnego i społecznego – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas Diecezjalnej Pielgrzymki Rodzin, która miała miejsce 26 czerwca w Klimontowie.

[ TEMATY ]

rodzina

bp Krzysztof Nitkiewicz

Archiwum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Okazją do diecezjalnego spotkania się małżonków wraz dziećmi w kościele stacyjnym św. Józefa jest obchodzony Rok Świętego Józefa. Punktem centralnym pielgrzymki była uroczysta Msza święta sprawowana pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli także ks. kan. Henryk Hendzel, proboszcz parafii, ks. kan. Rafał Kułaga, rektor sandomierskiego seminarium duchownego, ks. Konrad Fedorowski, ks. kan. Józef Szczepański, duszpasterze rodzin, parafianie, pielgrzymi oraz uczestnicy rajdu rowerowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Krzysztof Nitkiewicz witając pielgrzymów, przypomniał, że każdy z nas wyszedł z rodziny i do jakiejś rodziny należy i dlatego rodzina jest podstawą życia religijnego i społecznego.

Podziel się cytatem

Reklama

– Dlatego musimy się o nią troszczyć, bronić jej praw i ostrzegać przed tym wszystkim, co szkodzi rodzicom, dzieciom, dziadkom. Chodzi o model małżeństwa, o podejście do życia, o sposób pojmowania macierzyństwa i ojcostwa. Kościół czyni to za przykładem św. Józefa zatroskanego o Świętą Rodzinę. Każdy ma tutaj ważną rolę, i świeccy, i duchowni, i władze. Pamiętajmy o tym – wskazywał ordynariusz we wstępie do Eucharystii.

Ks. kan. Józef Szczepański, ekonom diecezjalny w swym kazaniu zwrócił uwagę na miejsce spotkania tak bardzo potrzebnego dla pielgrzymujących rodzin, jakim jest kolegiata św. Józefa w Klimontowie. Duchowny zachęcał małżonków do wychowywania dzieci, mając czas dla nich oraz do służenia z całego serca swoim najbliższym.

Reklama

– Czynimy to wraz ze św. Józefem, opiekunem Świętej Rodziny, prosząc go o ocalenie i odnowienie modelu polskiej rodziny. Prosimy go także o obronę rodziny przed grzechami nieczystości, dewiacji, nieposłuszeństwa Bogu, zamykaniem się na dar życie – mówił ks. Józef Szczepański.

Podziel się cytatem

Reklama

Na zakończenie Mszy św. ordynariusz ogłosił nominację nowego dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej. Stanowisko to objął dotychczasowy referent wydziału ks. dr Konrad Fedorowski. Będzie on współpracował z gronem świeckich doradców rodzinnych, podobnie jak czynił to jego poprzednik ks. dr Tomasz Cuber.

Uroczystą Eucharystię poprzedziła konferencja wygłoszona przez ks. mgr lic. Michała Puczyłowskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Nosiła ona tytuł: „Czy jest możliwe, żeby przez całe życie kochać jednego człowieka? Bliskość sakramentów Eucharystii i małżeństwa".

Reklama

Prelegent zauważył, że to tytułowe „pytanie jest tak stare jak człowiek, małżeństwo i niestety cudzołóstwo". Próbował odpowiedzieć na pytanie pokazując bliskość, jaka istnieje między Eucharystią i małżeństwem. Za Benedyktem XVI przypomniał, że „koniecznością szczególną naszych czasów" jest pogłębiania związku między tymi dwoma sakramentami.

Kaznodzieja przypomniał, że Bóg jest we wszystkich sprawach, również w geście przytulenia. Przekonywał, że codzienne, proste gesty czynione z miłością liczą się w oczach Boga i poprzez to pomagają Jezusowi okazać bliskość i czułość drugiemu człowiekowi, ponieważ Bóg chce przychodzić do człowieka przez człowieka.

Na zakończenie wyraził prośbą skierowaną do wszystkich, aby nie zatrzymywali Chrystusa dla siebie, lecz przekazywali innym radość naszej wiary.

Diecezjalne spotkanie rodzin zakończyło się agapą i wspólnym świętowaniem w gronie rodzinnym na placu przykościelnym.

2021-06-26 19:06

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po pierwsze Rodzina! - rozmowa z p. Marleną Maląg - Minister Rodziny i Polityki Społecznej

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin: hipoteza europejskiej interwencji wojskowej na Ukrainie „przerażająca”

2024-02-28 07:05

[ TEMATY ]

wojna

kard. Parolin

Adobe Stock

Swoimi obawami dotyczącymi eskalacji konfliktu w Europie i na Bliskim Wschodzie podzielił się dziś z dziennikarzami kardynał Pietro Parolin. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej wziął udział w ceremonii wręczenia nagród w konkursie „Gospodarka i społeczeństwo” promowanym przez Fundację Centesimus Annus - pro Pontifice. która odbyła się dziś po południu w Istituto Maria Bambina w Rzymie.

Pytany o wysuwaną przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona ideę bezpośredniej interwencji wojskowej Unii Europejskiej na Ukrainie, najbliższy współpracownik Ojca Świętego określił ją jako „przerażającą”, ponieważ „doprowadziłoby to do eskalacji, której zawsze staraliśmy się uniknąć od samego początku”.


Podziel się cytatem

Zapytany przez dziennikarza, jak taka propozycja wysunięta przez Francję może być uzasadniona, kard. Parolin stwierdził, że prawdopodobnie wynika to z faktu, że „od dwóch lat ta wojna toczy się bez jakichkolwiek perspektyw na rozwiązanie, ani na rozwiązanie militarne, ponieważ na ziemi siły pozostają mniej więcej na tych samych pozycjach i nie ma perspektyw na rozwiązanie osiągnięte na drodze negocjacji”. Dodał, że „byłoby idealnie, gdyby obie strony naprawdę znalazły sposób na rozmowę, na dialog. Wierzę, że jeśli się rozmawia, to można znaleźć rozwiązanie. Zaproponowano różne rodzaje rozwiązań”, zauważył i wskazał, iż ważne jest to, aby istniała wola ich realizacji.

CZYTAJ DALEJ

Patron Dnia: Święty Jan Kasjan - organizator zachodniego monastycyzmu

2024-02-28 07:23

[ TEMATY ]

wspomnienie

Domena publiczna

Ten, który całe pokolenia mnichów uczył „dążyć do rzeczy wielkich”, kładąc fundament pod nową Europę, zasłużył sobie na naszą „największą wdzięczność” - pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. Kościół Wschodni i Zakon Ojców Paulinów 28 lutego czci św. Jana Kasjana (ok. 365 - ok. 435). W Martyrologium Rzymskim wspomina się go 23 lipca. W tym samym dniu, w Europie, przypada jednak święto Patronki Europy – św. Brygidy. Relikwie św. Jana Kasjana znajdują się w bazylice św. Wiktora w Marsylii.

Rodzice św. Jana Kasjana mieszkali w rzymskiej prowincji „Scythia Minor” (dzisiejsza Dobrudża), nad Morzem Czarnym. Byli ludźmi zamożnymi, co pozwoliło Kasjanowi zdobyć wykształcenie, zaś religijny klimat domu pozwolił mu dość wcześnie odkryć powołanie do życia monastycznego. Zaledwie bowiem osiągnął wiek młodzieńczy udał się do Palestyny, gdzie przyjęty został do klasztoru w Betlejem, niedaleko groty, w której narodził się Jezus. Pobyt w Palestynie pozwolił mu zapoznać się ze wschodnim monastycyzmem (opisze go później w swoim dziele „Reguły życia mnichów”).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję