Reklama

Wiadomości z Polski

Wypowiedzenia konkordatu, likwidacji lekcji religii w szkołach i zwrotu przyznanego ostatnio Kościołowi majątku żąda Antyklerykalna Partia Postępu "Racja". 29 sierpnia br. ogłosiła ona w Łodzi początek swojej działalności. Na czele ugrupowania stoi Roman Kotliński, redaktor naczelny tygodnika "Fakty i Mity".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uczciwe dziennikarstwo zawsze służy prawdzie

Msza św. z okazji 5-lecia niedzielnych Mszy św. w TV POLONIA

Biskup polowy WP gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczył 15 września br. w katedrze polowej WP Mszy św. z okazji 5-lecia transmisji niedzielnych Mszy św. w TV Polonia. Czytania liturgiczne odczytali dziennikarze telewizyjni.
W wygłoszonej homilii bp Głódź przypomniał, że dziennikarstwo to służba słowu, które jest narzędziem międzyludzkiej komunikacji. Wskazując na soborowy Dekret o środkach społecznego przekazywania myśli Inter mirifica, przypomniał, że Kościół uważa media za wytwory ludzkiego geniuszu, za wspaniały dar Boży i prawdziwe znaki czasu. Dobre, szlachetne, uczciwe dziennikarstwo służy prawdzie i nie rozmija się z sumieniem, nie wywołuje psychicznego dyskomfortu - powiedział bp Głódź.
Ksiądz Biskup życzył wszystkim dziennikarzom, by służba prawdzie stała się ich najbardziej ambitnym zadaniem i powinnością, a polskim mediom - by nie zatraciły swej tożsamości i służyły budowaniu jedności, wspólnoty w prawdzie, szacunku i społecznej miłości.
Po homilii bp Głódź pobłogosławił tablicę, na której umieszczono słowa: "Dziennikarzom polskim, którzy oddali życie za Ojczyznę - dziennikarze prasy, radia i telewizji". Na tablicy wyryto kamerę, mikrofon i maszynę do pisania. Wieniec pod tablicą złożyli: red. Bohdan Tomaszewski i red. Bogdan Sadowski. Żołnierze z Kompanii Reprezentacyjnej WP zaciągnęli przy tablicy posterunek honorowy.
We Mszy św. uczestniczyli m.in. Antoni Bartkiewicz - dyrektor TV Polonia, Ryszard Pacławski - dyrektor TV 3, a także liczne grono dziennikarzy i pracowników mediów.

Rafał Chromiński

Przed nami totalitarne zagrożenie

Partia "Racja" ma zamiar wziąć udział w wyborach samorządowych. "Liczymy głównie na głosy elektoratu lewicowego" - mówi rzecznik partii Marek Szenborn, dziennikarz Faktów i Mitów. Jak twierdzą liderzy ugrupowania, liczy ono 7 tys. członków. Organem prasowym będzie skandalizujący tygodnik. Partia Kotlińskiego chce przede wszystkim jednostronnego wypowiedzenia konkordatu, likwidacji nauczania religii w szkołach i "natychmiastowego zwrotu zagrabionego i wyłudzonego przez Kościół rzymskokatolicki polskiego majątku narodowego". Zdaniem ks. dr. Waldemara Kulbata z Łodzi, wykładowcy socjologii i katolickiej nauki społecznej, jest to sformułowanie utrzymane w najskrajniejszej totalitarnej retoryce, a pomówienie Kościoła o grabież i wyłudzenie majątku narodowego powinno spowodować wszczęcie postępowania prokuratorskiego z urzędu przeciwko autorom tych publicznych oszczerstw.
Z założeń programowych ugrupowania wynika, że konkordat "czyni nasz kraj lennym wobec Watykanu, a z księży katolickich tworzy grupę specjalnie uprzywilejowanych osób". "Racja" dopuszcza nauczanie o wszelkich systemach światopoglądowych, ale nie zgadza się na lekcje, na których wykłada się konkretną doktrynę religijną. Partia żąda wstrzymania wszelkich dotacji państwowych na budowę i remonty "jakichkolwiek obiektów sakralnych", dopuszczając jedynie współuczestnictwo w renowacji najbardziej wartościowych budowli. Chce rozliczenia "aferzystów, łapówkarzy i złodziei", którzy po 1989 r. "zamienili nasz kraj w katolicką republikę bananową, gdzie rządzi kler, kolesie i panoszy się bezprawie".
Ks. Kulbat wyjaśnia: "Te oskarżenia dokonywane są na podstawie znanej zasady łapaj złodzieja. Kościoły i inne obiekty sakralne stanowią najcenniejszy skarb i dziedzictwo całego narodu. We wszystkich cywilizowanych, nawet laickich, ale demokratycznych systemach troska o skarby kultury jest czymś oczywistym - np. laicka Francja olbrzymie sumy poświęca na konserwację gotyckich katedr. Ponadto istniejąca pomoc stanowi jedynie niewielki margines w porównaniu z ofiarami wiernych, które są podstawą wszelkich prac. Jak się zdaje, główna część postulatów partii dotyczy spraw finansowych. Wypada wspomnieć, że katolicy płacą podatki, które idą również na utrzymywanie partii politycznych".
Kotliński, ksiądz, który zrzucił sutannę i wkrótce potem wydał skandalizujące książki, nie ukrywa niechęci do Kościoła. Początkowo (jeszcze w 1998 r.) deklarował, że chce jego odnowy. Teraz przyznaje, że jego postawa się "zradykalizowała". "W Kościele rzymskokatolickim nie ma Ducha Świętego. Nie ma sensu go reformować" - twierdzi. Według niego, Jan Paweł II niepotrzebnie przyjeżdżał do Polski, bo tylko "naraził ją na niepotrzebne koszty".
"Twórczość Kotlińskiego ma wiele wspólnego z duchem diabelskim ze względu na perfidię i ogromny ładunek nienawiści - zauważa ks. Kulbat. - Pismo Święte wyraźnie nazywa szatana oskarżycielem braci naszych. Dla ludzi wierzących to właśnie istniejący realnie Kościół został ustanowiony przez Jezusa Chrystusa, i jest on święty, gdyż święty jest jego założyciel - Chrystus. Kościół rodzi świętych, święte są także sakramenty Kościoła, ponadto Kościół prowadzi grzesznych i słabych ludzi do świętości" - mówi ks. Kulbat.
Zdaniem Marka Szenborna z Faktów i Mitów, "antyklerykalizm nie jest przeciwko żadnej religii, jest tylko przeciwko dominacji jakiejkolwiek religii w życiu społecznym". Kotliński uważa, że w Polsce uprzywilejowaną pozycję ma tylko Kościół rzymskokatolicki.
Mówi ks. dr Marek Stępniak, wykładowca teologii pastoralnej i asystent Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej: "Jeżeli Kotliński uważa, że tzw. dominacja religii katolickiej jest szkodliwa i trzeba z nią walczyć, to proponuje, choć nie bezpośrednio, zwalczanie katolickiej większości społeczeństwa polskiego. Takie postulaty oficjalnie funkcjonowały do 1989 r., a i obecnie niektórzy posłowie do nich powracają - zauważa. - Walka z religią to walka z podstawowym prawem człowieka. Jeżeli nie podoba się Kotlińskiemu większość społeczeństwa, w jakim żyje, to albo powinien zmienić kraj, albo zaakceptować fakty" - konkluduje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Łukasz Głowacki

Dni skupienia sióstr pielęgniarek zakonnych

Hasłem dni skupienia odbywających się w dniach 10-12 września były słowa: Umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie. Konferencje dla 230 sióstr głosili: ks. dr Lucjan Szczepaniak i ks. Józef Jachimczak CM, krajowy duszpasterz służby zdrowia.
Na zakończenie dni skupienia Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył biskup diecezji ełckiej Edward Samsel, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Organizatorką spotkania była s. Weronika Banasiak, przewodnicząca Komisji ds. Pielęgniarstwa przy Konsulcie Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.

Reklama

Pielgrzymka Legionu Maryi

9. Ogólnopolska Pielgrzymka Legionu Maryi zgromadziła 13 i 14 września blisko 7 tys. osób. Centralnej Mszy św. w sobotę o godz. 11.00 na Szczycie przewodniczył bp Roman Marcinkowski z Płocka, krajowy opiekun LM, m.in. w koncelebrze z ks. Januszem Węgrzeckim, kierownikiem duchowym LM. "Legion uważa za swe zadanie przygotować rolę pod zasiew Słowa Bożego, aby przynosiło plon stokrotny" - mówił w homilii Ksiądz Biskup.

Reklama

Jubileuszowa Pielgrzymka Ludzi Morza

20. Pielgrzymka Ludzi Morza zgromadziła 13 i 14 września ok. 1,5 tys. osób. "Ludzie morza to wielka rodzina. To marynarze, rybacy, portowcy, stoczniowcy, studenci wyższych szkół morskich, administracja morska, a także ci, których morze doświadczyło, którzy stracili najbliższych na morzu" - powiedział organizator pielgrzymki - o. Edward Pracz CSSR z Gdyni, dyrektor dzieła duszpasterstwa ludzi morza. W pielgrzymce wzięli udział także marynarze z Filipin i Rosji.
Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej odprawił metropolita gdański - abp Tadeusz Gocłowski. Pielgrzymów powitał podprzeor Jasnej Góry - o. Sebastian Matecki. Po Mszy św. wykład pt. Zawały serca u marynarzy i rybaków wygłosił dr n. med. Bogdan Jaremin.

Reklama

Pielgrzymka świata pracy

20. Jubileuszowa Ogólnopolska Pielgrzymka Świata Pracy rozpoczęła się 14 września wieczorem Mszą św., którą odprawił metropolita gdański - abp Tadeusz Gocłowski wraz z biskupem diecezji radomskiej Zygmuntem Zimowskim.
15 września centralnej Mszy św. na Szczycie o godz. 11.00 przewodniczył metropolita katowicki - abp Damian Zimoń, z którym koncelebrował abp Gocłowski i 65 księży. Zebranych w imieniu Jasnej Góry powitał przeor - o. Marian Lubelski. "Przez pracę mamy zdobywać chrześcijańską świętość. Świadomość, że przez pracę człowiek uczestniczy w dziele stworzenia, stanowi najgłębszą pobudkę do jej podejmowania" - mówił Ojciec Przeor. Pielgrzymka zgromadziła pod Jasnogórskim Szczytem ok. 15 tys. osób, wśród których byli obecni m. in Marian Krzaklewski - przewodniczący Związku "Solidarność", i Marianna Popiełuszko - matka ks. Jerzego Popiełuszki. "Można dzisiaj być bogatym - nie pracując i można być biednym - mając pracę. Dlatego w tym chaosie ważne jest przywrócenie terminowi praca pełnego, najgłębszego znaczenia, bez którego niemożliwe jest przemienianie świata w duchu miłosierdzia Bożego, w którym świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście" - mówił w homilii abp Damian Zimoń.
Specjalny list do uczestników pielgrzymki przysłał Jan Paweł II. Organizatorem pielgrzymki był Zbigniew Bonarski z ramienia Komisji Krajowej NSZZ "S". Mszy św. towarzyszyła orkiestra KWK Staszic.

20. Pielgrzymka Głuchoniemych

Zgromadziła ona 14 września ponad 2,5 tys. osób niesłyszących i ze znacznym ubytkiem słuchu. W Bazylice Mszy św. przewodniczył jedyny "migający" biskup w Polsce - Antoni Długosz z Częstochowy, który również wygłosił kazanie. W języku migowym uczestnicy pielgrzymki modlili się podczas Koronki do Miłosierdzia Bożego, Różańca i Drogi Krzyżowej. Organizatorem spotkania na Jasnej Górze była archidiecezja katowicka na czele z ks. Adamem Michalskim, krajowym duszpasterzem głuchoniemych.

Reklama

Skarbowcy na Jasnej Górze

14 września ponad 2,5 tys. osób - pracowników urzędów skarbowych z rodzinami - uczestniczyło w 6. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Skarbowców na Jasną Górę. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył ks. Henryk Drozd - krajowy duszpasterz skarbowców. Pielgrzymi w darze ołtarza złożyli kielich mszalny. Spotkanie zorganizowała Fundacja Skarbowości im. Jana Pawła II w Bydgoszczy wraz z prezesem Sławomirem Dworskim.

W skrócie

11 września - o. Tadeusz Rydzyk odprawił Mszę św. dla 20-osobowej grupy pracowników Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
- W Kaplicy Matki Bożej o. Kamil Szustak OSPPE odprawił Mszę św. w intencji ofiar zamachu terrorystycznego w Nowym Jorku i Waszyngtonie w pierwszą rocznicę tragedii.
- Po 45 dniach pieszego pielgrzymowania przybyła na Jasną Górę 78-letnia Włoszka Emma Morosini z Castiglioni Siviere.

14 września - przybyły: pielgrzymka rowerowa z Tarnowa (63 osoby) oraz 2 pielgrzymki piesze z: Czarnego Lasu (90) i Rędzin (300).
- Tego samego dnia Jasną Górę odwiedzili strażacy z Nowego Jorku i New Jersey, którzy brali udział w akcji ratowniczej World Trade Center 11 września ub.r. Uczestniczyli oni we Mszy św. W darach ołtarza złożyli metalowy krzyż, wykonany z belki stropowej zniszczonego budynku, oraz medal symbolizujący ofiarność strażaków i policji USA. Intencją przekazanych darów była prośba o modlitwę za ofiary ataków terrorystycznych, wśród których są ratownicy.

Zapowiedzi

2 października - Inauguracja Roku Akademickiego Politechniki Częstochowskiej.

2-5 października - Rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

5 października - Pielgrzymka Kobiet po Mastektomii;
- Pielgrzymka Prawników;
- Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Przemyskiej.

6 października - Odpust Matki Bożej Różańcowej.

O. Robert Mirosław Łukaszuk OSPPE - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

Tydzień w Polsce

W warszawskiej archikatedrze po raz pierwszy świętowano liturgiczne wspomnienie bł. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Mszy św. dziękczynnej za jego beatyfikację przewodniczył Prymas Polski - kard. Józef Glemp.

17 września w całym kraju oddano hołd ofiarom sowieckiej agresji na Polskę w 1939 r. Modlitwy przy warszawskim pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odmówili: Prymas Polski, biskup polowy WP oraz biskup ewangelicki i ksiądz prawosławny.

Kard. Józef Glemp w homilii wygłoszonej podczas świętowanego 15 września w Skrzatuszu k. Piły jubileuszu 30-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej potępił wydalanie z Rosji polskich księży katolickich.

Tegoroczne spotkanie duszpasterzy ludzi pracy z całego kraju odbyło się w Tarnowie. Przedmiotem obrad księży była m.in. pomoc osobom bezrobotnym.

Kilka tysięcy osób z całej Polski i Białorusi wzięło udział w Marszu Żywych Pamięci Polskiego Sybiru, który odbył się w Białymstoku.

Konferencja nt. Modernizacja i wiara. Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej odbyła się w Krakowie z udziałem wybitnych osobistości życia społecznego, politycznego i Kościoła zajmujących się procesem integracji. Gościem konferencji był m.in. abp Jean-Louis Tauran z Watykanu.

Zmarł prekursor i opiekun ruchu hospicyjnego w Polsce - ks. Eugeniusz Dutkiewicz.

Podczas wizyty w Polsce - ostatniej przed planowanym na późną jesień br. finałem negocjacji o rozszerzeniu Unii Europejskiej - komisarz ds. rolnictwa Franz Fischler stwierdził m. in., że "nie można pozwolić, by rolnictwo stało się hamulcem w procesie negocjacyjnym z kandydatami do UE". Posłowie wygwizdali unijnego komisarza.

Po wejściu do Unii Europejskiej Polska nie będzie płatnikiem netto - potwierdziła Komisja Europejska w raporcie przedstawionym Radzie UE. Oznacza to, że składki Polski do unijnej kasy nie będą wyższe niż otrzymywane dotacje. Skala pomocy UE dla naszego kraju będzie jednak bardzo niewielka.

Premier skarcił wicepremiera Jarosława Kalinowskiego i ministra gospodarki Jacka Piechotę jako winnych afery, jaka rozpętała się wokół polsko-węgierskiej umowy celnej.

W przyjętym dokumencie pn. Strategia walki z korupcją rząd zaproponował m.in. wprowadzenie jawności oświadczeń majątkowych pracowników MSWiA, służb skarbowych i transportowych.

Ministerstwo Pracy podało, że na koniec br. stopa bezrobocia wzrośnie do 18,6-18,8 % (z 17,4 % w sierpniu br.). Tymczasem działający przy Polskiej Akademii Nauk Komitet Prognoz "Polska 2000 Plus" oszacował, że w ciągu najbliższych 10 lat nie mamy co liczyć na spadek liczby bezrobotnych (możemy co najwyżej liczyć na powstrzymanie wzrostu bezrobocia).

Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja w sierpniu br. znów pobiła rekord, schodząc do poziomu 1,2 % (z 1,3 % w lipcu br.). Pod koniec roku może wzrosnąć do 2 proc. - oceniają analitycy.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4. sezonu "The Chosen"

2024-03-28 11:39

[ TEMATY ]

„The Chosen”

Materiały promocyjne/thechosen.pl

Serial o Jezusie z kolejnym sukcesem. W polskich kinach 4. sezon zebrał ponad 50 000 widzów, a licznik wciąż rośnie. Kolejne odcinki serialu, co stało się całkowitym fenomenem w branży filmowej, wciąż wyświetlane są w kinach.

Poza repertuarowym wyświetlaniem w kinach, również społeczność ambasadorów serialu organizuje w całej Polsce pokazy grupowe, które nierzadko mają sale zajęte do ostatnich miejsc. W wielu miejscowościach można wybrać się na taki pokaz czy to do kina sieciowego, lokalnego czy domu kultury. Kina widząc ogromne zainteresowanie same wstawiają do repertuaru kolejne odcinki lub powtarzają wyświetlanie od 1 odcinka. Już pojawiają się pierwsze całodzienne maratony z 4. sezonem.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś o godności Króla, Kapłana i Syna Bożego

2024-03-24 22:02

Archidiecezja Łódzka

O godności Króla, Kapłana i Syna Bożego mówił w pierwszym dniu rekolekcje wielkopostnych kard. Grzegorz Ryś. Msza Św. była sprawowana w Sanktuarium Imienia Jezus.

Jest już tradycją, że w Niedzielę Palmową rozpoczynają się wielkopostne rekolekcje dla łodzi, które głosił Metropolita Łódzki. W pierwszym dniu rekolekcji kard. Ryś mówił Jezusie Chrystusie i jego godności Króla, Kapłana i Syna Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: sensem Eucharystii jest spotkanie z miłością

2024-03-28 20:44

[ TEMATY ]

Kraków

Wielki Czwartek

bp Damian Muskus

diecezja.pl

- Przy jednym stole spotykają się z Jezusem biedacy, grzesznicy, słabi i poranieni ludzie. To nie jest uczta w nagrodę za dobre sprawowanie, uroczysta kolacja dla wybrańców, którzy zasłużyli na zaproszenie - mówił w Wielki Czwartek o Eucharystii bp Damian Muskus OFM. Krakowski biskup pomocniczy przewodniczył Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Krakowie-Borku Fałęckim.

- Bóg, który pokornie schyla się do ziemi, by umyć nogi człowiekowi, nie wywołuje entuzjazmu. Ten osobisty i czuły gest budzi sprzeciw i zgorszenie wielu - mówił bp Muskus, zauważając, że obraz Boga, który obmywa nogi uczniom, kojarzy się z upokorzeniem. - Paradoksalnie łatwiej przyjąć fakt, że Jezus cierpiał i poniósł śmierć na krzyżu, niż zaakceptować Boga, który z miłości obmywa ludzkie stopy - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję