Reklama

Europa

Rosja: Meksykanin nowym proboszczem parafii katolickiej św. Piotra i Pawła w Moskwie

Pochodzący z Meksyku 54-letni ks. Fernando Vera Zorrilla jest od 29 czerwca nowym proboszczem katolickiej parafii św. Piotra i Pawła w Moskwie. Zastąpił ks. Igora Kowalewskiego, który pełnił ten urząd od 2003 roku. O zmianie poinformował arcybiskup metropolita archidiecezji Matki Bożej w stolicy Rosji Paolo Pezzi w czasie Mszy, której przewodniczył w uroczystość obu świętych apostołów.

[ TEMATY ]

proboszcz

Moskwa

Meksykanin

wikipedia.org / foter.com / CC BY-SA 3.0

Kościół pod ich wezwaniem wzniesiono w samym centrum Moskwy, na dzisiejszym Milutińskim Pierieułku w połowie XIX wieku. W 1933 komuniści zamknęli go i przebudowali dla potrzeb administracyjnych, zmieniając i zniekształcając nie do poznania wygląd świątyni.

Po zmianach ustrojowych w ówczesnym ZSRR w 1991 władze stołeczne zarejestrowały parafię katolicką św. Piotra i Pawła, jednakże samego budynku dotychczas nie zwrócono jego pierwotnym właścicielom, mimo ich wieloletnich starań. Oficjalnie powodem odmowy jest fakt, iż gmach byłego kościoła został sprywatyzowany. Wspólnota parafialna korzysta więc na co dzień z gościny pobliskiego kościoła św. Ludwika (tzw. „francuskiego”), który w czasach sowieckich był jednym z zaledwie dwóch kościołów katolickich, czynnych na ogromnym obszarze Europejskiej Części Rosji.

Pod koniec Mszy św. ks. Kowalewski przypomniał, że od czasu, gdy 4 lipca 1998 przyjął święcenia kapłańskie, nieustannie służył w różnych strukturach katolickich w Rosji, m.in. jako sekretarz generalny miejscowego episkopatu, ale zawsze był związany z kościołem św. Ludwika i parafią pw. obu apostołów, którą zarządzał od 2003.

Reklama

Ks. Fernando Vera Zorrilla urodził się1 lipca 1967 w Monterrey na północy Meksyku. Z wykształcenia jest inżynierem chemikiem i przez kilka lat pracował w zakładzie hutniczym. Czuł jednak powołanie kapłańskie i w wieku 29 lat wstąpił do seminarium duchownego prałatury Opus Dei w Rzymie i tam w 2001 przyjął święcenia kapłańskie.

Po powrocie do ojczyzny pracował duszpastersko w Mieście Meksyku i w Guadalajarze. W 2007 przybył do Rosji na prośbę ówczesnego metropolity w Moskwie abp. Tadeusza Kondrusiewicza, który poprosił biskupów meksykańskich o przysłanie kapłana z Opus Dei. Od tamtego czasu nieprzerwanie posługuje w tym kraju, który stał się jego nowym domem i w którym – jak wyznał w jednym z wywiadów – chciałby zostać kiedyś pochowany.

2021-07-02 20:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Jacek Michalewski nowym duszpasterzem akademickim i proboszczem

[ TEMATY ]

proboszcz

diecezja

Magdalena Niebudek

Ks. Jacek Michalewski

Ks. Jacek Michalewski

Ks. Jacek Michalewski, dotychczasowy proboszcz parafii Najświętszego Imienia Maryi w Gaszynie oraz Diecezjalny Asystent Kościelny Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej został mianowany przez abp. Wacława Depo metropolitę częstochowskiego nowym duszpasterzem akademickim i proboszczem personalnej parafii akademickiej pw. św. Ireneusza w Częstochowie. Ks. Jacek Michalewski został równocześnie mianowany dyrektorem ds. marektingu i promocji Katolickiego Radia Fiat.

CZYTAJ DALEJ

"Pojechali się modlić i zginęli...", czyli o Bożej (nie)sprawiedliwości

2022-08-06 16:21

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

wypadek w Chorwacji

Adobe.Stock

Katastrofa polskiego autokaru z pielgrzymami jadącymi do Medziugorie spowodowała falę komentarzy i pytań o Bożą niesprawiedliwość, gdy ludzie - przecież jadący, by się modlić - giną tragicznie lub odnoszą ciężkie obrażenia. Dla ludzi dalekich od wiary jest to argument na bezsensowność religii, a dla wierzących - trudne pytanie. Jak to zatem jest?

Po pierwsze, modlitwa, pielgrzymka, wszelkie pobożne praktyki to nie "zarabianie", jakaś wymiana z Bogiem za szczęście, bezpieczeństwo, zdrowie. Są one wyrazem wiary, praktyką wynikającą z tego, czym wiara w istocie jest, czyli z relacji z Bogiem. Nie można więc traktować tej sytuacji jako niesprawiedliwości Boga, który nie wziął pod uwagę zasług lub dobrych celów. To nie tak.

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu Niemcy zgładzili w komorze gazowej Edytę Stein

2022-08-09 07:09

[ TEMATY ]

Edyta Stein

św. Edyta Stein

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein, nauczycielka w Spirze, 1926 r.

Edyta Stein, nauczycielka w Spirze, 1926 r.

80 lat temu, 9 sierpnia 1942 r., w komorze gazowej niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau została zamordowana karmelitanka Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein). Była pierwszą Żydówką, która przeszła na katolicyzm i została wyniesiona na ołtarze.

Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę śmierci karmelitanki odbędą się we wtorek w Brzezince i Oświęcimiu z udziałem m.in. biskupów z Polski i Niemiec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję