Reklama

Niedziela Łódzka

Piotrków Tryb.: Pielgrzmi z Piotrkowa na Jasnej Górze

W środę, po czterech dniach pielgrzymowania, 480 pielgrzymów z Piotrkowa Trybunalskiego i okolicznych miejscowości dotarło na Jasną Górę.

Wyruszyli oni na pątniczy szlak w niedzielę, 11 lipca, po Mszy św. w piotrkowskiej Farze. Hasło przewodnie tegorocznej pielgrzymki brzmi: „Jezus nadzieją Kościoła łódzkiego” i nawiązuje ono do 100-lecia erygowania diecezji łódzkiej. – Jak co roku pielgrzymujemy na święto Matki Bożej z Góry Karmel. Szliśmy w trzech grupach. Najmłodszy pielgrzym ma 1,5 roku, zaś najstarszy pątnik - 75 lat.

Ze względu na ograniczenia epidemiczne pielgrzymi codziennie po dojściu na noclegi wracali autokarami do swoich domów, zaś następnego dnia byli dowożeni na miejsce rozpoczęcia kolejnego etapu pielgrzymowania – wyjaśnia ks. Paweł Słabaszewski, kierownik pielgrzymki. W dniu wczorajszym, porannej Mszy św. w kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej przewodniczył bp Ireneusz Pękalski.

Reklama

Nawiązując do hasła pielgrzymki, Biskup mówił w homilii o Maryi jako Tej, która jest źródłem nadziei i zachęcał wszystkich do zawierzenia się Jezusowi, a więc do okazania takiej ufności, jaką miała w sobie Maryja. Za wzór całkowitego zawierzenia kaznodzieja podał kard. Stefana Wyszyńskiego - wielkiego Prymasa Tysiąclecia, który we wrześniu zostanie ogłoszony błogosławionym. Po Mszy św. pątnicy uczestniczyli w nabożeństwie drogi krzyżowej, które odbyło się na wałach jasnogórskich, natomiast o godz. 15.00 wzięli udział w nabożeństwie ku czci Bożego Miłosierdzia w Dolinie Miłosierdzia. W godzinach wieczornych każda z trzech grup uczestniczyła w czuwaniu, które zakończyła Mszą św. z obrzędem przyjęcia szkaplerza.

W dniu dzisiejszym, tj. w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel, pielgrzymi wezmą udział w uroczystej Mszy św. na szczycie jasnogórskiego klasztoru, po czym wrócą do Piotrkowa Trybunalskiego. 152. pielgrzymkę zakończy wspólna liturgia Mszy św. w sobotę, 17 lipca, w piotrkowskiej Farze.

2021-07-16 10:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

[ TEMATY ]

psychologia

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Nie ma znaczenia, czy jesteś w pracy, na spotkaniu koleżeńskim/przyjacielskim/integracyjnym, czy właśnie unosisz się na skrzydłach romantycznego związku albo po prostu przeżywasz małżeńską codzienność, a może jesteś zaproszony/-a do rady rodzicielskiej lub zaraz wkroczysz w jakieś inne relacje mniej lub bardziej interesujące – zawsze uważaj na zachowania innych.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Medytacja chrześcijańska jako forma modlitwy [zaproszenie]

2023-02-08 12:24

Archiwum organizatorów

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym jest medytacja chrześcijańska, albo znasz tę formę modlitwy, ale chcesz ją pogłębić, to spotkanie jest dla Ciebie, gdyż dotyczy szeroko rozumianej medytacji chrześcijańskiej.

Spotkanie zorganizowała wspólnota Pogłębiarka w Stacji Dialog – kawiarni prowadzonej przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Będzie o medytacji, o rozproszeniach, czyli cała Pełnia. Po konferencji, którą wygłosi o. Grzegorz Kramer, jezuita, będzie też okazja na chwilę praktyki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję