Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wysiłek chrześcijanina w celu promowania sprawiedliwości, jego zaangażowanie w obronę słabszych, jego humanitarne działanie płynące z troski o chleb dla tych, którzy są go pozbawieni, o opiekę nad chorymi oraz z pragnienia, by wychodzić naprzeciw każdej potrzebie, czerpie energię z tego szczególnego i niewyczerpanego skarbu miłości, jakim jest całkowite oddanie się Jezusa Ojcu. Wierzący wezwany jest do naśladowania Chrystusa, prawdziwego Boga i prawdziwego Człowieka, który w doskonałym posłuszeństwie woli Ojca uniżył samego siebie (por. Flp 2, 6 nn), oddając się nam w bezinteresownej i niczym nieograniczonej miłości, aż do śmierci na krzyżu. Z Kalwarii rozlega się w sposób wymowny przesłanie miłości Trójjedynego Boga, skierowane do ludzi wszystkich narodów i czasów.
Jan Paweł II - papież
(Z orędzia na Wielki Post 2003 r.)

"Anioł Pański" z Papieżem

Reklama

16 lutego podczas przemówienia przed modlitwą Anioł Pański w Watykanie Jan Paweł II jednoznacznie zaapelował o uwzględnienie w traktacie konstytucyjnym Unii Europejskiej odniesienia do chrześcijańskich korzeni naszego kontynentu. Papież przypomniał obchodzone 14 lutego święto św. Cyryla i św. Metodego, apostołów Słowian i współpatronów Europy, których "dzieło przyczyniło się do utwierdzenia chrześcijańskich korzeni Europy, korzeni, które przekazały ożywcze soki instytucjom europejskim". "Właśnie dlatego postuluje się - mówił Ojciec Święty - by w przyszłym traktacie konstytucyjnym Wspólnoty Europejskiej nie zabrakło miejsca dla tego wspólnego dziedzictwa Wschodu i Zachodu. Takie odniesienie nic nie odbierze właściwie pojętej świeckości struktur politycznych. Wprost przeciwnie, zabezpieczy nasz kontynent przed podwójnym niebezpieczeństwem: z jednej strony przed ideologiczną laicyzacją, z drugiej - przed sekciarskim integryzmem. (...) Odwołując się do wartości chrześcijaństwa i pamiętając o swej przeszłości, narody europejskie będą mogły krzewić w całym świecie pokój i sprawiedliwość" - przekonywał Papież.
Jan Paweł II podkreślił, że ukształtowani w kulturze bizantyjskiej dwaj bracia podjęli ewangelizację narodów słowiańskich, a "szczególnym rysem ich apostołowania było to, że zachowali wierność rzymskiemu papieżowi i patriarsze Konstantynopola, zachowując uznanie i szacunek dla tradycji i języka Słowian". Ojciec Święty zaapelował: "Niech ich przykład i wstawiennictwo pomaga chrześcijanom Wschodu i Zachodu odbudowywać pełną jedność między sobą".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jan Paweł II do Polaków

Reklama

Jan Paweł II, zwracając się do obecnych na audiencji generalnej rodaków, nawiązał do wygłoszonej wcześniej po włosku katechezy. Zaczął jednak od powitania licznej grupy sympatyków Klubu Wisła Kraków.
Kibice wstali z miejsc i przez długą chwilę skandowali nazwę swego klubu, machając szalikami, na zakończenie zaś zawołali głośno: "Kochamy Ciebie!".
"Pozdrawiam zwłaszcza pielgrzymów "Wisły" - zaczął Papież. - Zawsze myślałem, że Wisła płynie przez Kraków do Gdańska i do Bałtyku. Dziś się okazało, że Wisła płynie do Rzymu!...".
"Rozważaliśmy dzisiaj - mówił następnie - treść Pieśni trzech młodzieńców z Księgi Daniela. Ma ona charakter hymnu uwielbienia. Trzej młodzieńcy, wierni Bogu - wbrew nakazowi króla Nabuchodonozora, nie chcieli oddawać czci pogańskiemu bóstwu, złotemu posągowi. Skazani za to na śmierć w rozpalonym piecu, całą swoją ufność pokładają w Jedynym, Wszechmogącym Bogu, który przychodzi im z pomocą. Pełni wdzięczności w tym właśnie piecu ognistym wychwalają Stwórcę, który jest «uwielbiony i przesławny na wieki»" (por. Dn 3, 53).
Prośmy również i my dla siebie i dla naszych bliskich o umiejętność dziękczynienia Bogu za dary Bożej Opatrzności. Serdeczne pozdrowienie dla Was, dla Waszych parafii i wspólnot oraz dla wszystkich Polaków na całym świecie! Szczęść Boże!".
W wypełnionej jak nigdy chyba Auli Pawła VI (mówi się o ponad 10 tys. pielgrzymów) byli: kapłani egzorcyści z całej Polski, Liceum Ogólnokształcące im. Nowodworskiego z Krakowa, Zespół Szkół Plastycznych z Kielc, grupa dzieci z Przedszkola Sióstr Duszy Chrystusa z Krakowa na Prądniku Białym, parafialny klub sportowy "Jakub" z Więcławic k. Krakowa, sympatycy Klubu Wisła Kraków, Okręgowy Związek Piłki Nożnej z Radomia.

Audiencja generalna, 19 lutego 2003 r.

Kard. Etchegaray spotkał się z prezydentem Iraku

Reklama

15 lutego br. papieski wysłannik do Bagdadu kard. Roger Etchegaray spotkał się z Saddamem Husajnem. Dopiero po pięciu dniach od przyjazdu przyjęty został przez prezydenta Iraku. Kardynał mówił o tym spotkaniu w Radiu Watykańskim. Przypomniał, że jego misja ma charakter duchowy.
"Trzeba pamiętać, że Kościół ma sposób mówienia o pokoju i zabiegania o pokój inny od tych wszystkich, którzy zabiegają o niego z takim oddaniem w tych decydujących dniach" - powiedział Kardynał. Powtórzył słowa Jana Pawła II, że Kościół "jest rzecznikiem sumienia moralnego ludzkości, która pragnie i potrzebuje pokoju".
"W rozmowie z Saddamem Husajnem poruszyliśmy konkretne problemy, ale ze zrozumiałych powodów nie mogę ujawnić szczegółów - mówił w watykańskiej rozgłośni jeden z najbliższych współpracowników Papieża. - Mogę powiedzieć, iż zastanawialiśmy się, czy uczyniono wszystko - wszyscy, nie tylko Irak - dla zagwarantowania pokoju i przywrócenia atmosfery zaufania, która pozwoliłaby temu krajowi odnaleźć miejsce, na jakie zasługuje we wspólnocie międzynarodowej. Naród iracki był w centrum naszych rozmów - cały naród - bez wyjątku. Mogłem zdać sobie sprawę z tego, do jakiego stopnia naród iracki pragnie sprawiedliwego i trwałego pokoju. Kościół wyraził solidarność z tym narodem, który tyle wycierpiał od czasu wojny z Iranem, a potem przez długie lata embarga. W końcu w imieniu Papieża zaapelowałem do sumienia wszystkich, od których w tych decydujących dniach w jakimś stopniu zależą losy pokoju, ponieważ cokolwiek się stanie, do sumienia należeć będzie ostatnie słowo".
Na zakończenie swej wypowiedzi kard. Etchegaray oświadczył: "Ufam, że wszyscy angażujemy wszystkie nasze siły i czas, ażeby pomóc temu krajowi stawić czoło zagrażającym mu tak poważnie niebezpieczeństwom".

Audiencja dla Kofi Annana

Organizacja Narodów Zjednoczonych ma do odegrania zasadniczą rolę w uregulowaniu kryzysu irackiego i należy życzyć jej, aby znalazła sprawiedliwe i skuteczne jego rozwiązanie. Do takiego wniosku doszli Jan Paweł II i sekretarz generalny ONZ Kofi Annan, którego Ojciec Święty przyjął 18 lutego br. wieczorem w swej rezydencji w Watykanie. Komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej stwierdza, że spotkanie to trwało pół godziny i "przebiegało w serdecznej atmosferze".
Obaj rozmówcy podkreślili, że znalezienie sprawiedliwego i skutecznego rozwiązania napiętej sytuacji w Iraku musi nastąpić "w warunkach poszanowania prawa międzynarodowego, którego ONZ jest gwarantem". Jednocześnie zwrócili uwagę, że należy przy tym oszczędzić cierpień ludności tego kraju, już i tak wycieńczonej wieloletnim embargiem - stwierdza komunikat watykańskiego Biura Prasowego.
Podczas swego pobytu w Watykanie sekretarz generalny ONZ spotkał się także z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano i kard. Rogerem Etchegarayem, który niedawno powrócił z Iraku. To drugie spotkanie nie było wcześniej planowane.
W Watykanie zapowiedziano, że w ramach poszukiwania pokojowego rozwiązania kryzysu irackiego Papież przyjmie na audiencji premiera Wielkiej Brytanii Tony´ego Blaira.

Spotkanie z biskupami związanymi z Ruchem "Focolari"

Jan Paweł II przyjął 13 lutego na specjalnej audiencji w Watykanie około stu biskupów zaprzyjaźnionych z Ruchem "Focolari". Na czele delegacji stał kard. Miloslav Vlk - arcybiskup Pragi. Biskupi brali udział w konferencji na temat Duchowość komunii: jedność kościelna i powszechne braterstwo. Obecna była także założycielka Ruchu - Chiara Lubich.
Jan Paweł II stwierdził, że konferencja jest odpowiedzią na apel zawarty w jego liście apostolskim Novo millennio ineunte o "krzewienie duchowości komunii" i "uczynienie Kościoła domem i szkołą komunii" (por. n. 43). Papież przypomniał, że wiele elementów składa się na ową duchowość komunii, a niektóre z nich wzbogacił Ruch "Focolari", "zaangażowany w dawanie świadectwa «duchowości jedności»".
Ojciec Święty zwrócił uwagę na dynamiczny charakter tej duchowości oraz potrzebę poznania "sztuki «uświęcania się razem», na drodze indywidualnej i wspólnotowej". "Potrzebna jest również - powiedział Jan Paweł II - coraz bardziej organiczna komunia «między wymiarem instytucjonalnym a wymiarem charyzmatycznym» Kościoła".
Ruch "Dzieło Maryi" - "Focolari", powstał we Włoszech w latach 40. Jego celem jest budowanie wspólnoty wszędzie tam, gdzie jest ona zagrożona lub trudna do osiągnięcia: w małżeństwach, rodzinach, Kościele, wśród przedstawicieli różnych wyznań i kultur. Obecnie wspólnoty Ruchu pracują i modlą się w 120 krajach na wszystkich kontynentach.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sosnowiec: Wniosek o aresztowanie księdza, w którego mieszkaniu zmarł mężczyzna

2025-01-09 16:18

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Prokuratura chce aresztowania księdza Krystiana Z. z diecezji sosnowieckiej, w którego mieszkaniu w marcu 2024 r. zmarł młody mężczyzna. W czwartek duchowny usłyszał rozszerzone zarzuty, główny z nich dotyczy nieumyślnego spowodowania śmierci.

Krystian Z., który dotychczas odpowiadał z wolnej stopy, został ponownie zatrzymany i w czwartek doprowadzony do Prokuratury Rejonowej Sosnowiec-Północ.
CZYTAJ DALEJ

Szczecin: Ubezpieczyciel nie chciał płacić za śmierć dziecka przed 22. tygodniem ciąży. Sąd po stronie matki!

2025-01-10 13:35

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

strata dziecka

Karol Porwich/Niedziela

Sąd Rejonowy Szczecin-Prawobrzeże i Zachód nakazał Towarzystwu Ubezpieczeń Compensa wypłatę odszkodowania oraz zwrot kosztów procesowych dla matki dwojga dzieci martwo urodzonych w 19. tygodniu ciąży - informuje Ordo Iuris.

To nie pierwsze problemy rodziców dzieci zmarłych przed narodzeniem, dotyczące odmowy wypłaty odszkodowań. Tym razem sprawa dotyczyła kobiety, która była w ciąży bliźniaczej. Trzy lata przed zajściem w ciążę przystąpiła ona do grupowego ubezpieczenia, którego zakres obejmował m.in. sytuację urodzenia się martwego noworodka. W 19. tygodniu ciąży kobieta urodziła dwójkę martwych dzieci. Następnie wystąpiła do ubezpieczyciela – TU Compensa S.A. – z wnioskiem o wypłatę świadczeń z tytułu urodzenia martwych dzieci, powołując się na zawartą umowę ubezpieczenia. Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania twierdząc, że nie została spełniona definicja „urodzenia się martwego dziecka”. Jego zdaniem fakt, że dzieci urodziły się martwe przed upływem 22. tygodnia ciąży, dyskwalifikuje zdarzenie do wypłaty świadczenia. W ocenie Compensy, okoliczności te były bezsporne i żadna ze stron ich nie kwestionowała.
CZYTAJ DALEJ

Jordania: kard. Parolin konsekrował nowy kościół w miejscu chrztu Jezusa nad Jordanem

2025-01-10 20:09

[ TEMATY ]

kard. Parolin

Jordania

Jordan

Grażyna Kołek/Niedziela

W Al-Maghtas na jordańskim brzegu Jordanu, czczonym jako miejsce chrztu Jezusa, został poświęcony 10 stycznia nowy kościół katolicki. Uroczystości z okazji dorocznej pielgrzymki jordańskich katolików na uroczystość Chrztu Pańskiego, przewodniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin. W kazaniu wygłoszonym wobec kilku tysięcy wiernych wezwał do uspokojenia sytuacji na Bliskim Wschodzie i podkreślił ważną rolę chrześcijan w tworzeniu sprawiedliwego i pokojowego społeczeństwa w ogarniętym konfliktem regionie, poinformował portal Vatican News.

Uroczystość poświęcenia, w której uczestniczyli m.in. łaciński patriarcha Jerozolimy, kard. Pierbattista Pizzaballa oraz liczni biskupi, przebiegała też znakiem solidarności Kościoła powszechnego ze wspólnotami chrześcijańskimi na Bliskim Wschodzie. „Moja dzisiejsza obecność tutaj powinna być widocznym znakiem jedności całego Kościoła” - powiedział kard. Parolin. Podkreślił, że tutejsi chrześcijanie mają szczególne powołanie: „być nasieniem nadziei”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję