Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Iraku

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Apel o pokój

Irakijczycy pragną pokoju. Nie wojna prewencyjna jest potrzebna, lecz prewencyjna dyplomacja, która pozwoliłaby jej uniknąć - powiedział m.in. łaciński arcybiskup Bagdadu Jean Benjamin Sleiman. Apel ten hierarcha wygłosił komentując w Radiu Watykańskim zakończoną 16 lutego br. misję pokojową kard. Rogera Etchegaray´a w Bagdadzie.
Abp Sleiman stwierdził, iż przez cały czas pobytu wysłannika papieskiego odnosiło się wrażenie, że "był z nami obecny Ojciec Święty". Przyznał, że w środkach przekazu jego kraju niewiele się dotąd mówiło o zabiegach Jana Pawła II o pokój. Jego zdaniem, wizyta kard. Etchegaray´a "podniosła na duchu wszystkich, którzy obawiali się, że nic nie zatrzyma puszczonej raz w ruch machiny wojennej". "Nadal panuje niepokój. Mimo wszystko jednak odczuwa się pewną nadzieję na poprawę, i za to wdzięczni jesteśmy Ojcu Świętemu" - powiedział abp Sleiman.

Z Unii Europejskiej

Sprzeciw biskupów wobec finansowania aborcji ze środków UE

Reklama

Stanowczy sprzeciw wobec propozycji finansowania ze środków Unii Europejskiej aborcji w krajach rozwijających się wyraziła Komisja Episkopatów Unii Europejskiej (ComECE). W ogłoszonym 13 lutego oświadczeniu podkreślono, że działania zachęcające do przerywania ciąży, podejmowane w ramach programów rozwoju dla tych krajów, nie mają nic wspólnego z tymi programami i są sprzeczne z wypracowanymi dla nich zasadami. Dokument wydano w związku z przyjęciem przez Parlament Europejski raportu, który wnosi poprawki do unijnych regulacji działań mających na celu pomoc krajom rozwijającym się w dziedzinie zdrowia i prawa do dostępu do tzw. usług w zakresie zdrowia płciowego i reprodukcyjnego.

Z Rosji

"Odwilż w stosunkach z kościołem katolickim"?

Reklama

Jako "przełom w stosunkach Rosji z Kościołem katolickim" zinterpretował dziennik Wriemia Nowostiej z 17 lutego br. wystąpienie rosyjskiego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej, Witalija Litwina, który powiedział m.in. włoskiej agencji ANSA, że wizyta Jana Pawła II w Rosji jest "konieczna" i zadeklarował gotowość przyjęcia w Rosji "nowych kapłanów katolickich" na miejsce 5 duchownych wydalonych w ub.r. "Na Kremlu postanowili zaprzyjaźnić się z katolikami" - pisze Wriemia Nowostiej. "Przykuwa uwagę fakt, że jeszcze miesiąc temu nawet mowy być nie mogło o jakichś rozmowach nt. wizyty wysokiego gościa z Watykanu, ani nt. rozwiązania kwestii wydalonych księży katolickich" - dodaje dziennik. Gazeta zauważa przy tym, że sytuacja "w dziwny sposób" zmieniła się po tym, gdy Władimir Putin przyjął listy uwierzytelniające od nuncjusza apostolskiego arcybiskupa Antonio Menniniego. Padły wówczas pierwsze deklaracje prezydenta co do "rozwoju dwustronnych stosunków" między Rosją a Watykanem.
W swoim wystąpieniu ambasador Litwin stwierdził cynicznie, że "wydalenie duchownych nie miało nic wspólnego z wypełnianiem przez nich posługi duszpasterskiej", lecz wynikało z faktu, że "złamali oni rosyjskie przepisy". Jednocześnie zaznaczał, że wszelkie konflikty związane z katolikami w Rosji nie dotyczą sfery stosunków Państwo-Kościół, lecz sfery "międzykościelnej" (stosunków katolików z rosyjską Cerkwią prawosławną).

Z Chin

Represje wobec katolików

Na nasilające się represje wobec Kościoła katolickiego w Chinach kontynentalnych zwrócił uwagę biskup Hong Kongu, Joseph Zen Ze-kiun. Podkreślił, że dotykają one również księży należących do uznawanego dotychczas przez władze tzw. Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich. Bp Zen wymienił m.in. przypadki zamykania niektórych seminariów, czy też odebranie prawa do nauczania księdzu, któremu zarzucono "naruszanie porządku publicznego".
Zdaniem bp. Zena, jeśli w cieszącym się dotychczas pewnymi swobodami Hong Kongu wprowadzone zostanie ustawodawstwo "antywywrotowe", to również i tam Kościół może być postawiony poza prawem. "Jeśli władze w Pekinie stwierdzą, że wierny Rzymowi Kościół «podziemny» zagraża bezpieczeństwu państwa, wówczas może się okazać, że jest on zakazany również w Hong Kongu" - powiedział m.in. katolicki biskup miasta.

Bułgaria

Reklama

Władze Bułgarii odmówiły wydania wiz pobytowych m.in. Misjonarkom Miłości, siostrom ze Zgromadzenia Matki Teresy z Kalkuty. Jest to wynik nowego restrykcyjnego prawa wyznaniowego. Zobowiązuje ono wszystkie, poza Kościołem prawosławnym, wspólnoty wyznaniowe w tym kraju do rejestracji w Bułgarskim Urzędzie Wyznań. Jednak ze względu na problemy biurokratyczne wstrzymał on zupełnie wydawanie wiz dla zagranicznych misjonarzy. "Takie traktowanie nie pozwala nam na długofalowe planowanie naszej pracy" - powiedziała m.in. siostra Misjonarka Miłości, której władze odmówiły wydania wizy.

Wietnam

Bracia Szkolni (Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich) otworzyli na południu Wietnamu ośrodek odwykowy dla narkomanów. Uroczystościom przewodniczył przełożony generalny zgromadzenia, br. Alvaro Rodriguez.
W samym tylko rejonie Miasta Hô Chi Minha (dawnego Sajgonu) jest ok. 17 tys. osób uzależnionych od narkotyków, z czego 10 proc. poniżej 18. roku życia. Ośrodek Braci Szkolnych prowadzi bezpłatnie terapie na kilku poziomach: psychologicznym, odwykowym oraz przez pracę. Ich celem jest pomoc młodym ludziom w powrocie do normalnego życia w społeczeństwie.

Chiny

Komunistyczne władze aresztowały kapłana "podziemnego" Kościoła katolickiego w Chinach, ks. Dong Yingmu. Wiadomość o aresztowaniu kapłana w Boże Narodzenie dotarła dopiero teraz. Został on zatrzymany, gdy szedł odprawiać Mszę św. w mieście Baoding w północno-wschodniej części kraju. Jest to znaczny ośrodek katolików wiernych Rzymowi w ChRL. Ich liczbę szacuje się tam na ponad 100 tys. Kapłana uwięziono bez procesu sądowego i być może zesłano do obozu pracy. Dołączył on do 10 innych duchownych tej samej diecezji, którzy są pozbawieni wolności i przebywają w więzieniach lub obozach. Wśród nich jest też tamtejszy biskup, aresztowany przed 6 laty.

Ziemia Święta

Młodzi chrześcijanie w Ziemi Świętej modlą się o pokój. Z inicjatywy Sekretariatu Solidarności przy Nuncjaturze Apostolskiej w Jerozolimie w kolejnych szkołach chrześcijańskich w Izraelu, w Autonomii Palestyńskiej i w Jordanii organizowane są modlitwy w tej intencji. Orędzie wystosowane przez wspom-niany Sekretariat zachęca do modlitwy i jednodniowego postu w intencji pokoju - w obliczu przygotowywanej interwencji zbrojnej w Iraku i trwającego konfliktu izraelsko-palestyńskiego, który codziennie przynosi nowe ofiary. Sekretariat Solidarności, któremu przewodniczy ks. Pietro Felet, koordynuje pomoc dla szkół katolickich w Ziemi Świętej, której udzielają Kościoły, różne instytucje i stowarzyszenia z całego świata.

Tydzień na świecie

ONZ ma do odegrania zasadniczą rolę w uregulowaniu kryzysu irackiego i należy życzyć jej, aby znalazła sprawiedliwe i skuteczne jego rozwiązanie. Do takiego wniosku doszli Papież Jan Paweł II i sekretarz generalny ONZ Kofi Annan, którego Ojciec Święty podejmował w Watykanie. W ramach poszukiwania pokojowego rozwiązania kryzysu irackiego Papież podjął także rozmowy z premierem Wielkiej Brytanii Tony Blairem.

Niemieckie Towarzystwo Biblijne w Stuttgarcie poinformowało, że Pismo Święte jest przetłumaczone na 2303 języki świata.

Podczas nadzwyczajnego szczytu w sprawie Iraku UE opowiedziała się za pokojowym rozwiązaniem konfliktu, nie wykluczając jednak "w ostatecznoś-ci" użycia siły, żeby zmusić Irak do rozbrojenia. 8 państw NATO - bez udziału Francji - porozumiało się, aby rozpocząć planowanie wsparcia wojskowego dla Turcji na wypadek wojny. "Zwyciężyła solidarność sojuszu" - powiedział m.in. sekretarz generalny NATO George Robertson. Jednak Francja, Belgia i Niemcy zastrzegły, że nadal sprzeciwiają się wojnie i oczekują od ONZ drugiej rezolucji w sprawie dyplomatycznego rozwiązania kryzysu irackiego.

Prezydent Francji Jacques Chirac skrytykował państwa kandydujące do Unii Europejskiej, w tym Polskę, za zbytni proamerykanizm i ich poparcie dla interwencji militarnej w Iraku.

W wielu krajach świata odbyły się wielkie uliczne manifestacje antywojenne: w Londynie przeciwko interwencji militarnej w Iraku protestowało aż 750 tys. osób, po 500 tys. w Nowym Jorku i Berlinie, 100 tys. w Paryżu, setki tysięcy we Włoszech i Hiszpanii.

Kolejny zamach bombowy przeprowadzono na południu Kolumbii. Zginęły przynajmniej 32 osoby, a ponad 160 zostało hospitalizowanych. Podejrzewa się, że za zamachem stoją lewaccy rebelianci z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii.

W zamieszkach na ulicach stolicy Boliwii La Paz życie straciło przynajmniej 17 osób, a ok. 60 odniosło obrażenia. Większość ofiar to strajkujący policjanci, którzy starli się z wojskiem w ramach protestów przeciwko podwyżkom podatków i redukcjom rządowych wydatków na cele socjalne.

Parlament Europejski zadecydował o zalegalizowaniu tzw. wolnych związków, w tym związków homoseksualnych, na równych prawach z małżeństwami.

Silnie trującą substancję, powodującą wiele groźnych chorób, z rakiem włącznie, wykryto w paszy dla zwierząt produkowanej przez wytwórnię w okolicach Weimaru (Niemcy).

Irak zrezygnował z przewodniczenia ONZ-owskiej komisji ds. rozbrojenia. Zgodnie z opartą na porządku alfabetycznym zasadą rotacji kraj ten powinien zacząć prowadzić obrady komisji.

Sąd Najwyższy uchylił wyrok śmierci na Haszema Aghadżariego z uniwersytetu w Teheranie, skazanego za bluźnierstwo i kwestionowanie rządów duchownych. W jego obronie studenci zorganizowali największe protesty od 3 lat.

Co najmniej 125 osób spłonęło, a 138 zostało rannych w wagonach metra w południowokoreańskim mieście Taegu. Ogień podłożył niezrównoważony umysłowo mężczyzna.

ONZ-owska Agencja ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA) ostrzegła, że ponad 1 mln. Palestyńczyków grozi głód, jeśli w najbliższym czasie nie zdobędzie niezbędnych funduszy na zakup żywności.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śląskie: Sąd odmówił aresztowania księdza, w którego mieszkaniu zmarł młody mężczyzna

2025-01-10 15:29

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Adobe Stock

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Sosnowiecki sąd nie uwzględnił wniosku o aresztowanie ks. Krystiana K. z diecezji sosnowieckiej, w którego mieszkaniu w marcu 2024 r. zmarł młody mężczyzna. Dzień wcześniej duchowny usłyszał rozszerzone zarzuty, główny z nich dotyczy nieumyślnego spowodowania śmierci. Prokuratura zapowiada zażalenie.

Informację o nieuwzględnieniu wniosku o aresztowanie podejrzanego podał PAP szef Prokuratury Rejonowej Sosnowiec-Północ Zbigniew Pawlik. Postanowienie zostało ogłoszone w piątek po południu, po trwającym kilka godzin posiedzeniu.
CZYTAJ DALEJ

Święty Grzegorz z Nyssy

Niedziela Ogólnopolska 36/2007, str. 3-4

Wikimedia Commons

Św. Grzegorz z Nyssy, mozaika w prawosławnym klasztorze Osios Lukas w Grecji

Św. Grzegorz z Nyssy, mozaika w prawosławnym klasztorze Osios Lukas w Grecji
Drodzy Bracia i Siostry!
CZYTAJ DALEJ

Brazylia: 9 mln pielgrzymów w sanktuarium w Aparecidzie

2025-01-10 16:45

[ TEMATY ]

Matka Boża

Brazylia

Aparecida

Grażyna Kołek

Sanktuarium Matki Bożej w Aparecidzie

Sanktuarium Matki Bożej w Aparecidzie

Dziewięć milionów pielgrzymów odwiedziło w minionym roku narodowe sanktuarium Matki Bożej w Aparecidzie. Świątynia może pomieścić 45 tys. wiernych i stanowi główne miejsce pielgrzymkowe w Brazylii.

Budowę obecnego sanktuarium rozpoczęto 11 listopada 1955 roku jako nowej bazyliki. 4 lipca 1980 roku św. Jan Paweł II konsekrował sanktuarium i nadał mu tytuł bazyliki mniejszej. W 1983 roku Krajowa Konferencja Biskupów Brazylii (CNBB) ogłosiła je Narodowym Sanktuarium.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję