Reklama

Niedziela Częstochowska

Trwa Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Sola Musica”

„Z muzycznej międzyepoki”, to tytuł koncertu, który zabrzmiał 8 sierpnia w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie, w ramach Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Sola Musica”.

[ TEMATY ]

Częstochowa

festiwal Sola Musica

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Na wydarzenie przybyli: bp. Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, bp Andrzej Przybylski, biskup archidiecezji częstochowskiej, ks. Sebastian Olencki, kapelan śląskich strażaków Kościoła luterańskiego oraz Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy oraz mieszkańcy Częstochowy.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Jedynie muzyka nas łączy, jedynie muzyka nas zbliża. Ona nas zbliża do siebie i do Boga. Ona otwiera nas na siebie nawzajem – mówił ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii luterańskiej w Częstochowie.

– Cieszę się, że u podnóża Jasnej Góry, tak ważnego dla Polaków sanktuarium, działa prężnie parafia ewangelicka. Otwiera swoje podwoje dla kultury. Otwiera się ekumenicznie i chce służyć zarazem duchowo i kulturowo. Łączy nas też wiara w Boga Trójcy Świętej Jedynego – podkreślił bp. Marian Niemiec.

Natomiast prezydent Częstochowy podziękował za parafii luterańskiej za organizację festiwalu.

Artyści: Joanna Solecka (klawesyn), Paweł Solecki (fagot), Wiesław Suruło (flet) zaprezentowali utwory muzyki niemieckiej XVIII w. Były to dzieła mocno zakorzenione w epoce baroku i stylu klasycyzmu, muzyka kręgu dworu poczdamskiego.

Uczestnicy wydarzenia usłyszeli utwory takich twórców jak: Georg Philipp Telemann, Jan Sebastian Bach, Carl Philipp Emanuel Bach, Wilhelm Friedemann Bach, Johann Joachim Quantz, Christoph Schaffarth. Koncert prowadziła Beata Młynarczyk.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Siódma już edycja Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Sola Musica” rozpoczęła się w niedzielę, 1 sierpnia koncertem „Muzyka polska – wczoraj, dziś, jutro”, w wykonaniu: Aleksandry Szwejkowskiej-Belica, Marii Belica (skrzypce), Michała Pyrkosza (organy).

Festiwal zakończy koncert „Od czasu – do czasu”, 15 sierpnia. Wystąpią: Alicja Sobczak (saksofon), Karol Mróz (organy).

Organizatorami festiwalu są: parafia Ewangelicko-Augsburska w Częstochowie, Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

Reklama

Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem bp. Mariana Niemca, biskupa diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP, Krzysztofa Matyjaszczyka, prezydenta Częstochowy i Krzysztofa Smeli, starosty powiatu częstochowskiego.

Koncertom towarzyszy wystawa fotografii Piotra Zwarycza pt. „Idziemy tam, skąd inni uciekają”. Jednym z patronów medialnych festiwalu jest Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Pierwszy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w częstochowskiej parafii ewangelicko-augsburskiej został zorganizowany w 2014 r.

2021-08-08 20:25

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzyka jazzowa na Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Sola Musica”

Po raz pierwszy w dziejach częstochowskiej świątyni luterańskiej, wieczorem 14 sierpnia, zabrzmiała w niej muzyka jazzowa. Podczas trwającego w Częstochowie VIII Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Sola Musica” w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego odbył się koncert „Gershwin in memoriam”.

Utwory George’a Gershwina, Johna Coltrane’a, Billie Holiday i Cheta Bakera wykonali: Ana Andrzejewska (wokal), Michał Rorat (fortepian), Łukasz Kluczniak (saksofon), Jędrzej Łaciak (gitara basowa), Przemysław Pacan (perkusja). Koncert prowadziła Beata Młynarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję