Reklama

Niedziela Częstochowska

Prymas Tysiąclecia na monetach i medalach

83 monety i medale z wizerunkiem sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego oraz inne pamiątki związane z osobą Prymasa Tysiąclecia można zobaczyć w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

„Kard. Stefan Wyszyński na monetach i medalach świata” – to tytuł wystawy, która została otwarta 9 sierpnia w takim jedynym na świecie muzeum.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, o. Jerzy Tomziński z Jasnej Góry, który w tym roku kończy 103 lata życia, Grigorij Amnuel, inicjator pierwszego pomnika Jana Pawła II w Moskwie w 2011 r. oraz artyści medalierzy.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Ta wystawa pokazuje więzy Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego. Nie można tych wielkich postaci oddzielać od siebie. Mamy w naszym muzeum 83 monety i medal z kard. Wyszyńskim. Można również zobaczyć mitrę należącą do kard. Wyszyńskiego – powiedział Krzysztof Witkowski, dyrektor muzeum.

Na początku spotkania Krzysztof Zbrojkiewicz, wielki sekretarz  Konfederacji Orderu św. Stanisława Biskupa Męczennika wręczył Medale kard. Wyszyńskiego, które za wierne trwanie przy dziedzictwie Prymasa Tysiąclecia otrzymali: abp Wacław Depo, o. Jerzy Tomziński i Agnieszka Kołodyńska.

– Nieodnoszenie się do krzyża jest podcinaniem korzeni, z których wyrastamy – podkreślił abp Depo i wskazał na postać kard. Wyszyńskiego, który „jako człowiek będący darem Opatrzności Bożej dla Kościoła i Ojczyzny współtworzył i wychowywał poniekąd tego człowieka, którego Opatrzność Boża wybrała na następcę św. Piotra – Karola Wojtyłę”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Metropolita częstochowski przypomniał słowa, które wypowiedział Jan Paweł II 23 października 1978 r. w czasie audiencji dla Polaków:„Nie byłoby tego Papieża Polaka , który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było twojej wiary nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, twojej heroicznej nadziei, twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła”

– My musimy pomnożyć do dziedzictwo – zaapelował arcybiskup.

Reklama

Natomiast Agnieszka Kołodyńska wskazała na wątki maryjne w życiu kard. Wyszyńskiego. – Już w domu rodzinnym mały Stefan patrzył na dwa obrazy Matki Bożej – obraz Matki Bożej Jasnogórskiej i obraz Matki Bożej Ostrobramskiej. W domu rodzinnym był codziennie odmawiany różaniec. To były takie ziarenka gorczycy, które zaowocowały w jego życiu – powiedziała.

– Maryja była obecna w życiu kard. Wyszyńskiego cały czas. W trudnym czasie dla naszej Ojczyzny powiedział: „Wszystko postawiłem na Maryję” . Bardzo ważnym momentem w życiu kard. Wyszyńskiego był akt oddania, którego dokonał podczas uwięzienia w 1953 r. Poczuł się wolny w więzieniu – kontynuowała odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Również o. Tomziński podkreślił: „Całe moje życie związane jest z kard. Wyszyńskim. Od niego się uczyłem wierności”.

Wystawa wpisuje się w jubileusz 10 -lecia istnienia muzeum i jest zorganizowana z racji zbliżającej się beatyfikacji kard. Wyszyńskiego.

2021-08-09 15:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięć o wychowawcy młodzieży

W kościele pw. św. Jerzego w Biłgoraju upamiętniono śp. ks. Aleksandra Furmanika, który przez 25 lat był rektorem biłgorajskiego „Kościółka”.

Ksiądz Aleksander Furmanik był niezłomnym głosicielem Prawa Bożego w czasach zniewolenia komunistycznego i wychowawcą młodzieży w Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ w Biłgoraju.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. miesiąc po śmierci Benedykta XVI

2023-01-31 15:58

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

We wtorek rano, dokładnie miesiąc po śmierci Benedykta XVI, abp Georg Gänswein przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii w Grotach Watykańskich ku czci zmarłego papieża seniora. Poinformowała o tym Fundacja Josepha Ratzingera/Benedykta XVI.

Abp Gänswein przywołał w swojej homilii postać św. Benedykta Józefa Labre. Ten święty, z którym papież senior dzielił imię chrzcielne Józef i którego imię przyjął później jako papież Benedykt, zmarł w Rzymie 16 kwietnia 1783 roku (16 kwietnia to także data urodzenia Josepha Ratzingera).

CZYTAJ DALEJ

Wartościowe ferie z Salezem

2023-01-31 17:45

Archiwum Oratorium Arka

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Dziś wspomnienie św. Jana Bosco, który gromadził wokół siebie setki młodych ludzi i pomagał im zbliżyć się do Boga. Jego charyzmat pielęgnują dalej księża salezjanie. We Wrocławiu przygotowali ciekawą propozycję na czas zbliżających się ferii.

Na zimowe półkolonie, związane tematycznie z filmem „Kraina lodu”, zapraszają wrocławscy salezjanie. Od 13 do 17 lutego zapewniają dzieciom atrakcyjne zajęcia sportowe, taneczne, gry, warsztaty, a wszystko w duchu św. ks. Bosko. – Każde półkolonie mają dla nas również aspekt formacyjny – nie tylko zabawa, ale też wartościowe treści, formacja. Dzieci budują swój świat poprzez to, co otrzymują z zewnątrz, poprzez treści, które odbierają. Do filmu przygotowany został konspekt, na nim jest też oparta praca w grupach, zadania, zabawy. Staramy się, żeby podczas ferii oprócz odpoczynku dzieciaki mogły popracować nad sobą, zastanowić się nad pewnymi wartościami – tłumaczy salezjanin ks. Bartosz Mikuła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję