Reklama

Niedziela Kielecka

Bp Piotrowski na Jasnej Górze: Eucharystia odzwierciedla wspólnotę

Przeżywamy wciąż rok duszpasterski poświęcony refleksji nad Eucharystią, którą mamy przeżywać jako zgromadzenie na Świętej Wieczerzy, a Eucharystia odzwierciedla wspólnotę – mówił dzisiaj bp Jan Piotrowski w homilii, podczas Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Piotrowski Jan

Kielce

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Eucharystia była sprawowana na zakończenie 40. Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej, która 6 sierpnia wyruszyła z Wiślicy i dzisiaj dotarła na Jasną Górę.

Jak podkreślił w homilii biskup kielecki, wyjątkowość tegorocznej pielgrzymki wynika nie tyle z ograniczeń pandemicznych, ale właściwej dla tego roku liturgicznego refleksji nad Eucharystią. Przypomniał także hasło pielgrzymki: „Jestem tylko dla Ciebie” oraz „duchowe bogactwo Kościoła”, wynikające z trwającego Roku św. Józefa i Roku św. Rodziny.

- Przez te osiem dni [pielgrzymowania] Jezus Eucharystyczny był dla nas i był obecny pośród nas, bo On jest zawsze ten sam, wczoraj, dziś i na wieki – mówił bp Piotrowski. – Dziś, u stóp Jasnogórskiej Pani w Kaplicy Jej Cudownego Obrazu i w roku jubileuszowym 850 lat bazyliki kieleckiej, pozdrawiam was, utrudzeni pielgrzymi i dzielę z wami tę radość, że tutaj jesteśmy, zgodnie z życzeniem Maryi: uczyńcie wszystko, cokolwiek Jezus wam powie – mówił. Zaznaczył także, że choć wymagania Jezusa nie są łatwe, ale „w nich odzwierciedla się całe życie chrześcijańskie”.

Reklama

Nawiązując do odbytej pielgrzymki kieleckiej, której bp Piotrowski był uczestnikiem, zauważył, że przepowiadanie pielgrzymkowe ks. prof. Stefana Radziszewskiego – proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego w Kielcach-Białogonie, „pomogło do zrozumienia naszego chrześcijańskiego powołania” oraz tego, że „na pielgrzymce rodzi się nowy człowiek”.

Zauważył także, że „Maryja dla Boga nie była narzędziem, ale wypełniała rolę Matki Mesjasza, bo z Niej przyszło na świat Wcielone Słowo (…). Bez Wcielenia nie byłoby krzyża, nie byłoby Eucharystii”.

Bp Piotrowski, stwierdzając liczne możliwości pielgrzymowania do sanktuariów, podkreślił zarazem, że „w sanktuariach trzeba słuchać Jezusa, do którego prowadzi nas Maryja, najlepsza z Matek”.

Przypomniał także liczne tytuły Maryi, przysługujące Jej w cudownych wizerunkach w diecezji kieleckiej, zwrócił uwagę na wymagania wobec chrześcijan z jednej strony, a z drugiej na różne formy restrykcji i prześladowań wobec nich, także w Polsce, gdzie „ciągle komuś przeszkadzają krzyże, kapliczki, bijące dzwony, procesje i pielgrzymki”.

- Nasza pielgrzymkowa szkoła wiary, nadziei i miłości (…) uzdalnia nas do pojednania i przebaczenia. Dziękujemy Maryi za pielgrzymkowe dni – mówił biskup kielecki Jan Piotrowski.

2021-08-13 20:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra, mimo oczywistych ograniczeń, pozostaje otwarta dla wiernych

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bożena Sztajner/Niedziela

Jasna Góra, mimo oczywistych ograniczeń, pozostaje otwarta dla wiernych. Msze św. i spowiedź odbywają się według stałego rytmu. Znacząco zwiększyła się liczba duchowych pielgrzymów, co widoczne jest zwłaszcza w Internecie. Sporym zainteresowaniem cieszą również transmisje telewizyjne i to codziennych Mszy św. Wciąż trwa tu wielka modlitwa o ustanie epidemii. W tej intencji sprawowane są dodatkowe Eucharystie a Apel Jasnogórski, do którego włączono błagalne Suplikacje, stał się narodowym wołaniem o oddalenie koronawirusa.

- Sprawowanie sakramentów jest dla nas czymś najważniejszym i dopóki jest to możliwe, mimo utrudnień, pozostajemy w duszpasterskiej służbie - zapewniają paulini. Kustosz Sanktuarium podkreśla, że „w tym szczególnym czasie Jasna Góra jest ostoją i miejscem nadziei dla milionów Polaków, miejscem narodowego wołania za wstawiennictwem Królowej Polski”.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Więcej wolności dzięki ustawie deregulacyjnej

2023-01-27 12:44

Materiały prasowe

Sejm przejął projekt ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, nad którym pracowała sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji. - To projekt, wychodzący naprzeciw oczekiwaniom społecznym - mówi poseł dr Bartłomiej Wróblewski, przewodniczący komisji.

Eliminowanie zbędnych obciążeń prawnych skutkuje zwiększaniem zaufania obywateli do Państwa i stanowionego przez nie prawa i podnosi poziom kultury prawnej społeczeństwa. - Dbanie o zachowanie prawa każdego człowieka do wolności – które, jak czytamy w Preambule do Konstytucji RP – jest jedną z niewzruszonych zasad Rzeczypospolitej Polskiej, przyświecało Komisji przy opracowywaniu projektu tej ustawy. Wolność człowieka może być ograniczana tylko wtedy, gdy jest to konieczne i dlatego komisja starała się znaleźć takie regulacje prawne, które w wolność tę ingerowały zbyt mocno – powiedział w sejmie poseł Bartłomiej Wróblewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję