Reklama

Wiadomości

Izrael przelicytował

Napięcie dyplomatyczne pomiędzy Polską a Izraelem pokazuje, że Tel Aviv jest coraz bardziej osamotniony na arenie międzynarodowej.

[ TEMATY ]

Izrael

Karol Porwich/Niedziela

Polska dobrze przygotowała się do ofensywy dyplomatycznej z Izraelem, by uniknąć histerii podobnej do tej jaka była przy okazji ustawy o IPN. Obecnie to raczej władze Izraela są krytykowane przez światowe media, a nawet Żydowskich publicystów. „Próby wmanewrowania amerykańskiej administracji w opublikowanie wspólnego stanowiska potępiającego Polskę nie powiodły się” - podkreśla europejski korespondent „Israel Hayom” Eldad Beck. Waszyngton „jest oburzony zachowaniem Lapida (minister spraw zagranicznych Izraela) wobec Polski, szczególnie sposobem, w jaki upokorzył on polskiego ambasadora”.

Symetria dyplomacji

Polski Sejm w ostatnim czasie uchwalił dwie ustawy, które mogą zainteresować amerykańskich urzędników. Pierwsza o KRRiTV rozgrzała głównie polską scenę polityczną, a druga o Kodeksie Postępowania Administracyjnego (Kpa)doprowadziła do histerii dyplomację w Izraelu.

Dwie ustawy w jednym pakiecie to był prawdopodobnie celowy zabieg. Polscy politycy mają sposobność by np. rozmiękczyć brzmienie ustawy tzw. lex TVN lub znaleźć alternatywne rozwiązanie, ale jednocześnie twardo obstawać przy swoim ws. mienia bezspadkowego.

Ustawa o Kpa jest już podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. W odpowiedzi Izrael odwołał przyjazd swojego ambasadora do Warszawy. Polski MSZ zareagował symetrycznie i oświadczył, że ambasador Marek Magierowski i jego zastępca nie pojadą do Izraela. Natomiast rodzina ambasadora zostanie ewakuowana z Izraela. - Decyzja o obniżeniu rangi dyplomatycznej reprezentacji w Warszawie jest bezpodstawna i nieodpowiedzialna, a słowa Jaira Lapida, ministra spraw zagranicznych Izraela, budzą oburzenie każdego uczciwego człowieka - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Zmora III RP

Nowelizacja ustawy o Kpa wreszcie rozwiąże problem reprywatyzacji w Polsce, która była zmorą III RP. Fakt, że przez 30 lat nie udało się tego problemu rozwiązać świadczy o tym, że do tej pory Warszawa ulegała naciskom zarówno Izraela jak i USA. Teraz rząd postanowił się postawić, a bardzo skromna reakcja administracji Joe Bidena tylko potwierdza mocną pozycję Polski. - Opieramy się na naszym porządku prawnym i działamy w imieniu interesu narodowego. Reakcja USA pokazuje, że umiemy to robić, Izrael mocno przelicytował i gorzko tego pożałuje - mówi Marcin Romanowski, wiceminister spraw zagranicznych.

Reklama

Na obecnym konflikcie o wiele bardziej traci Izrael niż Polska. Przez dekady Warszawa była nieformalnym ambasadorem żydowskich interesów w Europie, a teraz może się to zmienić. - Polska wielokrotnie występowała i groziła zawetowaniem antysemickich działań w Unii Europejskiej, stając się ważnym sojusznikiem Izraela. Narażała się na konflikt z Brukselą, a teraz to wszystko się może zmienić - podkreśla prof. Eugene Kontorovich, dyrektor Centrum Prawa Bliskiego Wschodu George Mason University w wywiadzie dla "Jewish News Syndicate".

Roszczenia Palestyńczyków?

Znany dziennikarz izraelsko-amerykańskiego magazynu "Tablet" Liel Leibovitz także krytykuje izraelską histerię i wskazuje, że nie tylko Żydzi chcą zwrotu mienia po swoich przodkach, bez terminu przedawnienia swoich roszczeń. Marzą o tym także Palestyńczycy, którzy stracili własność na rzecz państwa Izrael.

Leibovitz wskazuje, że takie prawo obowiązuje w wielu innych krajach na świecie, ale nie wywołało ono oskarżeń o antysemityzm ze strony izraelskiego rządu. - Polska ma pełne prawo zapewnić swoich obywateli, że roszczenia będą miały granice. I ma pełne prawo oburzać się, że raz po raz zostaje obsadzona jako centrum historycznego europejskiego antysemityzmu, podczas gdy Niemcy są wychwalane jako wzór historycznej pokuty - podkreśla żydowski publicysta.

2021-08-19 15:22

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Europejski styl

Niedziela Ogólnopolska 29/2017, str. 55

[ TEMATY ]

Izrael

Wojciech Dudkiewicz

Tel Awiwowi daleko do sławy Jerozolimy, ale właśnie to miasto – istniejące niewiele ponad 100 lat – jest ekonomiczną i kulturalną stolicą Izraela

W powiedzeniu, że „Jerozolima się modli, Hajfa pracuje, a Tel Awiw się bawi”, coś jest. Żeby poznać współczesny Izrael, trzeba przyjechać do tego kosmopolitycznego miasta, które nigdy nie zasypia. Choć niekoniecznie latem, bo upały są w tym czasie niekiedy nie do wytrzymania. Ochłody nie daje morze (Śródziemne), przyjazne wiosną i jesienią. Wiosna rozpoczyna się w marcu, a w drugiej połowie maja rozpoczyna się lato. Wtedy temperatura wody dochodzi do 30°C. Ci, którzy zdecydują się na chłodniejsze miesiące – choć nie od listopada do marca, bo wtedy pada i wieje – powinni być zadowoleni.

CZYTAJ DALEJ

Św. Agata

Niedziela Ogólnopolska 6/2006, str. 16

„IcoonAgatha” autorstwa Bergognone (1481-1522) - Transferred from nl.wikipedia(Original text 

Agata urodziła się w Palermo (Panormus) na Sycylii w bogatej, wysoko postawionej rodzinie. Wyróżniała się nadzwyczajną urodą.

Kwintinianus - starosta Sycylii zabiegał o jej rękę, mając na względzie nie tylko jej urodę, ale też majątek. Kiedy Agata dowiedziała się o tym, uciekła i ukrywała się. Kwintinianus wyznaczył nagrodę za jej odnalezienie, wskutek czego zdradzono miejsce jej ukrycia. Ponieważ Agata postanowiła swoje życie poświęcić Bogu, odrzuciła oświadczyny Kwintinianusa. Ten domyślił się, że ma to związek z wiarą Agaty i postanowił nakłonić ją do porzucenia chrześcijaństwa. W tym celu oddano Agatę pod opiekę Afrodyzji - kobiety rozpustnej, która próbowała Agatę nakłonić do uciech cielesnych i porzucenia wiary. Afrodyzja nie zdziałała niczego i po trzydziestu dniach Agatę odesłano z powrotem Kwintinianusowi, który widząc, że nic nie wskóra, postawił Agatę przed sobą jako przed sędzią i kazał jej wyrzec się wiary. W tamtym czasie obowiązywał wymierzony w chrześcijan dekret cesarza Decjusza (249-251). Kiedy Agata nie wyrzekła się wiary, poddano ją torturom: szarpano jej ciało hakami i przypalano rany. Agata mimo to nie ugięła się, w związku z czym Kwintinianus kazał liktorowi (katu) obciąć jej piersi. Okaleczoną Agatę odprowadzono do więzienia i spodziewano się jej rychłej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek powrócił do Rzymu z Afryki

2023-02-05 17:26

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek powrócił w niedzielę do Rzymu z Afryki. W czasie swej 40. zagranicznej pielgrzymki, która trwała sześć dni, odwiedził Demokratyczną Republikę Konga i Sudan Południowy, dwa kraje zmagające się ze zbrojną przemocą i ubóstwem.

Samolot z papieżem wylądował na rzymskim lotnisku Fiumicino.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję