Reklama

Niedziela Częstochowska

Uroczystości 25. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej

– 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej jest bilansem podsumowującym kult Maryi, nie tylko w świątyni, ale również w rodzinach – podkreśla ks. Jacek Gancarek, kustosz sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej. 22 sierpnia Mszy św. jubileuszowej będzie przewodniczył tam kard. Stanisław Dziwisz.

[ TEMATY ]

rocznica

sanktuarium

koronacja

Myszków‑Mrzygłód

Archiwum sanktuarium w Mrzygłodzie

Koronacja obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej, 25 sierpnia 1996 r.

Koronacja obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej, 25 sierpnia 1996 r.

– Koronacja wizerunku była ważnym momentem dla ożywienia kultu maryjnego. Do sanktuarium zaczęły przybywać pielgrzymki. Każdego roku przybywa tu 5 tys. pątników. Są to pielgrzymki piesze i autokarowe. Są też grupy z zagranicy: z Włoch, Szwajcarii, Chin czy USA – mówi w rozmowie z Niedzielą ks Gancarek.

Miejsce zawierzenia

Kapłan przyznaje, że od czasu koronacji obrazu wierni „zupełnie inaczej przeżywają Nowennę do Matki Bożej Mrzygłodzkiej”. – W każdą środę bardzo wiele osób przybywa, aby spotkać się ze swoją Matką. Również życie codzienne naszych parafian jest w pewien sposób naznaczone zawierzeniem Matce Bożej. Wyrazem tego jest również to, że znają na pamięć nasze mrzygłodzkie pieśni maryjne. Odmawiają w rodzinach modlitwę do naszej Maryi. Ogromne zasługi w krzewieniu kultu miał ks. prał. Zdzisław Skrzek – dodaje ks. Jacek.

Kustosz sanktuarium podkreśla, że w sposób szczególny Matce Bożej zawierzane są dzieci przy okazji chrztu i I Komunii św. – Rodzice czynią to bardzo chętnie. Podobnie na początek roku szkolnego dyrektor szkoły zawsze zawierza uczniów Maryi – zaznacza.

Dar św. Jana Pawła II

Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej jest różańcowe, pasyjne i misyjne. To jego szczególny charyzmat. – Wielu pielgrzymów modli się na naszej kalwarii jurajskiej, którą pobłogosławił Jan Paweł II w 1999 r., kiedy leciał helikopterem z Częstochowy. Papież powiedział również o naszej kalwarii, że jest ona mała, ale równocześnie jedna z najpiękniejszych w Polsce. Podczas pielgrzymki Jan Paweł II otrzymał na szczycie Jasnej Góry od abp. Stanisława Nowaka i ks. Zdzisława Skrzeka modlitewnik o Matce Bożej Mrzygłodzkiej – opowiada ks. Gancarek.

Różaniec i misje

Podkreśla także, że nie można rozdzielać Różańca od misji. – Dzieło Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca założyła Paulina Jaricot. Przy naszym sanktuarium jest centrum, muzeum misyjne. Działa wolontariat misyjny. W październiku reaktywujemy po 70 latach nasze Bractwo Różańcowe. Jest to pierwsze bractwo w Polsce założone poza zakonem dominikańskim. Warto przypomnieć, że Arcybractwo Różańca Świętego w Mrzygłodzie zostało powołane już w 1644 r. w wyniku starań fundatora świątyni Stanisława Warszyckiego i ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Gorzelskiego, za zgodą prowincjała dominikanów i biskupa krakowskiego. W naszym sanktuarium działa 16 kół Żywego Różańca, są również 2 koła rodzinne i 1 koło męskie – wylicza kapłan.

Reklama

Jedno z pierwszych

Mrzygłód był jednym z pierwszych na ziemiach polskich miejsc kultu Matki Bożej Różańcowej. W 1986 r. metropolita częstochowski Stanisław Nowak odnowił kult Matki Bożej Mrzygłodzkiej, uznając tutejszą świątynię sanktuarium maryjnym. Uroczysta koronacja obrazu odbyła się 25 sierpnia 1996 r. na błoniach myszkowskich. Koronacji dokonał legat papieski kard. Adam Maida z Detroit.

Archiwum sanktuarium w Mrzygłodzie

Jubileusz

Obchody jubileuszowe 22 sierpnia odbędą się pod hasłem: „Odtąd bowiem błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia”. O godz. 15 w kaplicy koronacyjnej na Gruchli odmówiona zostanie Koronka do Bożego Miłosierdzia. Następnie Nieszporom maryjnym będzie przewodniczył abp Wacław Depo. Po procesji o godz. 17 jubileuszowej Mszy św. w sanktuarium będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Eucharystia będzie transmitowana w Telewizji Trwam i w Radiu Maryja. Patronami medialnymi uroczystości są Tygodnik Katolicki „Niedziela” i Radio Fiat.

2021-08-20 08:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koronacja w Rajczy już blisko

Niedziela bielsko-żywiecka 25/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

koronacja

PB

Wizerunek Matki Bożej Miłosierdzia - Kazimierzowskiej

Wizerunek Matki Bożej Miłosierdzia - Kazimierzowskiej

Rozpoczyna się czas bezpośredniego przygotowania do koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia – Kazimierzowskiej w Rajczy. Już za kilka dni rozpocznie się nowenna przed uroczystością koronacji. Przed wizerunkiem Matki Bożej począwszy od 22 czerwca modlić się będą wierni z poszczególnych dekanatów naszej diecezji

Ludzie mają świadomość, że ta koronacja jest łaską. Zdają sobie sprawę z tego, że właśnie to pokolenie, po prawie 350 latach od historycznego wydarzenia ofiarowania królewskiego obrazu góralom z Rajczy, dostąpiło łaski koronacji. Prawdopodobnie pod względem pobożności wcześniejsze pokolenia przerastały nas o głowę, ale to właśnie nam przypadnie w udziale koronować wizerunek Matki Bożej. To jest i łaska i zobowiązanie – mówi zapraszając do udziału w nowennie i samej uroczystości ks. Ryszard Grabczyk, proboszcz parafii św. Wawrzyńca DM i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy, kustosz tutejszego sanktuarium maryjnego.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela podlaska 1/2017, str. 7

[ TEMATY ]

bł. Bolesława Lament

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

W pamiętnym dla diecezji drohiczyńskiej dniu – 5 czerwca 1991 r. została beatyfikowana Bolesława Lament. W liturgii czcimy ją w rocznicę śmierci 29 stycznia

Nie tylko czas oraz miejsce beatyfikacji bł. Bolesławy Lament (właśnie wtedy św. Jan Paweł II utworzył naszą diecezję) i nie tylko fakt, że pracują wśród nas jej córki duchowe ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny, wiążą tę świetlaną postać z Kościołem drohiczyńskim – za życia i po śmierci, gdy jej ciało złożono już w trumnie, przemierzała także nadbużańską ziemię.

CZYTAJ DALEJ

Bądź radosny, jest Bosko!

2023-01-29 18:23

Homilię wygłosił ks. Michał Piechota

31 stycznia obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jana Bosko, a zarazem jedno z dwóch najważniejszych świąt salezjańskich. Aby umożliwić większej liczbie wiernych udział w uroczystości, parafia św. Michała Archanioła na Ołbinie obchodzi ją już dzisiaj.

Eucharystii dla dzieci przewodniczył ks. Michał Piechota, salezjanin. W homilii przypomniał historię życia i powołania założyciela salezjanów. Jan Bosko urodził się w 1815 r. w biednej rodzinie, na terenie północnych Włoch, w małej wiosce niedaleko Turynu. – Od samego początku jako dziecko wykazywał pewne cechy, które go wyróżniały spośród innych: dobroć, wrażliwość na drugiego człowieka, chęć przyprowadzania innych do Pana Boga. Był bardzo dobrym organizatorem, zdolnym dzieckiem, próbował czegoś uczyć swoich kolegów, zachęcał do wspólnej zabawy, chciał być pozytywnym przykładem i wzorem dla innych – tłumaczył ks. Michał.
Kiedy Jan dorósł, usłyszał w sercu wołanie Pana Boga, by pójść do seminarium. Wstąpił do seminarium diecezjalnego a kiedy je ukończył, zaczął się zastanawiać co do swojej przyszłej pracy. Dostawał różne propozycje, ale odkrywając w sobie wrażliwość na biednych, słabych i pokrzywdzonych skierował swoje działania do chłopców odrzuconych przez społeczeństwo turyńskie. Byli to chłopcy pochodzący z biednych rodzin, którzy pracowali na swoje utrzymanie, ale byli oszukiwani przez swoich pracodawców. Ci chłopcy, gdy próbowali wyegzekwować to, co im się należało, byli traktowani jako młodociani przestępcy. Nieraz też bieda zmuszała ich do kradzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję