Reklama

Wiadomości

W Rosji działa ok. 4 tys. szamanów

W dzisiejszej Rosji działa ok. 4 tysięcy szamanów, czyli duchowych przywódców religii tubylczych różnych pierwotnych narodów tego kraju, a liczba ich stale wzrasta. Oznajmił o tym 16 sierpnia rosyjskiej agencji prasowej RIA Nowosti najwyższy szaman Rosji Kara-ooł Dopczun-ooł na zakończenie III Wszechrosyjskiego Zjazdu Szamanów, który obradował w Kyzyle – stolicy Republiki Tuwy w środkowo-południowej części Syberii.

[ TEMATY ]

Rosja

Adobe Stock

Oświadczył on ponadto, że do szamanów zwracają się zw swoimi sprawami ludzie różnych narodowości i wyznań. "Szamanizm nie rozróżnia narodowości ani religii. Szaman ma obowiązek pomóc człowiekowi, wykorzystując do tego siły przyrody" ~ powiedział zwierzchnik tego środowiska w Rosji.

Na wspomnianym zjeździe jego uczestnicy m.in. postanowili skierować prośbę do rządu Federacji Rosyjskiej o uznanie szamanizmu za "tradycyjną religię" tego kraju (obok prawosławia, islamu, judaizmu i buddyzmu), omawiano też sprawy utworzenia ogólnokrajowej religijnej organizacji szamanów i "kodeksu honorowego" tej grupy ludzi. Sam Dopczun-ooł wezwał swych "kolegów po fachu" do uznania wierzeń współczesnego pogaństwa słowiańskiego. Wyjaśnił, że "różne dawne wierzenia pogańskie chcą dołączyć do szamanizmu, gdyż cele i obrzędy są takie same".

Pierwszy Wszechrosyjski Zjazd Szamanów odbył się także w Kyzyle w 2018 roku. Wybrano na nim najwyższego szamana Rosji w osobie tegoż Kara-ooła Dopczun-ooła, który do tego czasu stał na czele miejscowej organizacji "Adyg-Eeren" (Duch Niedźwiedzia).

Tuwa jest republiką, wchodzącą w skład Federacji Rosyjskiej i położoną na południu Syberii na granicy z Chinami i Mongolią. Na obszarze nieco ponad 168,6 tys. km kw. mieszka tam przeszło 330 tys. osób, w większości Tuwińczyków, których język należy do tureckiej rodziny językowej. Większość miejscowych wiernych wyznaje buddyzm lamaicki (taki jak w Mongolii i Tybecie) i szamanizm. W okresie międzywojennym była formalnie państwem niepodległym, choć nieuznawanym przez społeczność międzynarodową, i de facto kontrolowanym przez Związek Sowiecki, który w 1944 również oficjalnie włączył Tuwę w skład ZSRR.

2021-08-21 21:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czarne skrzynki

Niedziela Ogólnopolska 31/2014, str. 45

[ TEMATY ]

polityka

Rosja

Ks. Przemysław Pastucha

Rosja, czyli jej ukraińscy separatyści, oddaje czarne skrzynki. Są prawie nienaruszone. Trafiły do Anglii na wniosek Holendrów, których na pokładzie zestrzelonego malezyjskiego samolotu było najwięcej. Zginęło 298 niewinnych ludzi, w tym dzieci i niemowlęta. Premier Holandii Mark Rutte jest więcej niż oburzony. Nie ma wątpliwości, kto za tym stoi. W podobnym tonie wypowiadają się władze Australii, USA i Niemiec. Gdy cztery lata temu roztrzaskana została pod Smoleńskiem polska maszyna z prezydentem RP na pokładzie, Rosja czarnych skrzynek nie oddała. Polski premier Donald Tusk ten skandaliczny fakt skwitował słowami, że Rosja to trudny partner. Oczywiście, że niełatwy i wszyscy o tym wiedzą. Rządzi nią były oficer KGB – tajnych służb Związku Sowieckiego. Wspomagały one Armię Czerwoną, która zawsze miała zapędy imperialne. Parła do wojny. Czy obecny prezydent Rosji, który zrzucił czerwone barwy, wewnętrznie się zmienił? Doskonale musi zdawać sobie sprawę, że tego typu prowokacje grożą poważnym konfliktem zbrojnym. Gdy w 1915 r. Niemcy zatopiły pasażerski statek „Lusitania”, Stany Zjednoczone potrzebowały jeszcze dwóch lat, aby formalnie włączyć się do I wojny światowej.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień w Watykanie: list Franciszka do narodu ukraińskiego, śmierć bezdomnego i sprawa Chin

2022-11-28 09:34

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

To rzadkość by papież wysyłał list do konkretnego narodu. Owszem, zdarzają się przesłania do Kościołów lokalnych, szczególnie przy większych, uroczystych obchodach. Sytuacja na Ukrainie, która już dziewiąty miesiąc walczy z rosyjskim agresorem jest jednak na tyle wyjątkowa, że 24 listopada papież takie przesłanie podpisał.

Zapewnia w nim o bliskości, o współczuciu i solidarności w bólu. - Jestem z wami, modlę się za was i was proszę o modlitwę za mnie – zakończył list Franciszek, odpierając zarzuty i dając kolejny dowód po czyjej jest stronie. Z listu niestety nie wynika, aby w najbliższej przyszłości mogło dojść do wizyty w Kijowie. Działania dyplomatyczne w sprawie wojny na Ukrainie jak do tej pory nie przyniosły jakiś specjalnych rezultatów – mówił szczerze w minionym tygodniu kardynał, sekretarz stanu Pietro Parrolin. Nie znaczy to, że Watykan nie robi nic. Robi wszystko co może. Wśród instrumentów jakie ma do dyspozycji są przede wszystkim słowa papieża i pomoc humanitarna, która ciągle napływa, także kanałami kościelnymi na Ukrainę, szczególnie ważna w tym momencie, gdy Putin zmienił taktykę i atakuje infrastrukturę krytyczną pomnażając cierpienia pozostających w ciemności i chłodzie cywilów. – To rzecz nie do pomyślenia – oceniał kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Papież do duchownych latynoamerykańskich: bądźcie pasterzami ludu a nie urzędnikami

2022-11-28 12:46

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Bądźcie „pasterzami ludu, a nie urzędnikami państwowymi" – zaapelował Ojciec Święty do wspólnoty Papieskiego Kolegium Latynoamerykańskiego, przyjętej dziś na audiencji.

Papież zachęcił duchownych do zażyłości z Jezusem, by być z Nim, co znaczy być Jego uczniami. „Trzeba wychodzić, ruszać się, nieść radość Ewangelii” - kontynuował: „to oznacza bycie Jego misjonarzami”. Zdaniem papieża dwa czasowniki, które charakteryzują życie chrześcijańskie to „być” i „wychodzić”. W tej perspektywie „bycie z Jezusem” oznacza również „wyjście”, aby „być z ubogimi, z migrantami, z chorymi, z najmniejszymi i najbardziej zapomnianymi w społeczeństwie, aby dzielić z nimi życie i głosić bezwarunkową miłość Boga”, bowiem „Jezus jest obecny w szczególny sposób tych najbardziej bezbronnych braciach i siostrach” - przypomniał Franciszek. Zachęcił obecnych na audiencji, aby byli „uzależnieni od spotkania z Bogiem, a nie od telefonu komórkowego”. „Klerykalizm jest formą światowości, jest jedną z najgorszych perwersji” – przestrzegł Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję