Reklama

Wiara

Matko Kalwaryjska, spraw, byśmy byli z Tobą i sobą jedno

Matko Kalwaryjska, spraw, byśmy byli z Tobą i sobą jedno – apelował słowami Jana Pawła II metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki podczas Sumy pontyfikalnej będącej kulminacją uroczystości odpustu Wniebowzięcia NMP w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W niedzielnych uroczystościach uczestniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski oraz dziesiątki tysięcy wiernych. Zwieńczą je wieczorem nieszpory i procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej.

Abp Mokrzycki w homilii podkreślił, że to na kalwaryjskim wzgórzu św. Jan Paweł II "uczył się bezgranicznego zaufania Matce Bożej". "To tutaj odnalazł ją jako swoją Matkę. To tutaj dał się jej poprowadzić w stronę Syna" – wskazywał.

Metropolita wskazał, że na kalwaryjskie wzgórze pątników przyprowadziła "wiara, zaufanie i miłość do Jezusa Chrystusa, którego spotykamy w tym sanktuarium jako cierpiącego dla naszego zbawienia, i do matki wiernej swemu ziemskiemu powołaniu, która wytrwała w wierze, ufając bezgranicznie Bogu (…)". Jak podkreślił, bez Maryi "trudno jest sobie wyobrazić spełnienie obietnicy zbawienia".

Podziel się cytatem

Zdaniem abp. Mokrzyckiego, skoro to wiara, zaufanie i miłość prowadziły ludzi do kalwaryjskiego sanktuarium pasyjno-maryjnego, występuje zatem potrzeba, by wrócili do domów bogatsi. "W tym miejscu potrzeba zapytać: jakie bogactwo zabrać ze sobą? Jesteśmy u Matki, którą dał nam umierający Jezus, dlatego zabierzmy ją z tego wzgórza kalwaryjskiego, jako bogactwo naszego życia. Zabierzmy jej wiarę. Powtarzajmy codziennie Bogu: tak! Zabierzmy ze sobą jej zaufanie i nie narzekajmy, bo ona nie narzekała (…). Zawsze i wszędzie ufała Bogu, bo to dobry i kochający Ojciec" – apelował.

Reklama

Metropolita lwowski w homilii przypomniał, że za kilkanaście dni odbędzie się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. "Chcę wspomnieć go dzisiaj na tym wzgórzu, na którym również bywał. Chcę spojrzeć na niego, jako na kogoś, który swe losy złożył w ręce Maryi, abyśmy i my mogli uczynić podobnie" – mówił.

Przypomniał, że gdy Kościół był poddawany szykanom, a prymas prześladowany, wtedy szukał ratunku i pomocy u Matki Bożej. "W więzieniu złożył akt osobistego oddania się Matce Bożej. (…) Wydaje się, że był to kulminacyjny moment na maryjnej drodze kard. Wyszyńskiego. Świadczą o tym jego słowa wypowiedziane tuż przed śmiercią: +Jestem całkowicie uległy woli Ojca i woli Syna. (...) Jestem uległy wobec Ducha Świętego, dlatego, że moje życie wewnętrzne było w Trójcy Świętej. I jestem ufny wobec Matki Najświętszej, z którą się związałem w więzieniu w Stoczku i wszystko przez jej dłonie składałem na chwałę Trójcy Świętej" - mówił metropolita lwowski.

Jak zaznaczył, takich słów, jak wypowiedziane przez prymasa, dzisiaj potrzebujemy. "Ale nie po to, aby je podziwiać, ale po to, aby je powtórzyć i przyjąć jako swoje. Dzisiaj potrzebujemy takiego zawierzenia, w którym oddamy się naszej Matce, nie jako kolejnej deklaracji, ale jako naszego sposobu życia" – mówił.

Podziel się cytatem

Reklama

Metropolita lwowski kończąc homilię ponowił akt zawierzenia, jakiego w 2002 r., podczas ostatniego pobytu w kalwaryjskim sanktuarium, dokonał św. Jan Paweł II. "Niech słowa świętego papieża, pielgrzyma kalwaryjskiego, staną się dzisiaj naszym zawierzeniem. Niech one przyczynią się do naszej świętości, której wzorem jest ona: Wniebowzięta Maryja Panna (…). Odnajdźmy w tych słowach siebie i swoją codzienność. Zatem za św. Janem Pawłem II wołam: +Matko Kalwaryjska, spraw, byśmy byli z Tobą i sobą jedno+" – podkreślił.

Abp Mokrzycki prosił Matkę Bożą o opiekę nad ludem, "który od wieków pozostawał wierny". "Wejrzyj na ten naród, który zawsze pokładał nadzieję w twojej matczynej miłości. Wejrzyj, zwróć na nas swe miłosierne oczy, wypraszaj to, czego dzieci twoje najbardziej potrzebują. (...) Kapłanów ucz naśladować twojego syna w oddawaniu co dnia życia za owce. Biskupom upraszaj światło Ducha Świętego, aby prowadzili Kościół jedną i prostą drogą do bram Królestwa twojego syna" – prosił.

Reklama

Niedzielną sumę pontyfikalną poprzedziła poranna Msza św. w kościele Grobu Matki Bożej na dróżkach, która została odprawiona w intencji pielgrzymów kalwaryjskich, a także procesja Wniebowzięcia NMP.

Uroczystości odpustowe trwają od minionej niedzieli. Zasadnicza ich część rozpoczęła się w czwartek. Wierni uczestniczyli w odpustowym Dniu Misyjnym. W piątek odbył się odpust Matki Bożej Kalwaryjskiej. Dróżkami przeszła procesja Pogrzebu Matki Bożej.

Sobota była dniem młodzieży. Wieczorem z Góry Ukrzyżowania do bazyliki przeszła procesja młodych pątników ze świecami.

Podczas mszy św. wieńczącej sobotnie uroczystości bp Janusz Mastalski z Krakowa zwrócił uwagę na trzy rady świętego Piotra, jakie "powinny wybrzmieć w sercach młodych". Po pierwsze muszą zadbać o przewodnika, który stawia wymagania. Wskazał, że współcześnie wielu często bardziej ufa portalom społecznościowym, niż Jezusowi, który w Ewangelii mówi, co wybrać. "Ileż osób w ostatnich latach odwróciło się od Boga, odwróciło się od Jezusa, już go nie podziwiają, dlatego, bo stawia wymagania?" – pytał cytowany w komunikacie biura prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

Po drugie: należy słuchać. "Słuchać nie oznacza tylko słyszeć. Tak byliśmy zachwyceni św. Janem Pawłem II. Ileż ludzi w różnych miejscach Polski płakało? Tych samych, nie tak dawno, można było zobaczyć jak przeklinają, posądzają. Dlaczego? (…) Słuchać Pana oznacza dopełnić jego słowo swoimi wyborami" – mówił.

Trzecia ważna wskazówka, to potrzeba dbania o wiarę. "Musimy zadbać o tę wiarę, która likwiduje bezmyślność, która likwiduje bariery pomniejszające wiarę, a przede wszystkim, musimy wyjść z likwidacją wątpliwości, że Kościół jest święty, że nie ma dobrych, wspaniałych kapłanów; wątpliwości, że to nie mnie powołuje Pan do kapłaństwa, zakonu" – wskazał.

Reklama

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest duchową stolicą Małopolski. Ufundowała je w XVII w. rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano Dróżki, które przypominają kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.

Historia uroczystości odpustowych jest równie długa, jak sanktuarium. Skromna początkowo procesja Pogrzebu i Chwały Matki Bożej w święto Wniebowzięcia szybko się rozrosła. Już w połowie XVII w. Bernardyni urządzali dwie procesje: 13 sierpnia w dniu pogrzebu Matki Bożej oraz 15 sierpnia. Po pierwszym rozbiorze Polski z dróżek kalwaryjskich zniknęły elementy militarne. Zaczęły natomiast występować asysty z różnych miejscowości. Obecnie jest ich kilkadziesiąt. Rozkwit obrzędów związanych z Wniebowzięciem przypada na XX w.(PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ mark/

2021-08-22 14:19

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria Zebrzydowska: w Niedzielę Palmową początek największych misteriów Męki Pańskiej w Polsce

[ TEMATY ]

Kalwaria Zebrzydowska

BOŻENA SZTAJNER

Sceny „Wjazdu Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy" i „Wypędzenie przekupniów" zainaugurują w Niedzielę Palmową w Kalwarii Zebrzydowskiej obchody Odpustu Wielkiego Tygodnia i Chwalebne Misterium Męki Pańskiej. Obchody odbędą się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemia.

W Niedzielę Palmową odbywa się uroczysta procesja z palmami od Kaplicy św. Rafała do bazyliki Matki Bożej Anielskiej. Po południu rozpoczyna się pierwsza część kalwaryjskich misteriów – sceny „Wjazdu Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy" oraz „Wypędzenie przekupniów".

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: życie jest darem i warto składać dar z siebie

2023-01-29 12:22

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O nie marnowanie darów jakimi jesteśmy, nie marnowanie darów jakie posiadamy i nie odrzucanie osób zaapelował Ojciec Święty w rozważaniu przed dzisiejsza modlitwą „Anioł Pański”. Papież nawiązał do czytanego w IV niedzielą zwykłą roku A fragmentu Ewangelii św. Mateusza (5,1-12) zawierającego osiem Błogosławieństw.

Franciszek wyszedł od pierwszego z nich: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (w. 3). Wskazał, że chodzi w nim o ludzi żyjących jak „żebracy Boga”, pragnących, aby żaden dar się nie zmarnował. Zaznaczył, że postawa taka pozwala nam docenić wartość nas samych, osób i rzeczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję