Reklama

Niedziela Częstochowska

Nauczmy się patrzeć jak Maryja

– Maryja uczy nas patrzenia na nasze problemy i cierpienia nie z lękiem, z chęcią dezercji, z narzekaniem i krytyką, ale z wiarą w to, że nie ma takiego problemu, którego Jej Syn nie mógłby rozwiązać – powiedział bp Andrzej Przybylski 26 sierpnia w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie podczas uroczystości odpustowej.

Na początku Mszy św. duchowny zwrócił uwagę, że ta parafia, położona w blasku Jasnej Góry i będąca drugim domem Maryi, jest pięknym znakiem tego, że Matka Boża „chce iść i być obecna w naszym życiu, w naszych domach, mieszkaniach i miejscach pracy”. – Módlmy się o taką jasność w naszym życiu, żeby blask tej świętej góry, obok której mieszkamy, rozjaśnił nasze życie – zachęcił.

W homilii bp Przybylski zauważył, że „jednym z bardzo ważnych elementów piękna Maryi i piękna jasnogórskiej ikony jest wzrok Maryi”. Zaprosił wiernych, by zatrzymać się na sposobie Jej patrzenia. – W życiu bardzo dużo zależy od tego, w jaki sposób patrzymy na świat, Kościół i ojczyznę, jakie mamy nastawienie i z jakiego punktu widzenia oceniamy ludzi – podkreślił.

Duchowny wskazał, że najczęściej patrzymy z własnego punktu widzenia, z perspektywy własnych potrzeb i oczekiwań. Jak ocenił, „jest to widzenie mocno ograniczone”. Spostrzegł również, że ulegamy sposobom patrzenia narzucanym przez świat, efektem czego jest ocenianie innych na podstawie wyglądu. – Skąd wiemy, że człowiek, którego mijamy, może zaniedbany, bezdomny, brzydki nie nosi w sobie dużo więcej dobra niż ktoś elegancki? – pytał bp Przybylski. Krytykował również patrzenie przez pryzmat bogactwa i postrzeganie wszystkiego „w czarnych kolorach”. – Można też spojrzeć inaczej i zobaczyć w drugim człowieku, nawet pozornie najgorszym, jakiś płomyczek światła, jakieś dobro – zaznaczył.

Podziel się cytatem

Reklama

Duchowny powiedział, że „Częstochowska Matka Najświętsza chce nas dzisiaj nauczyć patrzenia”. Zwrócił uwagę na Jej jasnogórski wizerunek, na którym Jej wyjątkowe i tajemnicze oczy są namalowane tak, że każdy, patrząc z jakiegokolwiek punktu widzenia, ma wrażenie, jakby Maryja patrzyła właśnie na niego, „jakby z jednej strony będąc zainteresowana wszystkimi, interesuje się szczególnie mną”.

Maciej Orman/Niedziela

Biskup zauważył, że świadectwem wyjątkowego patrzenia Maryi na rzeczywistość jest Jej reakcja na weselu w Kanie Galilejskiej, kiedy młodym brakuje wina. – To Ona pierwsza jak dobra matka przenikliwością swojego serca patrzy na całą sytuację. Pierwsza widzi problem i nie tylko go widzi, ale wie, jak go rozwiązać, widzi w nim jakąś szansę i możliwość. Przenika całą tę sytuację oczami wiary i wierzy w Jezusa. Wierzy, że dla Jej Syna nie ma nic niemożliwego – wyjaśnił.

Duchowny przyznał, że musimy się uczyć od Maryi patrzenia, które jest patrzeniem oczyma Boga. – Ona patrzy na świat nie według własnej woli, ale według woli Bożej – podkreślił. Jak przypomniał, Maryja nie uciekła również spod krzyża, bo widziała za nim zmartwychwstanie. – Ona uczy nas patrzenia na nasze problemy i cierpienia nie z lękiem, z chęcią dezercji, z narzekaniem i krytyką, ale z wiarą w to, że nie ma takiego problemu, którego Jej Syn nie mógłby rozwiązać – kontynuował bp Przybylski.

Podziel się cytatem

Reklama

Duchowny przypomniał, że „bardzo wielu ludzi, którzy od Maryi uczyli się tak patrzeć na rzeczywistość, jest dzisiaj dla nas błogosławionymi i świętymi”. Wymienił tu św. Jana Pawła II oraz oczekujących na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbietę Różę Czacką.

Celebrans podkreślił, że fakt oślepnięcia przez m. Czacką nie zatrzymał jej w życiu, ale sprawił, że zaczęła patrzeć sercem i wiarą. Przytoczył również jedno z jej wspomnień, w którym zapisała, że utrata wzroku była dla niej największym szczęściem, „bo kiedy przestałam patrzeć tylko fizycznym wzrokiem, nauczyłam się innego patrzenia – po Bożemu, tak jak patrzy Matka Najświętsza”.

Maciej Orman/Niedziela

Duchowny wspominał, że na początku szkoła patrzenia po Bożemu była dla prymasa Wyszyńskiego bardzo trudna. Przypomniał jego poważną chorobę, która dotknęła go niedługo przed święceniami kapłańskimi oraz słowa kościelnego z katedry we Włocławku, który stwierdził, że z takim zdrowiem przyszły prymas powinien iść na cmentarz. – W takich sytuacjach uczył się od Maryi patrzeć dalej, nie zatrzymywać się na swoich słabościach – zaznaczył bp Przybylski.

Reklama

Duchowny mówił również o posłudze młodego ks. Wyszyńskiego w szpitalu podczas Powstania Warszawskiego. – Widział umierających ludzi, ale dalej wierzył w światło, sprawiedliwość i pokój – podkreślił. Biskup wyraził wiarę w to, że Prymas Tysiąclecia „jako błogosławiony chce się o nas wszystkich upomnieć i powiedzieć: Spróbujcie od tego odpustu nie patrzeć swoim wzrokiem, ale patrzcie tak jak Maryja”.

Biskup Przybylski apelował, aby uczyć się również patrzeć na drugiego człowieka, tak jak robi Jezus, „począwszy od ludzkiej godności dziecka poczętego w łonie matki”. – Nie patrzmy tylko na jego choroby, na to, czy jego narodzenie będzie trudem. To Jezus dał mu życie i nawet jeśli sprawi, że to dzieciątko umrze, pozwólmy mu realizować wolę Bożą – wzywał. Przestrzegał również przed postrzeganiem osób terminalnie chorych i starszych w kategoriach problemu. – W ogóle patrzmy na siebie nie w ten sposób, kiedy my oceniamy kogoś, ale tak jak patrzy Jezus. Tego uczy nas Maryja. Wtedy świat będzie lepszy – zaznaczył biskup.

Duchowny zachęcał także, aby nie patrzeć w sposób świecki na Kościół, widząc w nim tylko struktury i ludzi. – Kościół to miejsce naszego spotkania z Bogiem i choćbyśmy w nim wszyscy zgrzeszyli, on będzie święty, dlatego że w nim jest Bóg. On w tym Kościele przychodzi i chce nas wszystkich uświęcać, nawracać i zbawiać – przypomniał.

Maciej Orman/Niedziela

Wreszcie zaapelował, aby patrzeć po Bożemu również na ojczyznę. – Bóg mówi do nas, Polaków, że liczy na nas, że z Polski wyjdzie iskra, że zachowamy wiarę, nie sprzedamy Boga, krzyża i Ewangelii. On mocno w nas wierzy i liczy na to, że nie sprzedamy Boga, honoru i wiary za jakieś profity z Zachodu – mówił bp Przybylski.

Reklama

– Nie patrzmy tylko po swojemu, bo się pogubimy i pokłócimy. Popatrzmy na wszystko, tak jak patrzy Jezus i uczmy się tego patrzenia choćby od prymasa Wyszyńskiego – podsumował.

Po Komunii św. odbyła się procesja eucharystyczna ze śpiewem Litanii Loretańskiej. Po powrocie do kościoła nastąpiło odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Maciej Orman/Niedziela

Wierni przygotowywali się do uroczystości odpustowej od 17 sierpnia, uczestnicząc w nowennie, na którą składały się: Różaniec, procesja światła i Apel Jasnogórski.

Z kolei w najbliższą niedzielę 29 sierpnia w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie odbędzie się festyn. Początek o godz. 15.

2021-08-26 22:26

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczyna się 3-dniowy odpust

[ TEMATY ]

odpust

Archiwum Starostwa Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim

Drogą Krzyżową w intencji chorych i cierpiących oraz Mszą św. z indywidualnym błogosławieństwem chorych rozpoczną się dziś trzydniowe uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym. W tym roku przypada 65. rocznica uwięzienia Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego w stoczkowskim klasztorze.

Tegoroczny odpust będzie okazją do dziękczynienia za 36. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku oraz modlitwy o beatyfikację Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, więzionego w klasztorze w Stoczku od 12 października 1953 r. do 6 października 1954 r.

CZYTAJ DALEJ

Czuwać, czyli być człowiekiem sumienia

W „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” czytamy: „Okres Adwentu ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania”.

Czytania 1. niedzieli Adwentu odnoszą się do przyjścia Jezusa na końcu czasów. Kluczowy jest w tej kwestii 24. rozdział Ewangelii według św. Mateusza, w której sam Jezus odpowiada na pytanie uczniów: „Powiedz nam, kiedy to nastąpi i jaki będzie znak Twego przyjścia i końca świata?” (24, 3). Chrystus mówi m.in.: „O dniu owym i godzinie nikt nie wie, nawet aniołowie niebiescy, tylko sam Ojciec. (...) Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” (24, 36. 42).

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję