Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: odbyła się peregrynacja symboli ŚDM

– Na wzgórzu jasnogórskim 30 lat temu św. Jan Paweł II wokół tego krzyża zgromadził wolne dzieci Boże – mówił w homilii ks. prał. Marian Duda, przewodniczący Kościelnego Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie w sierpniu 1991 r. 26 sierpnia przewodniczył Mszy św. w kościele akademickim św. Ireneusza, który stał jedną ze stacji peregrynacji symboli ŚDM w Częstochowie.

W homilii kapłan przypomniał, że „tam gdzie są Jezus i Maryja, tam zawsze dzieją się cuda”. – To największa obecność. Ona się liczy zawsze na pierwszym miejscu. Nie coś tylko ktoś. Obecność w naszym życiu. Ktoś przy nas. To obecność Boga w naszym życiu, bo całe nasze życie to jedna wielka święta historia, w której obecny jest Jezus i Jego Matka – mówił ks. Duda.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Gdy Jezus i Maryja są obecni w Twoim i moim życiu, to zawsze po to, aby działać. To nie jest obecność dla obecności. Jezus i Maryja zawsze są po to, aby objawiła się chwała Boża. Bóg chce nam dać nie coś, ale przede wszystkim siebie – kontynuował.

Kapłan podkreślił, że „Bóg chce nam dać godność dziecka Bożego, wolność”. – Chce nas przeprowadzić z niewoli do wolności. Tak, żebyśmy mogli wołać jak wolne dzieci do Ojca, Abba, mój kochany Tatusiu. To jest przemiana, która się dokonuje codziennie w nas, przemiana niewolnika w wolnego – przypomniał ks. Duda.

– Historia zbawienia dzieje się ciągle w naszym życiu. Cud z Kany Galilejskiej nieustannie się aktualizuje. 30 lat temu na wzgórzu jasnogórskim św. Jan Paweł II wokół tego krzyża zgromadził wolne dzieci Boże. Młodzież śpiewała Abba, Ojcze – wspominał i pytał: – Dlaczego tak wołał półtoramilionowy tłum młodych ludzi? Nie dlatego, że sam tak chciał i był do tego zdolny, ale dlatego, że otrzymaliśmy Ducha przybrania za synów. Bo nikt bez pomocy Ducha nie powie, że Panem jest Jezus i bez pomocy Ducha Świętego nie nazwie Boga Tatusiem.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Ks Duda przypomniał, że św. Jan Paweł II mówił o Jasnej Górze, jako polskiej Kanie i o domu Matki. – Gdy w 1991 r. witał przedstawicieli 85 różnych narodów to witał ich w domu Matki. A młodzi czuli, że tak jest, bo młodzież polska zawołała: „Witaj w domu!”. Młodzi odnaleźli się we wspólnym domu, bo człowiek nie może być bezdomny. Człowiek musi mieć dom. Tym domem dla człowieka zawsze jest Bóg. Na pierwszym miejscu mamy w Nim mieszkać – mówił duchowny.

Reklama

Kaplan wskazał również na kontekst historyczny Światowych Dni Młodzieży w 1991 r., kiedy runął mur berliński, a narody Europy Wschodniej się wyzwalały z jarzma komunistycznego i mogli przyjechać młodzi ze Wschodu. – Mało kto wie, że młodzi mogli przyjechać do Częstochowy tylko dlatego, że premier Związku Radzieckiego Walentin Pawłow podjął taką decyzję, że bez wizy i paszportu, tylko na listę z parafii młodzi mogli wsiąść do pociągów, które zamawialiśmy dla nich. Jakże nie wspominać tego jako wielkiego cudu, nowego cudu częstochowskiego – wspominał ks. Duda.

– Wpatrujemy się w krzyż, który św. Jan Paweł II ofiarował młodzieży i powiedział: „Idźcie z nim przez świat”. Stajemy pod tym krzyżem, który nie jest tylko symbolem. Tu jest zmagazynowana wiara i miłość młodych ludzi z tych wszystkich Światowych Dni Młodzieży. Gdy go dotykamy, to dotykamy wiary i miłości, a czasami dramatów i cierpienia młodych serc – kontynuował.

Kapłan przypomniał, że św. Jan Paweł II rozważył pod tym krzyżem słowa apelu: Jestem, pamiętam, czuwam. – Wówczas to był apel zaśpiewany po łacinie i w języku starosłowiańskim w wersji uniwersalnej: „Maryjo, Królowo świata, Maryjo Matko Kościoła” – mówił ks. Duda i zacytował słowa św. Jana Pawła II z apelu jasnogórskiego z młodymi całego świata, z 14 sierpnia 1991 r.: „«Jestem». Jeżeli jednak Boga nie ma, czy ty, człowieku, naprawdę jesteś? «Pamiętam» – „Wielkich dzieł Bożych nie zapominajcie”. Co to znaczy: «czuwam»? To znaczy, że staram się być człowiekiem sumienia” – mówił wówczas św. Jan Paweł II.

– Jakże dzisiaj także przy Ikonie Matki Bożej danej młodym ludziom w 2000 r. nie śpiewać „Magnificat” – zakończył ks. Duda.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W rozmowie z „Niedzielą” ks. Michał Krawczyk, proboszcz parafii akademickiej powiedział: „Ten dzień jest dla naszej wspólnoty studenckiej wielkim wyróżnieniem i łaską”.

Reklama

Symbole Światowych Dni Młodzieży podczas peregrynacji w Częstochowie w Uroczystość NMP Częstochowskiej, 26 sierpnia obecne były na Jasnej Górze: o godz. 7 na Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu i o godz. 11 podczas uroczystej Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim, w Dolinie Miłosierdzia i w kościele akademickim św. Ireneusza.

Poprzednio symbole Światowych Dni Młodzieży peregrynowały w archidiecezji częstochowskiej w dniach 14-28 marca 2015 r. przed ŚDM w Krakowie. Wówczas Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej odwiedziły w archidiecezji częstochowskiej m.in. 32 parafie, 28 szkół, domy zakonne oraz 6 szpitali. Dotarły praktycznie do każdego dekanatu archidiecezji. Były też m.in. w Wyższym Seminarium Duchownym, w domu sióstr zmartwychwstanek, w archikatedrze częstochowskiej, na Kalwarii w Praszce, w Wieluniu, Pajęcznie, Radomsku i Zawierciu.

2021-08-26 23:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg zna owoce

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 49/2015, str. 1

[ TEMATY ]

peregrynacja

Karolina Krasowska

Procesja ulicami miasta

Procesja ulicami miasta

Zakończyła się peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w diecezji. 28 listopada w Szprotawie odbyły się procesja i uroczysta Msza św., którym przewodniczył bp Stefan Regmunt

Ostatnią parafią naszej diecezji, którą nawiedził obraz Jezusa Miłosiernego, była parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie. Uroczystość rozpoczęła procesja ulicami miasta. Uczestniczyli w niej biskupi naszej diecezji, księża, siostry zakonne oraz wierni świeccy, którzy podążając za obrazem, odmawiali Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz przeżywali Drogę Światła – spotkanie ze zmartwychwstałym Jezusem. Następnie odbyła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Stefan Regmunt. – Możemy śmiało powiedzieć, że tylko Bóg zna owoce tej peregrynacji. Jej celem było stworzyć możliwość, aby spotkać się osobiście z Jezusem Miłosiernym, otworzyć się na Jego dary i doświadczyć miłości Boga. W czasie peregrynacji mieliśmy podejmować wysiłek, aby zacząć bardziej modlić się osobiście i podjąć wysiłek modlitwy do Jezusa Miłosiernego w rodzinie, by po prostu ożywić naszą rodzinę. (...) Za chwilę rozpocznie się Rok Miłosierdzia, który da nam szansę otrzymania dodatkowych łask. To będzie wielki rok. Będziemy jeszcze bardziej pogłębiać w sobie prawdę o Bożym Miłosierdziu – mówił Ksiądz Biskup.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję