Reklama

Niedziela Częstochowska

Wierzący polityk. Zapraszamy na wystawę o Robercie Schumanie

W zrewitalizowanym zespole poklasztornym przy parafii św. Zygmunta w Częstochowie otwarto wystawę „Robert Schuman – Ojciec Wspólnoty Narodów Europy”.

[ TEMATY ]

Częstochowa

wystawa

parafia św. Zygmunta

Robert Schuman

Krzysztof Walaszczyk

Ekspozycja pokazuje kolejne etapy życia polityka i przedstawia jego drogę do sformułowania idei wspólnoty narodów Europy. Częstochowa jest drugim miejscem po Senacie RP, gdzie jest ona prezentowana.

– Ta wystawa ma wzywać tych, którzy chcą się nazywać politykami, aby utworzyli ruch Europy Schumana. Ruch, który ma przekształcać to, co niestety jest niszczone na skutek różnych ideologii. Chcemy, by działalność Schumana stała się narzędziem odnowy w lokalnych społeczeństwach w Polsce, ale i w Europie – powiedział prof. Zbigniew Krysiak, przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana, który uczestniczył w uroczystej inauguracji wystawy.

Senator RP Ryszard Majer w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na to, jak dzisiejsza Unia Europejska odbiega od idei jej ojca założyciela. – To nie jest ta Europa, o której mówił Schuman. Schuman mówił o Europie jako wspólnocie ludzi wolnych, którzy wyznają swoje przekonania, którzy budują Europę, w której każdy obywatel będzie czuł się dobrze, o ile będzie szanował tradycję chrześcijańską. Tę tradycję, na której wyrosła nasza cywilizacja – stwierdził.

Reklama

– Trzeba od samego dołu, od polityki lokalnej, kierować się tymi wartościami, którymi kierował się Robert Schuman, czyli nauką społeczną Kościoła. Kierując się wartościami chrześcijańskimi nie tylko w polityce, ale również w życiu społecznym, lokalnym i samorządowym, można naprawdę budować rzeczy wielkie – powiedział organizator wystawy Paweł Ruksza z Klubu Radnych PiS w Częstochowie, podsumowując wkład myśli Schumana w politykę w wymiarze lokalnym.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających przez pierwsze trzy tygodnie września.

Robert Schuman nazywany był uczniem Chrystusa w polityce. 19 czerwca papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót, otwierając tym samym drzwi do beatyfikacji francuskiego polityka i jednego z założycieli Unii Europejskiej.

2021-09-01 13:45

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katechezy dla młodzieży i dorosłych

[ TEMATY ]

Częstochowa

katecheza

parafia św. Zygmunta

Archiwum Drogi Neokatechumenalnej

W poniedziałki i czwartki o godz. 19.00 w kościele św. Zygmunta w Częstochowie będą głoszone katechezy ewangelizacyjne dla młodzieży i dorosłych.

W poniedziałek 22 lutego br. o godz. 19.00 w kościele św. Zygmunta w Częstochowie przy ul. Krakowskiej 1, rozpoczynają się katechezy ewangelizacyjne dla młodzieży i dorosłych. Będą głoszone przez katechistów Drogi Neokatechumenalnej przez cały Wielki Post w poniedziałki i czwartki o godz. 19.00. Nie obowiązują żadne zapisy. Można dołączyć na dowolnym etapie ewangelizacji. "Nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych" (Mt 4,4).

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję