Reklama

Niedziela Częstochowska

Wierzący polityk. Zapraszamy na wystawę o Robercie Schumanie

W zrewitalizowanym zespole poklasztornym przy parafii św. Zygmunta w Częstochowie otwarto wystawę „Robert Schuman – Ojciec Wspólnoty Narodów Europy”.

[ TEMATY ]

Częstochowa

wystawa

parafia św. Zygmunta

Robert Schuman

Krzysztof Walaszczyk

Ekspozycja pokazuje kolejne etapy życia polityka i przedstawia jego drogę do sformułowania idei wspólnoty narodów Europy. Częstochowa jest drugim miejscem po Senacie RP, gdzie jest ona prezentowana.

– Ta wystawa ma wzywać tych, którzy chcą się nazywać politykami, aby utworzyli ruch Europy Schumana. Ruch, który ma przekształcać to, co niestety jest niszczone na skutek różnych ideologii. Chcemy, by działalność Schumana stała się narzędziem odnowy w lokalnych społeczeństwach w Polsce, ale i w Europie – powiedział prof. Zbigniew Krysiak, przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana, który uczestniczył w uroczystej inauguracji wystawy.

Senator RP Ryszard Majer w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na to, jak dzisiejsza Unia Europejska odbiega od idei jej ojca założyciela. – To nie jest ta Europa, o której mówił Schuman. Schuman mówił o Europie jako wspólnocie ludzi wolnych, którzy wyznają swoje przekonania, którzy budują Europę, w której każdy obywatel będzie czuł się dobrze, o ile będzie szanował tradycję chrześcijańską. Tę tradycję, na której wyrosła nasza cywilizacja – stwierdził.

Reklama

– Trzeba od samego dołu, od polityki lokalnej, kierować się tymi wartościami, którymi kierował się Robert Schuman, czyli nauką społeczną Kościoła. Kierując się wartościami chrześcijańskimi nie tylko w polityce, ale również w życiu społecznym, lokalnym i samorządowym, można naprawdę budować rzeczy wielkie – powiedział organizator wystawy Paweł Ruksza z Klubu Radnych PiS w Częstochowie, podsumowując wkład myśli Schumana w politykę w wymiarze lokalnym.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających przez pierwsze trzy tygodnie września.

Robert Schuman nazywany był uczniem Chrystusa w polityce. 19 czerwca papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót, otwierając tym samym drzwi do beatyfikacji francuskiego polityka i jednego z założycieli Unii Europejskiej.

2021-09-01 13:45

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolekcjoner słów

Niedziela wrocławska 7/2020, str. VI

[ TEMATY ]

wystawa

modlitewnik

Oleśnica

Archiwum ks. Tadeusza Farysia

Ks. Tadeusz Faryś, Agata Szpiłyk – dyrektor MOKiS w Oleśnicy oraz Dominik Mol, pracownik muzeum, który przywiózł modlitewnik w języku aramejskim

Ks. Tadeusz Faryś, Agata Szpiłyk – dyrektor MOKiS w Oleśnicy oraz Dominik Mol, pracownik muzeum, który przywiózł modlitewnik w języku aramejskim

Modlitewniki z XIX wieku wydane w różnych językach, a także Biblie, z których najstarsza pochodzi z XVI wieku. Kolekcja ks. Tadeusz Farysia ma ponad 50 lat i zachwyca zwiedzających w Oleśnicy.

Dom Spotkań z Historią zaprasza na wystawę Niech piękno tych rzeczy pociąga. To zbiór modlitewników, Biblii i mszałów z całego niemal świata, którą Miejskiemu Ośrodkowi Kultury i Sztuki przekazał ks. Tadeusz Faryś. W otwarciu wystawy wzięli udział uczestnicy Spotkań Oleśnickich Kolekcjonerów, do których ks. Faryś od lat również należy.

CZYTAJ DALEJ

Sto czterdzieści jeden

Życzę sobie i wam, byśmy odkrywali księgi Ewangelii do naszych osobistych spotkań z Jezusem – mówił w homilii abp Wacław Depo.

Kurs lektorski w archidiecezji częstochowskiej miał swój finał 27 listopada w kościele Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali m.in.: ks. Ryszard Selejdak, rektor WMSD w Częstochowie, ks. Paweł Wróbel, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza w archidiecezji częstochowskiej, i ks. Michał Zimny, zastępca duszpasterza LSO.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: świat w którym żyjemy potrzebuje piękna

2022-11-28 13:37

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Episkopat News

Muzea odgrywają wielką rolę w życiu społeczności ludzkich, pomagają wznieść oczy ku pięknu, a zwiedzający mogą zakosztować piękna, w którym wyraża się życie człowieka i jego harmonia z otoczeniem – mówił abp Stanisław Gądecki podczas uroczystej Mszy św. z okazji 165. rocznicy powstania Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Metropolita poznański na prośbę dyrekcji muzeum odprawił Mszę św. w intencji zmarłych oraz żyjących pracowników, kustoszy kultury i sztuki, oraz w intencji pomyślności i rozwoju tej instytucji. Uroczystość odbyła się w kościele pw. św. Marcina, położonym w bezpośredniej bliskości placówki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję